Brandzcafe

در دنیای جذاب و شگفت انگیز دانه های قهوه، دو واژه عربیکا و ربوستا همواره خودنمایی میکنند. این دو نژاد از دانه های قهوه، تقریبا کل صنعت و تجارت قهوه را پوشش میدهند. با اینکه قهوه عربیکا و قهوه ربوستا به گوش همگان آشناست، اما بسیاری از افراد بدرستی تفاوت میان آنها را نمیدانند. در این مقاله از وبسایت برندزکافه مفصلاً به تفاوت های میان دو نژاد مذکور میپردازیم؛ ولی اجازه دهید ابتدا خاستگاه و خواص دارویی قهوه عربیکا و ربوستا را شرح دهیم.

خاستگاه قهوه عربیکا

درخت عربیکا بومی کوه های یمن، اتیوپی و سودان می باشد اما امروزه بهترین نوع آن در برزیل، جامائیکا، کلمبیا، کاستاریکا، کنیا، آنتیگوا گواتمالا و اتیوپی تولید می شود. اگرچه این قهوه خاص و بومی اتیوپی بود ولی در حال حاضر یافتن این بوته در اتیوپی یک اتفاق نادر است.

نکته جالب در مورد قهوه عربیکا آن است که این قهوه تنها گیاهی از این خانواده است که دارای 44 کروموزوم می‌باشد .

به دلیل اینکه اولویت این گیاه ارتفاعات بالا و مناطق گرمسیری است، گیاه هنگام فرا رسیدن فصل بارندگی گل می‌دهد و این گلها زیبا ، سفید و معطر هستند و لذا تصور کنید که چه صحنه خیره کننده ای است وقتی یک مزرعه قهوه در حال شکوفه دادن باشد. میوه گیاه حدودا 9 ماه بعد از فرایند گلدهی می رسد ، این دقیقا زمانی است که روند برداشت شروع می‌شود ولی از آنجایی که هر گیاه ممکن است میوه رسیده و کال داشته باشد، برداشت میوه باید با دقت بسیار بالا انجام شود و اجازه بدهند میوه های کال برسد و سپس از درخت جدا نمایند. پس از برداشت قهوه ، دانه‌ی قهوه‌ی فراوری شده برای رست ارسال می‌شوند و معمولا برشته کاری بر سه پایه لایت رست ، مدیوم رست و دارک رست انجام می‌پذیرد.

خواص دارویی قهوه عربیکا

 • قهوه عربیکا به دلیل مقادیر بالای آنتی اکسیدان هایی که دارد، خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.
 • دارای خواص ضد میکروبی قوی است و برای سلامت دهان و دندان مفید می باشد.

 • به بهبود عملکرد مغز کمک کرده و خطر ابتلا به آلزایمر و پارکینسون را کاهش می دهد.

 • قهوه عربیکا به افزایش تولید هورمون اندروفین در بدن کمک کرده و با کاهش استرس و اضطراب به درمان افسردگی کمک می کند.

 • آنتی اکسیدان های موجود در قهوه عربیکا به کاهش رادیکال های آزاد بدن کمک کرده و باعث جوان سازی پوست صورت می شود.

 • کافئین موجود در آن باعث افزایش تولید انسولین در خون شده و دیابت نوع 2 را درمان می کند.

 • کافئین موجود در قهوه عربیکا به افزایش متابولیسم بدن کمک کرده و باعث لاغری و کاهش وزن می شود.

 • مقادیر بالای کافیئن موجود در قهوه عربیکا به درمان ریزش مو ها کمک کرده و باعث تقویت و افزایش رشد آن ها می شود.

 • قهوه عربیکا حاوی مقادیر کافی پتاسیم و کلسیم است که باعث تقویت ناخن ها می شود.

خاستگاه قهوه روبوستا 

درخت روبوستا بومی اتیوپی است و در آفریقای غربی و مرکزی از لیبریا تا تانزانیا و جنوب آنگولا به خوبی رشد می کند. امروزه ویتنام، برزیل، اندونزی، هند و اوگاندا به عنوان بزرگترین تولید کنندگان قهوه روبوستا در جهان شناخته می شوند.

خواص دارویی قهوه روبوستا

 • قهوه روبوستا دارای خواص دیورتیک طبیعی است و به دلیل مقادیر بالای آنتی اکسیدان هایی که دارد به درمان تب بالا و آسم کمک می کند.

 • به دلیل مقادیر بالای کافئین که دارد به بهبود متابولیسم بدن کمک کرده و با افزایش چربی سوزی باعث لاغری و کاهش وزن می شود.

 • مقادیر بالای کافئین موجود در قهوه روبوستا به تقویت عملکرد مغز کمک کرده و خطر ابتلا به آلزایمر و پارکینسون را کاهش می دهد.

حال که با خاستگاه و خواص دارویی قهوه های عربیکا و ربوستا آشنا شدید، اجازه بدهید به اصلی ترین قسمت این مقاله یعنی شرح تفاوت های این دو نژاد قهوه بپردازیم. البته خالی از لطف نیست اگر به نژاد دیگری از دانه های قهوه به نام لیبریکا نیز اشاره کنیم. دانه‌های لیبریکا کمتر از انواع دیگر کشت می‌شود و حتی اگر از طرفداران قهوه باشید، احتمالا آشنایی کمی با این نوع دارید. قهوه لیبریکا بومی مناطق مرکزی و غربی آفریقا است اما اکنون در آسیا و امریکا نیز کشت می‌شود. در قرن نوزدهم همه درخت‌های عربیکای اندونزی دچار بیماری زنگ قهوه شدند و از بین رفتند. به همین دلیل مردم دانه‌های لیبریکا را وارد کردند و به عنوان جایگزین کاشتند. همین مسئله در فیلیپین هم پیش آمد و به این ترتیب لیبریکا جای خود را در آسیا باز کرد. در حال حاضر قهوه لیبریکا یکی از تولیدات اصلی فیلیپین محسوب می‌شود. عطر و طعم قهوه لیبریکا خاص و متفاوت است و دانه‌های آن پس از بو دادن رایحه دودی یا اسموکی آزاد می‌کنند.

اما از آنجا که سهم لیبریکا در بازار جهانی نسبت به سهم عربیکا و ربوستا ناچیز است، به این حد از توصیف نژاد لیبریکا بسنده میکنیم و به تفاوت های عربیکا و ربوستا میپردازیم.

نوع گیاه و شیوه‌ی پرورش

به طور کلی باید گفت که پرورش ربوستا آسان‌تر از عربیکا می‌باشد. گیاه روبوستا تا ارتفاع 6 متر رشد می‌کند و در مقابل نفوذ حشرات مقاوم می‌باشد . اما عربیکا حداکثر تا 4.5 متر رشد دارد و نسبت به روبوستا آسیب‌پذیرتر است. همچنین ربوستا در ارتفاعات پایین و نزدیک به سطح دریا رشد می‌کند اما عربیکا در مناطق مرتفع پرورش می‌یابد. با توجه به قیمت پایین‌تر روبوستا، در گذشته تولید‌کنندگان رست قهوه به مخلوط قهوه‌شان روبوستا اضافه میکردند تا هزینه‌ها را کاهش و سوددهی را افزایش دهند.

شکل دانه ها

شکل دانه‌ی ربوستا گردتر است اما عربیکا کشیده و حالت s مانند دارد.

سهم از بازار جهانی

در سرتاسر جهان عربیکا محبوب‌تر از روبوستا می‌باشد. در حقیقت حدود 75 درصد از تولید جهانی مربوط به عربیکا می‌باشد و 25 درصد از آن متعلق به ربوستا است. برزیل یکی از بزرگترین تولید کنندگان عربیکای جهان است.

کافئین، آنتی اکسیدان و شکر

هر کدام از این گونه‌ها سطح متفاوتی از مواد معدنی و دیگر ترکیبات شیمیایی را دارا می‌باشند. بطور مثال روبوستا نسبت به عربیکا دارای کافئین بیشتری می‌باشد. در هر دانه‌ی روبوستا حدود 2.7 درصد کافئین وجود دارد در حالیکه این مقدار در عربیکا 1.5 درصد است. این یعنی کافئین موجود در دانه‌های روبوستا تقریبا دوبرابر عربیکا می‌باشد. اما تفاوت بین عربیکا و روبوستا تنها مربوط به کافئین نیست.

دانه‌های عربیکا نسبت به ربوستا چرب‌تر هستند و یقینا این باعث می‌شود روی طعم قهوه‌ نیز تاثیرگذار باشد. در مورد طعم قهوه‌ی نهایی در بخش‌های بعدی بیشتر صحبت خواهیم کرد.

همه‌ی ما می‌دانیم که قهوه حاوی آنتی‌اکسیدان‌های مفیدی برای بدن ما می‌باشد. آیا می‌دانستید مقدار این آنتی‌اکسیدان‌ها در روبوستا بیشتر از عربیکاست؟! دانه‌های ربوستا حاوی 7 تا 10 درصد کلرژنیک اسید هستند اما این مقدار در عربیکا بین 5.5 تا 8 درصد متغیر است. کلرژنیک اسید به عنوان یک آنتی اکسیدان در سیستم عصبی فعالیت می‌کند و عوامل ایجاد کننده التهاب در سیستم عصبی را سرکوب می‌نماید، همچنین به عنوان یک ملین در افراد مبتلا به یبوست کاربرد دارد.

قیمت

بطور کلی قیمت دانه‌های عربیکا در سراسر جهان گران‌تر از روبوستا می‌باشد. این شاید به دلیل دشوارتر بودن پرورش آن و میزان بیشتر تقاضای مردم باشد.

میزان استفاده و محبوبیت

این حقیقت که عربیکا محبوب‌تر از ربوستاست و در سراسر جهان بیشتر مصرف می‌شود انکارناپذیر است اما این بدان معنی نیست که روبوستا جایی در مصرف قهوه‌ی جهان ندارد. همچنین مصرف ترکیبی از ربوستا و عربیکا نیز متداول است .

طعم و رایحه نهایی عربیکا و روبوستا

در دنیای قهوه دانه های روبوستا (Robusta ) به داشتن طعم و عطری شبیه به لاستیک سوخته (burnt tires or rubbery) مشهور هستند به گونه ای که حتی زمان آسیاب شدن نیز قابل تشخیص می باشد. به همین دلیل است که عربیکا بخش عمده‌ای از مصرف جهانی قهوه را شامل می‌شود. عربیکا طعمی شیرین‌تر و گاها میوه‌ای دارد و به همین دلیل بیشتر مردم عربیکا را می‌پسندند. همچنین عطر و رایحه‌ی آن بهتر از روبوستا می‌باشد.

ترکیبات لیپید و قند

عربیکا نسبت به روبوستا تقریبا ۶۰ درصد لیپید بیشتر و دو برابر قند دارد. این عامل باعث میشود که افراد بیشتر ترجیح دهند عربیکا مصرف کنند.

چیزی که لازم است به آن اشاره کنیم این است که برخلاف اینکه گفته شده عربیکا کیفیت بهتری دارد و روبوستا کیفیت کمتری دارد، همیشه این مسئله مطرح نیست. اولا ممکن است روبوستا به اندازه ی عربیکا یا بهتر از یک عربیکای نامرغوب طعم خوبی داشته باشد. دوما اینکه روبوستای مرغوب همیشه در دسترس نیست یا اصلا استفاده نمیشود بلکه روبوستا بیشتر به عنوان یک پر کننده یا کاهش دهنده قیمت کاربرد دارد.

اسید کلروژنیک (CGA)

اسید کلروژنیک جزئی از قهوه است. این اسید یک آنتی‌اکسیدان خاص و بازدارنده حشرات است. روبوستا ۷ تا ۱۰ درصد و عربیکا ۵.۵ تا ۸ درصد  CGA دارد.

 Crema  در اسپرسو

امروزه در اکثر اسپرسو های تولید کشور ایتالیا درصدی روبوستا استفاده می شود این امر به علت ایجاد Crema بیشتر دانه های روبوستا می باشد.

خلاصه و جمع بندی

اگر بخواهیم بطور خلاصه به بیان تفاوت های میان دو نژاد عربیکا و ربوستا بپردازیم، بایستی به موارد زیر اشاره کنیم:

الف: عربیکا

 • ایده آل برای قهوه دمی (فرانسه)

 • کافئین بین 1.1 تا 1.7 درصد

 • تعداد کروموزوم: 44

 • قیمت: نسبتا بالا

 • اسید کلروژنیک: 6.5 درصد

 • ارتفاع کاشت: 800 تا 2000 متر

 • دمای هوا: 16 تا 24 درجه سانتی گراد

 • میزان استقامت: کم

 • سهم از حجم تولید جهانی: 70 درصد

 • میزان چربی: 16 درصد

ب: ربوستا

 • ایده آل برای اسپرسو

 • کافئین: 2 تا 4.5 درصد

 • تعداد کروموزوم: 22

 • قیمت: نسبتا کم

 • اسید کلروژنیک: 10 درصد

 • ارتفاع کاشت: تا 800 متر

 • دمای هوا: 23 تا 30 درجه سانتی گراد

 • استقامت: زیاد

 • سهم از حجم تولید جهانی: 30 درصد

 • میزان چربی: 10 درصد

قهوه سازهای کپسولی، جزء تازه واردهای خانواده بزرگ و هیجان انگیز تجهیزات و اکسسوری های دنیای قهوه به شمار می آیند. در سالیان اخیر، این قهوه سازها توانسته اند با ارائه دستگاه هایی با شمایل جذاب و کپسول هایی متنوع و رنگارنگ، نظرهای زیادی را به خود جلب کنند. در این مقاله، برندزکافه به قهوه سازهای کپسولی خواهد پرداخت و نشانه هایی از آینده آنرا بطور اجمالی بررسی خواهد نمود.
برای بررسی این موضوع، ابتدا بایستی مختصری از گذشته کپسول های قهوه بدانید؛ پس با برندزکافه همراه باشید.
بازار کپسول قهوه با نسپرسو آغاز شد که در سال 1986 توسط Nestlé یک شرکت چندملیتی سوئیسی آغاز به کار کرد. این ایده هنگامی به وجود آمد که اریک فاور، مهندس نستله، در سال 1975 از یک خط تولید اسپرسو مخصوص ایتالیایی دیدن کرد. وی مشاهده کرد که باریستا به‌طور مداوم اهرم‌های دستگاه اسپرسو خود را می‌کشد تا فشار را افزایش داده و چگونگی استخراج قهوه را تغییر دهد.
اولین نقطه عطف؛ ورود نستله به دنیای کپسول های رنگارنگ
در طی ده سال آینده، فاور این ایده را ایجاد کرد تا یک دستگاه ساده تولید کند که پویایی دستگاه اسپرسو را تقلید کند. این دستگاه هوای تحت‌فشار را به آب و قهوه آسیاب شده اضافه می‌کرد تا نوشیدنی ایجاد کند که دارای لایه قابل‌توجهی از کرما باشد. تا سال 1986 که نستله این ماشین را ثبت کرد.
نسپرسو در ابتدا دستگاه‌های خود را به‌عنوان یک دستگاه قهوه همه‌کاره و با کاربرد آسان برای ساختمان‌های اداری معرفی می‌کرد؛ اما بعدازاینکه آن‌ها چهار نوع کپسول مختلف را به چندین دفتر در سوئیس و ژاپن منتقل کردند، به نظر نمی‌رسید که کسی علاقه‌ای داشته باشد.
در سال 1988، ژان پل گیلارد به نسپرسو پیوست. او تصمیم گرفت نحوه فروش ماشین‌های نسپرسو را تغییر دهد. او به‌جای هدف قرار دادن این محصول به مشاغل، به دنبال فروش آن به‌عنوان کالای لوکس به مصرف‌کنندگان خانگی بود. او حتی قیمت هر کپسول را حدود 50 درصد افزایش داد.
دومین نقطه عطف؛ کاهش شدید و البته موقت در فروش
فروش شروع به کاهش کرد. لذا گیلارد “Club Nespresso” یا “Le Club” را ایجاد کرد که باعث می‌شد مشتریان احساس کنند بخشی از “سبک زندگی” منحصربه‌فرد قهوه هستند.
در اواخر دهه 1980 و 1990، فروش نسپرسو افزایش یافت؛ اما درحالی‌که کپسول‌های قهوه در اروپا به‌طور فزاینده‌ای محبوب شد، آن‌ها تلاش کردند تا در ایالات‌متحده نیز بازار خوبی را کسب کنند. برخی این قضیه را به محبوبیت بالای قهوه فیلتری در ایالات‌متحده نسبت به اروپا نسبت می‌دهند، جایی که اسپرسو ازنظر تاریخی شیوع بیشتری داشته است.
سومین نقطه عطف؛ موفقیت نستله و ورود رقبا
اما هرچه نسپرسو در دهه 1990 موفق‌تر شد، رقبا کم‌کم ظاهر شدند. در سال 1990، گرین کوه قهوه سبز (که اکنون به‌عنوان Keurig شناخته می‌شود) یک مارک کپسول تک خدمت را در ایالات‌متحده تأسیس کرد.
بااین‌حال، درحالی‌که نسپرسو پشتیبان سود عظیمی از Nestlé برای حمایت از مبارزات تبلیغاتی گران‌قیمت و گسترش تهاجمی استفاده کرد، Keurig این کار را نکرد. بازی آغاز شد: مارک‌های رقیب درحالی‌که نسپرسو از تسلط خود لذت می‌بردند ظاهر و مشاهده شدند.
تا سال 2006، درآمد نسپرسو از 500 میلیون پوند گذشته بود و تعدادی از رقبا وارد بازار شدند، ازجمله Keurig.
حق ثبت اختراعات نستله از حدود سال 2012 به پایان رسید و این به سایر بازیکنان قهوه اجازه داد تا این فرمت را کشف کنند. ازآنجایی‌که ماشین‌های کپسولی از قبل بسیار محبوب بودند، رقبا می‌توانستند وارد بازار شوند و فقط کپسول ارائه دهند و نیازی به سرمایه‌گذاری در ساخت یک ماشین گران‌قیمت از خود آن‌ها نبود.
نسپرسو در ابتدا حدود 1700 حق ثبت اختراع را ثبت کرده بود و سعی کردند از شرکت‌هایی که در حال تولید محصولات مشابه بودند شکایت کنند، اما خیلی دیر شده بود. تا سال 2010، سارا لی متعلق یک شرکت آمریکایی کپسول‌های خود را در فرانسه معرفی کرد. طی چند ماه، آن‌ها میلیون‌ها دلار باقیمت ارزان‌تر از کپسول‌های نسپرسو را فروخته بودند.
این روزها حال کپسول های قهوه بسیار خوب است!
بازار کپسول هیچ نشانه‌ای از کند شدن را نشان نمی‌دهد. نسپرسو اخیراً اعلام کرده است که قصد دارد 160 میلیون فرانک سوئیس در این زمینه سرمایه‌گذاری کند.
امروز، یک کپسول Nespresso با قیمتی در حدود 0.70 و 1.20 دلار قرار دارد. این هنوز ارزان‌تر از متوسط کافی‌شاپ اسپرسو است. این قیمت پایین عمدتاً به این دلیل است که هر کپسول حاوی 5 تا 6 گرم قهوه است و این تقریباً یک‌چهارم از 18 تا 21 گرم است که یک باریستا به‌طورمعمول برای اسپرسو از آن استفاده می‌کند.
بااین‌حال، در سال‌های اخیر، بیشتر و بیشتر کپسول‌های حاوی قهوه درجه بالا و خاص ظهور کرده‌اند. این نشان می‌دهد که برخی از مصرف‌کنندگان مایل هستند هزینه بیشتری را برای کیفیت پرداخت کنند.
آینده چگونه خواهد بود؟
باوجود مسائل آشکار محیطی، بازار کپسول قهوه همچنان رو به رشد است. مصرف‌کنندگان هنوز هم راحتی نوشیدنی‌های سبک کافی‌شاپ را در آسایش خانه‌های خود می‌خواهند. علاوه بر این، پایداری و کیفیت در دستور کار مصرف‌کنندگان کپسول در سراسر جهان قرارگرفته است. لذا با اطمینان میتوان گفت که آینده کپسول های قهوه و قهوه سازهای کپسولی بسیار روشن و تقاضای بازار مطمئنا رو به رشد خواهد بود؛ شاید بتوان گفت تنها سوالی که مطرح میشود، این است: آیا تولیدکنندگان کپسول های قهوه قادر به پاسخگویی به این حجم تقاضای سرسام آور خواهند بود؟

اگر جزء مصرف کنندگان قهوه به شمار می آیید، احتمالا عبارت قهوه اسپشیالتی به گوشتان خورده است. ممکن است تعابیری صحیح و یا تصوراتی کاملا غلط نسبت به قهوه اسپشیالتی داشته باشید. در این مقاله از وبسایت برندزکافه، به بررسی باورهای رایج و البته غلط درباره قهوه های اسپشیالتی خواهیم پرداخت.

باور غلط یک: قهوه های اسپشیالتی بسیار بسیار کمیاب و یا تقریبا نایابند!
خیر، اینگونه نیست! قهوه های اسپشیالتی را میتوان بسیار با کیفیت و البته تخصصی قلمداد نمود ولی آنقدرها هم عجیب و غریب و کمیاب نیستند. در واقع هر قهوه ای که براساس استانداردهای SCA بتواند از 100 نمره ای بالاتر از 80 را کسب کند، اسپشیالتی محسوب میشود.

باور غلط دو: میتوانم با خاک و کود و نور و رطوبت مناسب، قهوه اسپشیالتی تولید کنم!
خیر، نمیتوانید! این نوع قهوه برای رشد به منطقه‌ی جغرافیایی خاصی نیاز دارد. قهوه تخصصی با کیفیت بالا، در مناطق گرمسیری بهتر رشد می کند؛ به خصوص در قاره های آمریکا (بخش مرکزی و جنوبی)، آفریقا و آسیا.

باور غلط سه: میتوانم یک دستگاه روستری خوب بخرم و بدون دانش و تخصص، قهوه اسپشیالتی روست کنم!
خیر، نمیتوانید! روست و بو دادن قهوه اسپشیالیتی به کمک دستگاه های رست قهوه، نیاز به مهارت و دانش زیادی دارد. پس هر کسی قادر به انجام آن نیست. از این بابت خود SCA هم دوره هایی رو برگزار می کند تا بتواند در افزایش این مهارت کمک کننده باشد.

باور غلط چهار: قهوه های گران قیمت که در سوپرمارکت ها عرضه میشوند، اسپشیالتی هستند!
خیر، اینگونه نیست! قهوه های ارائه شده در فروشگاه های مواد غذایی معمولا قهوه های تجاری هستند که به کلی با قهوه های اسپشیالتی متفاوتند.

باور غلط پنج: قهوه های اسپشیالتی میتوانند ترکیبی از دانه های عربیکا و ربوستا باشند!
خیر! این قضیه در مورد قهوه های تجاری صادق است اما قهوه های اسپشیالتی فقط از دانه های عربیکا حاصل میشوند.

باور غلط شش: قهوه اسپشیالتی تلخ ترین قهوه موجود است!
خیر! قهوه های اسپشیالتی نسبت به گونه های تجاری، اسیدیته بالاتر و تلخی کمتری دارند.

 

تاکنون بسیار از فواید پزشکی مصرف قهوه خوانده و شنیده اید. برندزکافه در این مقاله قصدی برای تایید و یا تکذیب آنها را ندارد و صرفا به بررسی این موضوع خواهد پرداخت که آیا ممکن است مصرف قهوه با بعضی داروها تداخل داشته باشد؟ اگر جزء مصرف کنندگان قهوه هستید و همزمان داروهای خاصی نیز مصرف میکنید، با برندزکافه همراه باشید.
کافئین نه تنها غذاها متابولیسم داروها را تحت تاثیر قرار می دهد، بلکه در برخی موارد تداخل می کنند و متابولیسم افزودنی های غذایی از قبیل کافئین را تغییر می دهند.
درحالیکه در نظر گرفتن کافئین به عنوان دارو به جای یک افزودنی غذایی مناسب است، برخی بیماران ممکن است از این واقعیت که محتوای بالای کافئین در قهوه، چای، نوشابه های غیر الکلی و دیگر غذاها و نوشیدنی های انرژی زا یافت می شود، چشم پوشی می کنند.
بسیاری از داروهای معمول با متابولیسم کافئین تداخل می کنند که منجر به افزایشسطوح کافئین در خون می گردند. مصرف نوشیدنی های کافئینه در آخر شب، در ترکیب با این داروها ممکن است منجر به بی خوابی شبانه شود. بعلاوه، این مساله ممکن است اثر دیورتیک کافئین را بالا ببرد.
سیپروفلوکساسین متابولیسم کافئین را مهار می کند، منجر به افزایش اثرات کافئین می گردد. فلوروکینولون های دیگر به نظر نمی رسد که متابولیسم کافئین را تحت تاثیر قرار دهند و بنابراین ممکن است به عنوان جانشین برای بیمارانی که مقادیر زیادی کافئین در طول روز مصرف می کنند، باشد.
سایمتیدین نیز سطوح کافئین را افزایش می دهد، بنابراین یک آنتاگونیست H2 متفاوت (بعنوان مثال رانی تیدین، فاموتیدین) باید در مصرف کنندگان کافئین تجویز شود.
ضد بارداری های خوراکی و پردنیزولون نیز، سطوح کافئین را بواسطه مهار متابولیسم کافئین افزایش می دهند.
بالعکس، کافئین متابولیسم تئوفیلین را مهار می کند و می تواند غلظت های تئوفیلین را افزایش دهد. داروسازان باید به بیمارانی که تئوفیلین مصرف می کنند هشدار دهند که نوشیدنی های حاوی کافئین ممکن است بیماران را به اثرات جانبی وابسته به تئوفیلین، از قبیل عصبانیت، بی خوابی و آریتمی قلبی مستعد کنند. هرگز نباید داروهای ضد آسم مثل تئوفیلین را با نوشیدنی های حاوی کافئین خورد.
کافئین موجود در قهوه، چای یا نوشیدنی های کولادار، میزان جذب استامینوفن را افزایش می دهد و دوز بالای این ترکیب باعث آسیب های کبدی می شود.
مصرف برخی داروها با نوشیدنی های کافئین دار نیز می تواند علایمی مانند لرزش، تعریق و لکنت در فرد ایجاد کند.
به طور کلی اگر دارو مصرف می کنید، خوردن چای، قهوه و نوشیدنی های کولادار را به یک فنجان تا یک لیوان در روز کاهش دهید و بین ساعت های مصرف دارو و این نوشیدنی ها فاصله ای طولانی در نظر بگیرید.
در کبد ، متابولیسم و سوخت و ساز داروهای شیمیایی و کافئین با یک آنزیم مشترک انجام می شود. بنابراین کافئین با مولکول های دارویی وارد رقابت شده و بیشتر در خون باقی می ماند، در این شرایط احتمال عدم تأثیر داروها قوی تر خواهد شد.
اگر داروی خاصی مصرف می کنید و تحت درمان هستید در خصوص مصرف قهوه با پزشکتان مشورت کنید و سؤالاتی از او در مورد تأثیرات قهوه بر عملکرد داروهای مصرفی، بپرسید.
بعضی از داروها مانند آنتی بیوتیک ها، بنزودیازپین (داروی آرام بخش- ضد اضطراب، صرع و بی خوابی)، داروهای خواب آور و نیز داروهای تنگ کننده عروق را در کنار قهوه مصرف نکنید.

 

آیا قصد تاسیس کافی شاپ دارید؟ تصمیم خوبی اتخاذ کرده اید! البته بایستی بدانید که در شرایط حال حاضر که شدیدا تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا قرار دارد، ایجاد هر بیزینس شخصی که مستقیما با مردم سر و کار دارد، ریسک های خاص خود را داراست. پس باید تمامی جوانب را در نظر بگیرید و با علم و آگاهی، دستورالعمل های استاندارد را بکار گیرید و از کوچکترین اشتباه اجتناب نمایید تا حتی الامکان با مشکلی مواجه نشوید. با این مقاله از وبسایت برندزکافه همراه باشید تا راهنمایی جامع و عملی را برای افتتاح و راه اندازی کافی شاپ به شما ارائه دهیم.
الف) مقدمات کار
الف – 1) مطالبات خود را روشن کنید.
شما به هر جای دنیا که بروید، انواع متفاوتی از کافی شاپ ها را مشاهده می کنید. از مشتری ها تا مکان و جو حاکم بر کافی شاپ، می تواند در هر شهر و منطقه ای منحصر به فرد باشد.
بر همین اساس قبل از انجام هر گونه اقدامی در جهت افتتاح کافی شاپ، باید در مورد کم و کیف کار و نحوه متفاوت بودن آن، خوب فکر کنید. برای دستیابی به یک طرح دقیق و کاربردی از کافی شاپ مورد نظرتان، بهتر است به سؤالات زیر پاسخ دهید:
• چه نوعی از کافی شاپ ها را می پسندید؟
• میل دارید چه چیزهایی در کافی شاپ شما سرو شود؟
• دوست دارید جو و تم خاصی بر فضای کافی شاپ شما حاکم باشد؟
• آیا شعار تبلیغاتی یا رویکرد خاصی برای کافی شاپ خود در نظر دارید؟
• مشتری های شما از چه قشری هستند؟
نیمی از جذابیت راه اندازی هر کسب و کاری، دیدن رشد تدریجی آن می باشد، اما به هر حال شما باید اهداف بلندمدتی برای خود داشته باشید.

الف – 2) برنامه کاری خود را بنویسید.
هیچ کسب و کاری بدون داشتن یک برنامه کارآمد و دقیق موفق نمی شود. با نوشتن برنامه کاری که به اصطلاح طرح توجیهی نیز نامیده می شود، می توانید درک عمیقی از بازار، مدیریت کسب و کار و همچنین مسائل مالی خود به دست آورید.
برای اینکه مطمئن شوید طرح توجیهی کاملی نوشته اید، عناوین زیر را در آن بگنجانید:
• خلاصه اهداف و ارزش ها؛ شما باید در این بخش به اینکه چرا می خواهید یک کافی شاپ راه بیندازید و در جهت به سرانجام رساندش چه دغدغه هایی دارید، بپردازید.
• هویت کسب و کار؛ نام کافی شاپ شما چیست؟ آیا کافی شاپ شما مجوز دارد؟ شما باید بخشی از طرح توجیهی را به نام و مشخصات کامل کافی شاپ خود اختصاص دهید.
• برآورد هزینه ها؛ در این بخش، باید قادر به پاسخ دادن به سؤالات زیر باشید:
• اجاره یک مکان مناسب برای کافی شاپ در منطقه مورد نظر شما چقدر است؟
• میزان حقوق منصفانه برای کارکنان کافی شاپ به چه میزان می باشد؟
• وسایل و تجهیزات راه اندازی کافی شاپ، چقدر هزینه بر می دارد؟
• نیروی کار؛ برآورد کنید که برای راه اندازی کافی شاپی با وسعت مورد نظر شما، به چند نفر نیروی کار نیاز است و بهترین راه استخدام آنان کدام است.
• ساختار سازمانی؛ تعیین اینکه آیا شما فقط مالک کافی شاپ هستید، و یا مدیریت آن را نیز بر عهده دارید، در طرح توجیهی ضروری است. همچنین شما باید مشخص کنید که چه نوع مدیریتی را برای کافی شاپ خود در نظر دارید.
• قیمت ها؛ شما باید در این بخش، به نرخ قیمت گذاری محصولات و خدماتی که توسط هم صنفی های شما تعیین شده، اشاره کنید.
• منو؛ چه آیتم هایی در منوی کافی شاپ شما وجود خواهد داشت؟ آیا برنامه ای برای کسانی که دارای رژیم¬های خاص مثل گیاه¬خواری هستند، دارید؟ آیا برای کسانی که محدودیت های غذا خوردن دارند، آیتم هایی در نظر گرفته اید؟ برای مثال کیک با قند طبیعی یا نوشیدنی های بدون شکر.
الف – 3) همه مجوزهای لازم را بگیرید.
راه اندازی یک کسب و کار قانونی اهمیت زیادی برای طی کردن مسیر موفقیت کافی شاپ شما دارد. مزایای اخذ مجوزهای لازم و افتتاح یک کافی شاپ قانونی عبارتند از:
• مالکیت معنوی؛ شما می توانید نام، لوگو و دیگر علامات تجاری منحصر به فرد کافی شاپ خود را، به ثبت رسمی برسانید.
• مصونیت؛ کسب و کار قانونی، شما را در برابر خیلی از مسائل حقوقی حفظ می کند.
• امور بانکی؛ داشتن یک حساب جداگانه به نام کافی شاپ، مزیت¬هایی برای تسهیل امور مالی شما دارد.

الف – 4) سرمایه اولیه را تأمین کنید.
در راه اندازی کافی شاپ، تأمین سرمایه بزرگترین چالش پیش روی شما می باشد. میزان سرمایه اولیه مورد نیاز برای تأسیس کافی شاپ، تا حد زیادی به وسعت و کم و کیف کسب و کار شما بستگی دارد. شما می توانید بر اساس بخش مطالبات در طرح توجهی، این مبلغ را تخمین بزنید. در ادامه به چند روش کاربردی در این زمینه اشاره می کنیم:
• وام بانکی؛ تهیه وام بانکی، ساده ترین راه تأمین سرمایه اولیه کسب و کارهای کوچک می باشد.
• جذب سرمایه گذار؛ شما می توانید با یک سرمایه گذار شریک شده و از این طریق هزینه راه اندازی کسب و کارتان را تأمین کنید.
• سرمایه شخصی؛ راه اندازی کافی شاپ با سرمایه شخصی شما، ممکن است زمان بیشتری ببرد.
الف – 5) مکان مناسب را پیدا کنید.
جایی که شما کافی شاپتان را در آن به راه می اندازید، می تواند عامل موفقیت یا شکست کسب و کار شما باشد. پس مکانی را انتخاب کنید، که دسترسی خوبی داشته و در دید باشد.
اجاره کردن کافی شاپ فکر خوبی است، اما اگر می خواهید طراحی مورد نظر خود را در آن اجرا کنید، بهتر است به خرید آن فکر کنید. در صورت خرید مکان کافی شاپ، مجبور به جابه جایی و از دست دادن مشتری های ثابتتان نیستید.

الف – 6) تأمین کننده ها را پیدا کنید؛
یک کافی شاپ به طور معمول روزانه دویست و سی فنجان قهوه می فروشد. بنابراین شما به تأمین کننده مواد اولیه نیاز دارید، که قهوه و دیگر اقلام مصرفی اتان را تأمین کند. در این مورد به نکات زیر توجه کنید:

• کیفیت؛ حواستان باشد که اگر قهوه بی کیفیت دست مشتری بدهید، ممکن است او را برای همیشه از دست بدهید.

• اعتبار؛ دقت کنید که قهوه خود را از تأمین کننده معتبر و صاحب نام تهیه کنید.

• قیمت؛ بهتر است به جای سرو قهوه خیلی گران قیمت، قهوه ای با کیفیت با قیمت معقول عرضه کنید.

• تحویل؛ اینکه برنامه تحویل مواد اولیه از طرف تأمین کننده شما چطور باشد، اهمیت زیادی دارد. چرا که شما نباید حتی چند دقیقه هم بدون قهوه بمانید.


الف – 7) تجهیزات را آماده کنید.
جدای از مواد اولیه، شما به تجهیزاتی برای راه اندازی کافی شاپ خود نیاز دارید، که اساسی ترین آنان عبارتند از:
• آسیاب؛ شما به آسیاب های مختلفی برای تهیه قهوه اسپرسو و قهوه معمولی نیاز دارید.
• قهوه ساز و اسپرسو ساز؛ قهوه معمولی و اسپرسو از طریق فرآیندهای متفاوتی تهیه می شوند. بنابراین شما به هر دو دستگاه نیاز دارید.
• مخلوط کن یا بلندر؛ بلندر برای تهیه انواع اسموتی و نوشیدنی های خاص ضروری است.
• تستر؛ خیلی از کافی شاپ ها اسنک و یا ساندویچ های کوچک سرو می کنند. در نتیجه وجود یک توستر در اینگونه کافی شاپ ها لازم است.
• یخچال؛ برای نگهداری موادی چون شیر یک یخچال در بخش داخلی کافی شاپ قرار دهید. علاوه بر آن، وجود یخچال نوشیدنی ها نیز در در سالن کافی شاپ لازم است.
• کانتر؛ در کانتر شما می توانید، آیتم های کافی شاپ خود را به نمایش گذاشته و مشتری را به خرید آنها ترغیب کنید.
• یونیفورم؛ تهیه یونیفورم به تعدا کارکنان و مزین به برند شما، تأثیر زیادی در جلوه بیرونی کسب و کارتان دارد.
• فنجان و دیگر ظروف؛ بسته به آیتم هایی که در کافی شاپ شما سرو می شود، ظروف متفاوتی مورد نیاز است.

الف – 8) نحوه فروش و دریافت پول را تعیین کنید.
از انجاییکه امروزه کمتر کسی پول نقد با خود حمل می کند، داشتن یک کارت خوان در کافی شاپ شما ضروری است. بهتر است علاوه بر کارت خوان دستگاه پرینتر فاکتور فروش، که اطلاعات کامل خرید مشتری در آن تعبیه شده است نیز، تهیه کنید.

الف – 9) وظایف هر کدام از کارکنان را مشخص کنید.
اینکه هر کدام از نیروی کار شما، چه مسئولیتی به عهده دارند، باید در مراحل اولیه مشخص شود. همچنین تعیین تیم مدیریت، از اصول راه اندازی هر کسب و کاری می باشد.


الف – 10) کافی شاپ خود را معرفی کنید.
برای رونق گرفتن کافی شاپ، شما ملزم به معرفی آن به مشتری های بالقوه هستید. از روش های زیر برای شناساندن کافی شاپتان استفاده کنید:
• شبکه های اجتماعی؛
• ارسال پیامک و ایمیل؛
• رسانه ها و تبلیغات تلوزیونی؛
• بازاریابی اینفلوئنسرها؛
ب) اقدامات تکمیلی
ب – 1) پیشنهادهای فروش منحصر به فرد ارائه دهید.
بسیار خب، این یک پیشنهاد واضح است- اما در این بازار شلوغ شما واقعا نیاز دارید که راهی برای درخشیدن در رقابت ها پیدا کنید و با پیشنهادهای فروش منحصر به فرد به جذب مشتری بپردازید. شاید شما در ساختن قهوه خبره هستید و میخواهید اولین کافی شاپ با قهوه ی دست ساز را در محله ی خود راه اندازی کنید، و یا شاید مهارت نان پزی منحصر به فرد شما مشتریان راکیلومتر ها مجبور به سفر کند تا کیک های شما را امتحان کنند. شاید شما اولین خرده فروشی را در یک محله ی شلوغ افتتاح کرده اید و یا هوش تجارت داشته اید تا بتوانید پر سرعت ترین، و کاربردی ترین کافی شاپ را در محل افتتاح کنید.
به طور خلاصه، نقاط قوت خود را بشناسید و به طور موثری آنها را به کار بگیرید.
ب – 2) نیازهای مشتریان خود را بشناسید.
به هر نحوی که قصد راه اندازی و گرداندن کافه ی خود را داشته باشید، باید در جستجوی مشتریان خاص خود باشید. با اینکه شما ممکن است ترجیحات خاص خود راجع به حال و هوا و ظاهر کافی شاپ خود، امکانات، منو و لیست قیمت ها، سرویس دهی، ساعت بازگشایی و غیره داشته باشید، باید اول و مهم تر از هر چیزی به نیازهای مشتریان خود توجه داشته باشید. دانش آموزان، کارمندان، مادران و کودکان، بازنشستگان- هر گروه سنی و تمامی افراد نیاز به در نظر گرفتن کامل از طریق برنامه ریزی در طی روند کاری دارند. و شما باید تصمیم بگیرید آیا برای تمامی افراد سرویس ارائه دهید و یا تنها قسمت معینی از افراد.
به عنوان مثال، ممکن است دانش آموزان به یک سیستم سرویس دهی سریع با غذای بیرون بر، منوی کامل و هیجان انگیز، فضایی عجیب و غریب، جو زنده، وای فای رایگان، قیمت های معقول احتیاج داشته باشند؛ بر خلاف آن، گروهی از مادران پولدار ممکن است هزینه ی بیشتری برای سرویس دهی بهتر، فضایی مناسب کودکان، امکانات بیشتر، و منویی خانواده محور بپردازند. ترجیحات خود را کنار بگذارید و به نیازهای کافه از دید مشتریان خود بپردازید.

ب – 3) به شناخت قهوه ها بپردازید.
فرهنگ مهارت در درست کردن قهوه به سرعت تبدیل به یک هنجار شده است: نسل جدیدی از متخصصان مستقل کافی شاپ ها و کافه های کوچک برای کمک به محیا کنندگان قهوه در حال افزایش هستند. کافی شاپ های زنجیره ای نیز در حال فعالیت هستند و در حال گسترش اعتبار خود در طی سالهای آینده هستند. مشتریان وفادار نیز تقاضای دریافت خدمات اجتماعی بیشتر هستند. حالا زمان این است که قهوه ی واقعی را بشناسیم.
در این قسمت به معرفی وبلاگ هایی میپردازیم که به شما کمک می کنند اطلاعات کافی به دست آورید:
• The Specialty Coffee Association
• Sprudge
• Roast Magazine
• Barista Magazine
• Caffeine Magazine
ب – 4) راجع به رقبای خود تحقیق کنید.
تحقیق در مورد رقبا امری بسیار ضروری می باشد سوالات زیر را از خود بپرسید
• آیا جایی برای رقبای بیشتر در بازار وجود دارد؟
• چه شغل های رقابتی موفق هستند و چرا؟
• چه پیشنهادات بیشتری می توانید بدهید؟
• چه کسانی اخیرا از گردونه ی رقابت ها خارج شدند و چرا؟
شما نیاز دارید که وارد بازار شوید و با رقبای خود وارد رقابت شوید- قسمت آماده کردن قهوه بسیار سریع عمل می کند و هر چیزی ممکن است در عرض چند دقیقه تغییر کند، پس مطمئن شوید که آماده هستید.
ب – 5) تامین کنندگان تجهیزات خود را به دقت انتخاب کنید.
شما برای پیش بردن تجارت خود مجبور خواهید شد به تامین کنندگان تجهیزات خود اعتماد کنید. شما باید مطمئن شوید که وسایل مورد نیاز شما را زمانی که به آنها نیاز دارید ارسال خواهند کرد، بنابراین هرگز مواد اولیه کم نخواهید آورد و یا مواد با کیفیت بد تهیه نخواهید کرد. برخی افراد ترجیح می دهند وسایل خود را از تامین کنندگان مختلف دریافت کنند، اما برخی راحت تر هستند که تجهیزات خود را تنها از چند تهیه کننده دریافت کنند.
اگر خوش شانس باشید، تامین کنندگان خوبی پیدا خواهید کرد که تمامی نیازهای شما را در زمینه تهیه ی مواد برطرف کنند. تامین کنندگان خوب مسافت های طولانی طی خواهد کرد که به شما کمک کنند تجارت خود را گسترش دهید. به عنوان مثال دانش و بینش خود را در اختیار شما قرار دهند و ابزاری برای گسترش تجارت شما در اختیارتان قرار دهند.
به عنوان مثال، هنگامی که صحبت از قهوه در میان است، کیفیت (به بیان دیگر مزه و تازگی) از نکات کلیدی است. مصرف کنندگان قهوه روز به روز بیشتر در مورد کیفیت قهوه آگاهی پیدا می کنند و شما باید اطمینان حاصل کنید که بهترین دانه های قهوه، دستگاه ها و آموزش در محل را ارائه می دهید تا مشتریان خود را راضی نگه دارید.
در بازار تعداد بسیار زیادی از تامین کنندگان وجود دارند( و همانطور تعداد بسیار زیادی که خوب نمی باشند) اما انتخاب می تواند بسیار دشوار باشد. در برخی کافی شاپ ها شما میتوانید بین بیش از بیست نوع اسپرسو و فیلتر های دانه قهوه انتخاب داشته باشید. شما ممکن است برخی کارخانه ها ماننداسپرسو ورهاوس را برای تهیه ی مقداری از محصولات معین مانند، شربت ها، چای ها، نوشیدنی های شکلاتی و اسنک ها و وسایل ضروری و غیره را در نظر داشته باشید.
ب – 6) برای تهیه تجهیزات اساسی برنامه ریزی کنید – آیا می خواهید آنها را اجاره کنید یا بخرید؟
تهیه کردن تمامی تجهیزات اساسی میتواند یک وظیفه ی خطیر باشد، بخصوص زمانی که شما اطلاع ندارید که در طول زمان دقیقا چه تغییراتی در شغل شما ایجاد خواهد شد. برخی افراد علاقه دارند تجهیزات خود را خریداری کنند، در حالی که برخی افراد ترجیح می دهند وسایل خود را اجاره کنند.
شما می توانید از بین تعداد زیادی از ماشین های قهوه سازی اجاره ای در بازار انتخاب کنید و مطمئن باشید که آنها سرویس خوبی را ارائه خواهند داد. شما مجبور نخواهید بود هزینه های گزاف برای تعمیرات دستگاه های کهنه و از رده خارج بپردازید.
ب – 7) منوی قهوه ی خود را اصلاح کنید.
مبانی
اکثر جمعیت ها انتظار دارند اسپرسو، لاته، کاپوچینو، آمریکانو و انواع و اقسام قهوه ها را در منو ببینند. شما نباید تعویض فیلتر قهوه را نادیده بگیرید. حتی اگر شما یک متخصص در امر درست کردن قهوه نباشید باز هم یک فیلتر قهوه فرانسوی یکی از تجهیزات مورد نیاز شما خواهد بود. و فراموش نکنید- میانگین مشتریان در مورد اخلاقیات و سایر موارد بسیار آگاه هستند- بنابراین از اصالت قهوه ی خود و مهارت های خود در این مورد آگاه شوید.
متخصصین و پیشنهادات فصلی
اینجا دقیقا جایی است که شما باید مشتریان آماج خود را بشناسید. اگر هدف شما خبرگان قهوه هستند، شما باید همه چیز را در مورد قهوه ها بدانید، و قهوه ای را سرو کنید که به تمامی منابع و جزئیات آن آگاهی دارید.
اگرچه، اگر جمعیت آماج شما دانش آموزان و افراد جوانتر هستند، شما به طیف وسیعتری از شربت ها، خوراکی هایی برای روی قهوه، کارامل و خوراکی های فصلی مانند ادویه کدو و لاته ی نون زنجبیلی نیاز دارید. به هر جهت، تحلیل کنید که چه چیزی فروخته می شود و چه چیزی فروخته نمی شود، با منوی رقبای خود در بازار همگام شوید ، بازخورد مشتریان را جویا شوید، و در صورت لزوم تغییراتی را اعمال کنید.
تجارت خود را قابل مدیریت کنید
مشتریان شما هر گونه افرادی که هستند، مطمئن شوید نیازهای آنها را با بهترین کیفیت برطرف کنید، نوشیدنی ها را به بهترین نحو درست کنید. انتخاب های بسیار نه تنها باعث می شوند مشتریان وقت بیشتری تلف کنند، همچنین در انجام کارها باعث هرج و مرج می شود. چرا زمان زیادی صرف آموزش، سرویس دهی، انبار کردن کنید زمانی که 95% از فروش شما تنها شامل سه نوع از نوشیدنی ها می شود؟
ب – 8) کارکنان خود را آموزش دهید.
افراد میتوانند در تجارت خود موفق شوند یا شکست بخورند، بنابراین انجام دادن صحیح این کار ضروری است. نه تنها کارکنان باید با شخصیت و کاربردی باشند، زمانی که صحبت از کیفیت سرویس دهی می شود باید بسیار کارآمد باشند. برای قهوه این جمله به معنای زیر می باشد:
ضروریات
توانایی استفاده از تجهیزات برای ساختن نوشیدنی های با کیفیت نیاز به هوش زیادی ندارد. اما درست کردن نوشیدنی های با کیفیت نیاز به مهارتی بیش از آنچه اکثر مشتریان فکر می کنند دارد. تمیز کردن، آسیاب کردن، پیمانه کردن، کوبیدن، استخراج اسپرسو، آماده کردن شیر و سرو کردن نوشیدنی آماده شده. مشتریان انتظار بسیار زیادی دارند و به راحتی شیر سوخته و عصاره ی اسیدی را تشخیص می دهند. به کارکنان خود آموزش حرفه ای دهید و این استانداردها را در طول زمان به دست آورید. برای این امر نیازی به قهوه ها و یا ماشین های خوب نیست که تهیه کنندگان تجهیزات به عنوان بخشی از معامله به شما پیشنهاد خواهند داد.
مهارت های حرفه ای
اگر میخواهید در یک بازار شلوغ برجسته به نظر برسید، یه قدم به جلوتر به سمت مهارت های حرفه ای از جمله هنر لاته، مهارت های جوشاندن و آموزش مربی بردارید. در اینجا نیز یک آماده کننده ی تجهیزات می تواند کمک بسیاری به شما کند.
ب – 9) رضایت مشتریان
خوشحال نگه داشتن مشتریان کلید اصلی افزایش فروش شماست. تجارت خوب خارج از کافه برای به داخل آوردن مشتری راه بسیار خوبی برای توسعه ی تجارت شما می باشد.
به علاوه، غذاهایی جذابی که خوشمزه به نظر می رسند برای مشتریانی که از کنار مغازه رد می شوند جذاب خواهند بود. به محض اینکه مشتریان به مغازه ی شما وارد شدند، به آنها بگویید که چه چیزهایی در منوی خود دارید و پیشنهاد شما به آنها چیست و از این طریق میتوانید تجارت خوبی داشته باشید. این کار به خصوص در زمان های کاری و فصلی بسیار مفید است. در طول تابستان مطمئن شوید که نوشیدنی های مخلوط دارید و از این طریق درآمد خود را افزایش دهید.
در نهایت، نوشیدنی های عالی، تجربه ای عالی و کارکنانی دوستانه باعث می شوند مشتریان دوباره به کافی شاپ شما بازگردند. یکی از بهترین راه ها برای افزایش وفاداری مشتری از طریق نوشیدنی های با کیفیت بالا امکان پذیر است، که به معنای باریستاهای با معلومات و خوب آموزش دیده می باشد که از قهوه های خوب و تازه با دستگاه های با کیفیت بالا استفاده می کنند. به کار بستن این امور شما را یک قدم از رقبای خود جلوتر نگه می دارد و باعث موفقیت بیشتر شما می شود.
ب – 10) بازبینی و استنتاج کنید.
صاحبان تجارت باهوش می دانند که نمیتوانند یک جا به صورت راکد بمانند. روند کار تغییر می کند، جمعیت افزایش پیدا می کند و رقبا در حال پیشروی هستند. با برنامه های فروش خود همپا بمانید – زمانی که نشانه ای از سقوط تعداد و میانگین مشتریان احساس کردید سریع به دنبال چاره باشید. هرچه زودتر وارد عمل شوید بهتر است.
توجه کنید که چه چیزهایی فروخته می شوند و چه چیزهای خیر- دلیلی برای سرو کردن تمامی انواع چای وجود ندارد زمانی که تنها سه نوع از چای های شما توسط 95% مشتریان انتخاب می شود.سیستم های نرم افزار کافی شاپ شما قادر خواهد بود تا گزارش هایی آماده کنند که به شما کمک می کنند آمار فروش را بازبینی کنید.
توجه داشته باشید که چرا برخی چیزها فروخته می شوند و برخی خیر- بازخورد مشتریان را جویا شوید- با آنها صحبت کید، از کارت های نظرسنجی استفاده کنید، شبکه های اجتماعی را جستجو کنید و به صحبت های دنبال کنندگان تان گوش دهید.
در صدر جدول کافی شاپ های موجود در بازار بمانید- از آنچه رقبای شما در حال انجام دادن هستند، تا پدید آوردن محصولات و سرویس دهی.

قهوه سازهای کپسولی جزء جدیدترین اعضای خانواده قهوه به شمار می آیند. سهولت کار با آنها در کنار قابلیت های شگفت انگیز و سازگاری با برندهای مختلف تولیدکننده کپسول، سبب محبوبیت آنها شده است. معروف ترین برند تولیدکننده این دستگاهها، نسپرسو نام دارد که کپسول های تهیه شده توسط این برند نیز به همین نام در بازار به فروش میرسد. تنها ایرادی که بر قهوه سازهای کپسولی میتواند طرح گردد، گران بودن کپسول های آن است. البته بعضی برندهای ایرانی اقدام به تهیه کپسول های قهوه نموده اند اما کپسول های ایرانی نیز در مقایسه با مرغوب ترین دانه های قهوه، بسیار گرانند.
در این مقاله، برندزکافه به طرح این سوال میپردازد که آیا میتوانیم خود به تنهایی اقدام به تهیه و ساخت کپسول قهوه کنیم؟ آیا کپسول های قهوه یکبار مصرفند؟ آیا میتوان آنها را در خانه ساخت و یا نیاز به یک خط تولید صنعتی دارند؟
با استفاده از کپسول های قابل شارژ ، نیاز مصرف کنندگان به خرید یک نوع کپسول خاص و یا برندهای محدود در بازار کم شد و کسانی که دستگاه های کپسولی داشتند می توانستند بنا بر سلیقه و نیازشان هر نوع قهوه ای با هر نوع درجه روست ی را انتخاب کرده و در قهوه سازشان بکار ببرند. بدین ترتیب محدودیت استفاده از کپسول های کارخانه های قهوه از بین رفت و بطور مثال مصرف کننده می توانست از قهوه تک منشا عربیکای اتیوپی با روست روشن استفاده کند و یا از یک قهوه ترکیبی ای عربیکای برزیلی با روست متوسط با قهوه عربیکای گواتمالا با روست روشن که خودش در خانه ترکیب و آسیاب کرده بود ، استفاده کند ، ترکیبی که ممکن بود در هیچ کدام از قهوه های کپسولی شرکت های قهوه ، پیدا نکند. علاوه بر این استفاده از این روش مقرون بصرفه تر از خرید کپسول های آماده قهوه بود. هرچند که برخی از برندهای قهوه کپسولی ، اسپرسویی فوق العاده آماده می کند ؛ اما استفاده از کپسول های قهوه قابل شارژ ، در کنار خرید کپسول های شرکتی مسئله ای کاملا منطقی و توجیه پذیر بود.
بدین ترتیب کپسول های قابل شارژ مجدد قهوه ، با طراحی های مختلف به بازار عرضه شد ، که برخی ایراد و مشکلات و مزیت های خودشان را داشتند. مثلا برخی از آنها در قسمت درپوش خود مشکل داشتند و پس از مدتی درب کپسول ها مستهلک می شد و باید با کپسولی نو جایگزین می گردید. یا اینکه برخی از آنها فقط با یک مدل دستگاه کپسولی نسپرسو سازگار بود ؛ درب برخی از مدل ها خیلی زود شکسته و یا تغییر شکل پیدا می کرد و پس از مدتی غیر قابل استفاده می شد.
پس از تمامی این نقص ها ، کپسول های قابل شارژ جدیدی طراحی و عرضه شد که مشکلات کپسول های قبلی را کاملا بر طرف کرده بودند. یکی از این کپسول های شارژی خوب که ایرادات نسل های قبلی در آن وجود ندارد ، کپسول قهوه قابل شارژ ریکَپس Recaps می باشد.
کپسول ریکپس Recap از بدنه ای با جنس فولاد ضد زنگ ( استیل ) با کیفیت بالا ساخته شده است که هم از ضخامت خوبی برخوردار است که کاملا محکم هست و تغییر شکل نمی یابد و هم به دقت شبیه و هم اندازه ی کپسول های نسپرسو قالب گیری و ساخته شده است تا براحتی یک کپسول اصلی نسپرسو در قهوه ساز کپسولی نسپرسو قرار بگیرد. همچنین در قسمت انتهایی کپسول سوراخ های خروجی قهوه به دقت و به اندازه ی سوزن های سوراخ کن تعبیه شده در قهوه ساز کپسولی ، طراحی و ایجاد گردیده است ، تا در هنگام بسته شدن درب دستگاه و قرارگیری سوزن ها در کپسول فلزی ، مشکلی برای سوزن قهوه دستگاه بوجود نیاید. مشک درپوش کسپول نیز با وجود برچسب های آلومینیومی ریکپس Recap بر طرف شد ، بدین صورت که بدنه کپسول درب نداشته و برای مهر و موم کردن کپسول پس از ریختن پودر قهوه داخل آن ، با چسباندن برچسب بر روی دهانه کپسول ، پلمب درب براحتی انجام می پذیرد. همچنین مانند کپسول های اورجینال نسپرسو می تواند براحتی در دستگاه سوراخ شده و قهوه اسپرسوی خوبی برایتان تهیه نماید.
کپسول های قهوه قابل شارژ ریکپس Recaps بخوبی با دستگاه های نسپرسو سازگار است ، همچنین نحوه کار با آن و پر کردن پودر قهوه و استفاده از کپسول کاملا سریع و آسان می باشد. کافیست پودر قهوه را در آن بریزید و فشرده سازید و سپس برچسب درپوش را چسبانده و کپسول را در دستگاه قرار داده و دکمه شروع به کار را بزنید و به سرعت قهوه خود را دریافت کنید. خارج شدن کپسول در قهوه ساز نیز بدون مشکل و آسان و مانند کپسول های اورجینال نسپرسو می باشد.
تا اینجا متوجه شده اید که میتوان در خانه با استفاده از کپسول های قابل شارژ از پرداخت هزینه اضافی برای خرید کپسول های نو دوری کرده و خودتان کپسول قهوه را با قهوه آسیاب شده مدنظرتان پر کنید. اما اگر میخواهید کیفیت کپسول های تولیدی خود را بیشتر کنید، از فکر تهیه کپسول قهوه برای مصارف شخصی خود خارج شوید و به این بیندیشید که شاید بتوانید کپسول های قهوه را تولید کرده و به فروش رسانید. اگر میتوانید سرمایه نسبتا مناسبی فراهم کنید، قادر خواهید بود یک خط تولید کپسول قهوه راه اندازی نمایید.
دستگاه ساخت کپسول قهوه راه حل پر کردن قهوه در کپسول های نسپرسو است ، با گاز نیتروژن بسته و بسته بندی می شود.
این یک خط کامل اتوماتیک است و دارای سنسورهای متنوعی است که به آن اجازه می دهد تصمیم بگیرد و هوشمندانه تصمیم بگیرد که چگونه به وجود یا عدم وجود فنجان ، درب ، قهوه ، فشار هوا ، دما ، موقعیت و غیره پاسخ دهد.
دستگاه پركننده كنترل شده سروو موتور به منظور ارائه دقت بالا و كارايي بسيار روان در همه سرعت ها طراحي شده است.
دستگاه دارای توابع استاندارد است: رها کردن کپسول خالی ، کپسول بدون پر کردن و آب بندی ، پر کردن ، گرگرفتگی ازت ، قرار دادن درب ها ، بدون هیچگونه درب ، آب بندی ، آب بندی ، خروجی
همچنین می توانید با توجه به نیاز خود در تولید ، عملکردهای بیشتری را روی دستگاه ها اضافه کنید.
دستگاه تغذیه کپسول مخصوص طراحی شده ، موجب صرفه جویی در نیروی کار می شود.
سیستم کنترل Omron قدرت قابل اعتماد برای رانندگی کل خط را تضمین می کند. همچنین می توانید با توجه به نیاز خود از مارک های دیگری مانند آلن بردلی ، اشنایدر ، میتسوبیشی استفاده کنید.
ناهموار ساخته شده برای تضمین عمر طولانی خدمات. بیشتر بدنه با فولاد ضد زنگ 304 ساخته شده است و فولاد ضدزنگ درجه مواد غذایی (SS304) برای کلیه قطعات در تماس با محصولات استفاده می شود.

وقتی صحبت از قهوه و فرنچایز به میان می آید، حتما به یاد استارباکس خواهید افتاد. کمی بیشتر فکر کنید، نام دیگری به ذهنتان خطور نکرد؟ بایستی بدانید که به جز استارباکس، برندهای دیگری نیز در حوزه قهوه و کافی شاپ فعالیت میکنند که بسیاری از آنها، از مدل فرنچایز و بسیاری دیگر از مدل زنجیره ای برای توسعه کسب و کار خود استفاده نموده اند. البته در ایران، برند لمیز به شیوه فرنچایز توانسته است در شهرهای متعددی اقدام به تاسیس شعب نماید؛ اما در این مقاله، تمرکز ما بر برندهایی است که توانسته اند در کشورهای مختلفی توسعه یابند و شعب خود را تاسیس کنند. بدانید که استارباکس در این حوزه تنها نیست. در این مقاله از برندزکافه، به فرنچایزهای رقیب استارباکس در حوزه قهوه خواهیم پرداخت.
1- دانکین دونات
دانکین دونات برای سالها به عنوان بزرگترین کافی شاپ زنجیره ای دنیا شناخته می شد. امروز بعد از گذشت ۳۷ سال بیش از ۱۰۰۰۰ رستوران دارد. برخلاف اسم این کافی شاپ (دونات) بیش از نیمی از فروش این رستوران به قهوه اختصاص دارد.
در اواخر دهه ۹۰ میلادی، “دانکین دونات” تجارب سختی در کانادا و ژاپن داشت. در کانادا “تیم هورتن” به خاطر منوی سالم تر و محیط گرم و صمیمی خود سبقت قابل توجهی از “دانکین دونات” گرفت. بیش از ۲۰۰ مغازه ی این برند در کانادا به علت بازاریابی ضعیف تعطیل شد. امروز این برند با محصولات قهوه خود، با سرعت به پیش میرود.
2- تیم هورتون
تیم هورتون بزرگترین شبکه سرویس دهی غذا در کاناداست، حتی بزرگتر از مکدونالد. این برند در سال ۱۹۶۴ تحت عنوان تیم هورتن دوناتس تاسیس شد. امروزه بیش از ۴۳۰۰ فروشکاه در آمریکای شمالی و بخش هایی از خاور میانه دارد.
بیش از ۸۰% از شعب آن در کاناداست. در طول دو دهه گذشته این کمپانی مشکلات بسیاری را پشت سر گذاشته است. در ۲۰۱۲ تیم هورتونز سود سهام خود را ۳۱۲ میلیارد دلار اعلام کرد و نزذیک به ۱۰۰۰۰۰ کارمند داشت. علاوه بر قهوه و دونات، در منوی خود غذاهای گرم و سالمتری را معرفی کرد. این برند به استخدام و دوره های آموزشی نیز می پردازد.
3- کاستا کافی
در اوایل دهه ۷۰ میلادی تاسیس شد. این برند کوچک تهیه دانه های قهوه به بزرگترین کافی شاپ زنجیره ای در انگلستان تبدیل شد. امروز این شرکت بیش از ۱۷۰۰ شعبه در ۳۵ کشور دنیا دارد که بیش از نیمی از آنها در انگلستان واقع شده است. این برند کافی شاپ برای آنکه جای پای خود را گسترش دهد در هتل ها، سینماها، کتاب فروشی ها شعبه دارد. جنارو پلیکیا، یکی از کارشناسان ایتالیایی این برند، مسئول چشیدن طعم قهوه است. زبان او به مبلغ ۱۰ میلیون پوند بیمه شده است!
4- مک کافی
به عنوان جایگاه پنجم، مک کافه به راحتی می تواند جزء انتخاب های اولیه قرار گیرد. این برند ۱۳۰۰ فروشگاه دارد و متعلق به مک دونالدز می باشد. این کافی شاپ معمولا با رستوران مک دونالد در یک جا واقع می شود.
مک کافی اولین بار در سال ۲۰۰۱ در آمریکا معرفی شد. در آن زمان تنها ۳۰۰ محل داشت. در میان محصولات آن می توان قهوه های مخصوصی مثل، کافه لاته، اسپرسو و کاپوچینو را یافت. این برند در حال رشد است خصوصا در اروپای شرقی.
5- گلوریا جین
این برند کافی شاپ که تنها در استرالیا 400 شعبه دارد از شهرت جهانی برخوردار است. گلوریا جین بیست سال قبل توسط دو جوان عاشق قهوه در استرالیا تأسیس شد و به موفقیتی باور نکردنی دست یافت. پس از تأسیس نخستین کافی شاپ در 1996، تنها در عرض هشت سال تعداد شعبه های این کافی شاپ به بیش از 200 عدد رسید.
6- کاریبو
کاریبو یک شعار معروف دارد: زندگی کوتاه است، بیدار بمانید! با همین شعار وسوسه انگیز مردم زیادی از سرتاسر دنیا عاشق قهوه شده اند. کاریبو دومین شرکت بزرگ تولید کننده ی قهوه در قاره ی آمریکا است که در ده کشور مختلف این قاره گسترش یافته است و 270 شرکت را در مجموعه ی خود دارد. دلیل این شهرت اسپرسوهای با کیفیت و دست ساز است که طعم و عطر خاصی دارد.
7- بینری
این برند کافی شاپ نخستین بار در سال 1976 تأسیس شد و معروف به ارائه ی بهترین قهوه در سرتاسر دنیا است. بینری نه تنها قهوه ای بسیار عالی را عرضه می کند بلکه دانه های قهوه نیز می فروشد. با امتحان قهوه های بینری تمام قهوه هایی که تا به حال نوشیده اید برایتان زیر سؤال خواهد رفت! بهتر است زمانی این قهوه را امتحان کنید که آمادگی اش را داشته باشید و بتوانید قهوه های بی کیفیت سابق را کنار بگذارید.
8- تولی کافی
در سال 1992 نخستین شعبه از این کافی شاپ در شهر Seattle افتتاح شد و سپس به سراسر جهان گسترش یافت. تعداد کارکنان این کافی‌شاپ در سراسر جهان حدود 700 نفر می‌باشد و چیزی حدود 36 بیلیون دلار درآمد دارد.
9- Peet’s Tea and Coffee
یکی دیگر از کافی‌شاپ های معروف دنیا Peet’s Tea and Coffee می‌باشد. این برند در سال 1966 بنیانگذاری شد. این کافی‌شاپ در سراسر دنیا شناخته شده است و هنگامی که اسم یک اسپرسوی خوب می‌آید بسیاری نام این برند را به یاد می‌آورند.در سال 2008 همانگونه که پیش بینی می‌شد درآمد آن به بیش از 284 میلیون رسید.
10- لاوازا
لاواز که به عنوان یک برند قهوه ایتایایی خوب در جهان شناخته شده است کافی شاپ های متعددی را در سراسر جهان بازگشایی کرده است که با موفقیت چشمگیری نیز روبرو شده‌اند. تعداد کارکنان لاوازا امروزه از 4000 نفر نیز عبور کرده است و در حدود 100 کشور جهان نیز شعبات مختلفی دارد. 4 عدد از بزرگترین شعبات این کافی شاپ در کشور ایتالیا می‌باشد که درآمد حاصله از همین 4 شعبه به 17 بیلیون در سال می‌رسد.
این شرکت در فعالیت‌های خیرخواهانه نیز سهمی داشته است و 25 مدرسه در سراسر جهان برای کودکانی که به دلیل فقر مالی نمی‌توانند به تحصیل بپردازند تاسیس کرده است.
11- Bewley’s
این کافی شاپ زنجیره‌ای به عنوان قدیمی ترین کافی شاپ دنیا شناخته شده است و در آمریکا قرار دارد. Bewley’s ابتدا به دلیل ارائه‌ی انواع نوشیدنی‌های ایرلندی مورد توجه قرار داشت اما به تدریج انواع قهوه‌ها و چای‌های گوناگون را عرضه کرد. شعبه‌های مختلف این کافی‌شاپ در سراسر قاره‌ی آمریکا بخصوص در مناطق شمالی آن وجود دارد.

بله! قهوه در فیلم های سینمایی و سریال های تلویزیونی بیشماری به ایفای نقش همیشگی خود پرداخته است! شاید تماشای نوشیدن قهوه توسط قهرمان فیلم برای شما صحنه ای تکراری باشد. نه فقط قهوه، بلکه ابزار و تجهیزات مرتبط با آن نیز حضور چشمگیری در سینما دارند؛ به عنوان مثال در فیلم میان ستاره ای اثر کریستوفر نولان از کمکس به عنوان ظرف نوشیدن آب استفاده شده است! در این مقاله از وبسایت برندزکافه قصد داریم مثال های بیشتری از حضور مستقیم یا غیر مستقیم قهوه را در دنیای سینما و تلویزیون ذکر کنیم؛ با ما همراه باشید.
یک: فیلم سینمایی قهوه اسپرسو
به نام این فیلم دقت کردید؟ قهوه اسپرسو! اما باید بگوییم که حضور قهوه در این فیلم سینمایی صرفا به نام فیلم محدود میگردد؛ چرا که این فیلم داستان دو زن را که عضو یک سازمان تروریستی مقیم خارج از کشور هستند، به تصویر می کشد که از طرف موساد مأموریت پیدا می کنند با نزدیک شدن به مهندس بهمن آرامی که کارشناس انرژی اتمی است و در زمینه مقاوم سازی سایت های اتمی فعالیت می کند، اطلاعاتی ذی‌قیمت را درباره مقاومت سایت های غنی سازی انرژی اتمی به دست آورند.

دو: فیلم سینمایی فال قهوه
حضور قهوه در این فیلم سینمایی نیز محدود به نام فیلم است. در این فیلم سینمایی ایرانی که در سال 1390 تولید شده است، داستانی روایت میشود که خلاصه آن بدین شرح می باشد: انتهای بزرگراه داستان دو نفر به نام های رضا و ترگل شهشهانی را روایت میکند که در روزی که برای ثبت عقد رسمی خود آماده رفتن به دفترخانه می شوند همه چیز آنطور که برنامه ریزی شده بود اتفاق نمی افتد و…

سه: فیلم “مستندی درباره قهوه”
در این فیلم مستند، سرگذشت قهوه از مزرعه تا فنجان به تصویر کشیده شده است. این‌که قهوه موج سوم از کجا آمده، زندگی کارگران قهوه چطور می‌گذرد و مزارع قهوه در فاصله‌ی بین دو مدار جدی و راس‌السرطان چگونه گسترده شده‌اند. در این مستند تصاویری بدیع از کشت قهوه در کشورهایی چون هندوراس و رواندا می‌بینیم و با کشاورزان قهوه‌ای روبه‌رو می‌شویم که برای اولین بار لب به قهوه می‌زنند. همچنین با باریستاهایی حرفه‌ای از توکیو و پورتلند گرفته تا سیاتل و سان‌فرانسیسکو و نیویورک هم‌صحبت می‌شویم. کارگردان فیلم همین‌طور ما را به روستری‌های نام‌آشنای دنیای قهوه مانند استامپ‌تاون (Stumptown) در پورتلند و ریچوال کافی روستر (Ritual Coffee Roasters) در سان فرانسیسکو می‌برد.
این مستند به کارگردانی Brandon Loper با این منظور ساخته شده است تا نشان دهد که هر دانه قهوه چه مسیر طولانی‌ای را طی می‌کند تا به قهوه نوشیدنی در فنجان در دست ما تبدیل گردد. نهال‌های قهوه به عنوان نقطه شروع در کشورهای کمربند قهوه(که در بین دو مدار راس‌السرطان و راس‌الجدی قرار دارد) رشد می کنند. بسیاری از مزرعه‌داران نمی‌دانند که در شهرهای بزرگ دنیا، چه مقدار قهوه مصرف می‌گردد. این موضوع در رفتار و گفتار آن‌ها به خوبی نمایان است. آن‌ها برای گذراندن زندگی خود مجبور می‌شوند تا محصولات خود را به کم‌ترین قیمت به دلالان بفروشند.
اما این قهوه‌های با کیفیت در مراحل بعدی از بیشترین و بهترین پرورش‌ها برخوردار می‌گردند. هر سرمایه‌داری که مایل است تا این دانه‌های باکیفیت را در بسته‌بندی‌های شکیل برند خود قرار دهد، باید بهترین دستگاه‌ها، شادترین کارگران، دقیق‌ترین بازار هدف و در نهایت، حرفه‌ای‌ترین کافه‌دارها و باریستاها را به کار گیرد.
در این مستند شاهدیم که دانه‌های باکیفیت قهوه که از مزارع به دستگاه‌های رُست و سپس بسته‌بندی‌ها منتقل می‌شوند، در مرحله پایانی باید از دستان هنرمند باریستاها بگذرند. باریستاهایی از ژاپن، انگلیستان، آمریکا و … که هر کدام در نوع خود منحصر به فردند. سپس به مرحله‌ تقاضای قهوه می‌رسیم. این موضوع بسیار امیدوارکننده است که تقاضای بسیار بالای قهوه، به کافه‌دارها این اجازه را می‌دهد که سبک‌های مختلف سرویس‌دهی را برای مشتریان خود عرضه کنند. در این مستند کافه‌هایی را می‌بینیم که تنها اسپرسو یا سایفون سرو می‌کنند. هنر و تکنیک در این مرحله حرف اول را می‌زنند.
بسیاری از مزرعه‌داران قهوه حتی نمی‌دانند اسپرسو یعنی چه. بسیاری از آن‌ها برای اولین بار یک دستگاه اسپرسو را می‌بینند و اسپرسویی غلیظ را با لذتی بی‌نهایت می‌نوشند. آن‌ها حتی درخواست اسپرسویی دیگر می‌کنند!
چهار: قهوه
داستان این فیلم سینمایی ایرانی، هرچند مستقیما در رابطه با قهوه نمی باشد اما شبیه به موارد 1 و 2 از قهوه دور نیست. فیلم سینمایی قهوه سرنوشت سه شخصیت را در مکان‌های مختلف دنبال می‎کند. سه شخصیتی که به نظر می‎رسد با خلاصه داستان آن بی‌ارتباط نیستند: “قهوه سه رایحه و خصوصیت دارد: تلخ، ترش و معطر.”
آیا شما مثال های دیگری از حضور قهوه در دنیای سینما، تئاتر، فیلم ها و سریال های تلویزیونی در ذهن دارید؟ با برندزکافه در تماس باشید!

متاسفانه بله! همانند هر محصول دیگری، قهوه نیز دارای انواع تقلبی است. بخصوص اینکه قهوه جزء محصولات مصرفی بسیار پرطرفدار می باشد لذا تولید انواع تقلبی آن میتواند سود سرشاری نصیب تولید کنندگانش کند. البته بایستی بدانید که قهوه نامرغوب (با اینکه تقلبی نیست) بیشتر از قهوه تقلبی در بازار موجود است و تشخیص آن نیز سخت تر می باشد لذا بهتر است در این مقاله از وبسایت برندزکافه بجای -صرفاً- پرداختن به قهوه تقلبی، به بررسی قهوه های نامرغوب (اعم از تقلبی یا غیر تقلبی) بپردازیم. پس با برندزکافه همراه باشید.
اگر بر روی دانه‌های قهوه‌تان مقدار قابل ملاحظه‌ای روغن دیدید، این اتفاق ناشی از تفت داده شدن بیش از حد دانه‌های قهوه است. زمانی که این دانه‌ها تفت داده می‌شوتد، بر اثر گرما گاز کربن‌دی اکسید تولید شده واین گاز باعث می‌شود تا روغن دانه‌های قهوه‌، با فشاری بالا از منافذ موجود در سلول‌های دانه‌های قهوه بیرون بیاید. اگر این دانه‌ها با دمای بسیار بالا و در مدت خیلی طولانی تفت داده شوند، دیواره سلول‌های دانه‌های قهوه خراب شده و از هم باز می‌شوند و در نتیجه غلظت و چسبندگی روغن موجود در داخل دانه‌ها، کم شده و روغن بیشتری از دانه‌ها به بیرون تراوش کرده و روی سطح دانه‌ها می‌ریزد.
اما اگر این دانه‌ها در دمای کمتری سرخ شوند، دیواره سلول‌ها به راحتی سالم مانده و روغن به حدی چسبناک می‌شود که دیگر نمی‌تواند از داخل دانه‌ها خارج شده و بر روی آن‌ها بریزد. قهوه‌ای که بیش از حد تفت داده شود، حالت سوخته گرفته و خاصیت خود را از دست می‌دهد، در حالی که اگر قهوه به درستی تفت داده شده باشد، روغن دانه‌های آن در داخل دانه‌ها مانده و این امر منجر به ساخته شدن یک اسپرسوی خوب و خوش طعم می‌شود.
در اصل شما با تفت دادن نادرست دانه‌های قهوه اصل باعث می‌شوید، تا پودر حاصل از آسیاب دانه‌های قهوه، حالت چسبناک و لزجی به خود بگیرد. پس به خاطر داشته باشید که می‌توان حتی بدون بیش از حد تفت دادن دانه‌ها، به قهوه‌ای کاملا تیره و در عین حال سرخ شده برسید. پس اگر به دنبال قهوه تیره رنگ و برشته هستید، از دانه‌های قهوه‌ای استفاده کنید که حسابی توسط دستگاه سرخ کن، تفت داده شده‌اند. اگر همیشه قهوه‌‌های بسته بندی شده تهیه می‌کنید و در یک دستگاه سرخ کن مرغوب آن‌ها را تفت می‌دهید، مسلما دانه‌های قهوه‌ اصل هیچ وقت روغنی نخواهند شد.
حتی هنگامی که به کافی‌شاپ و یا قهوه ‌فروشی رفته و قهوه ترکیب شده (مثلا با شیرخشک و یا شکر قهوه‌ای یا سفید) از فروشنده و یا کارمند کافی‌شاپ می‌خواهید، فروشنده باید درباره این مساله که آن قهوه مورد تقاضای شما، تولید کدام منطقه است، اطلاعاتی دقیق داشته باشد. در صورتی که فروشنده اطلاعات لازم در این ضمینه را نداشت، این امر صرفا به معنای بی‌‌کیفیت بودن قهوه‌ای که انتخاب کرده‌اید نمی‌باشد، بلکه بدین معناست که فروشنده آن قهوه و کارمند آن کافی‌شاپ، اهمیت و تاثیر عناصر اصلی و سازنده یک اسپرسو و قهوه خوب را نمی‌داند. غالبا اکثر قهوه‌ فروشان و کافی‌شاپ‌های خوب، اطلاعاتی عمیق درباره این ‌که قهوه اصل شما محصول کجا می‌باشد و در چه شرایطی به عمل آمده و چگونه تفت داده شده است، دارند و از تاثیر عمیق کلیه این موارد بر روی طعم قهوه آگاهی دارند.
اگر می‌توانید قهوه‌ تازه روست‌شده بخرید. دم کردن قهوه‌ تازه روست‌شده حتما به شما یک فنجان قهوه بی‌نظیر خواهد داد. بهتر است بسته‌های کوچک قهوه بخرید، شاید برای مصرف یک هفته تا دو هفته خیلی ایده‌آل باشد. قهوه مانده بو و طعم تازگی نخواهد داد.
همچنین توصیه ما این است که دانه روست‌شده قهوه خریداری کرده و هر بار پیش از مصرف خودتان آسیاب کنید. دستگاه‌های آسیاب مخصوص قهوه این خوبی را دارد که دانه‌های قهوه در آن همه به یک اندازه خرد می‌شوند. اما در آسیاب‌های معمولی آشپزخانه ممکن است برخی دانه‌ها کمتر از بقیه خرد شوند و یک‌دستی لازم را به‌دست ندهد.
هرگز این نکته را دست کم نگیرید که اندازه دانه‌های آسیاب‌شده قهوه چقدر بر مزه قهوه تاثیر می‌گذارد. اگر قهوه شما زیاد تلخ‌مزه است، بدانید که دانه‌های قهوه زیادی آسیاب شده و اگر حس می‌کنید بی‌مزه است، معلوم است دانه‌ها درشت خرد شده‌اند. اگر در منزل آسیاب قهوه ندارید٬ توصیه می‌شود هنگام خرید قهوه از فروشنده بخواهید که بر اساس روشی که قهوه تهیه می‌کنید، آن‌را برایتان آسیاب کند. چون اندازه آسیاب کردن دانه قهوه با شیوه تهیه آن ارتباط دارد. مثلا درجه آسیاب در قهوه فرانسه که با فرنچ‌ پرس درست می‌کنید و کلا همه انواع روش‌های فیلتری باید متوسط و در موکاپات یا قهوه روی گاز و دستگاه‌های اسپرسوساز باید کاملا ریز باشد.
شاید بدیهی به‌نظر برسد؛ اما هرگز از قهوه دم‌شده، برای بار دوم استفاده نکنید. طعم و بوی ناب قهوه همان بار اول که دم کشید، وارد فنجان می‌شود و بار بعدی تنها یک تلخی نامطبوع خواهد داشت.
اما قهوه ای را که واقعا تقلبی است، چگونه بشناسیم؟ در یک لیوان آب سرد، یک قاشق قهوه بریزید. اگر پودر قهوه روی سطح آب شناور ماند، اصل است و اگر ته نشین شده و رنگ آب به سرعت سیاه شد، قهوه تقلبی است!
متاسفانه در سالیان اخیر، با افزایش نرخ ارز و متعاقبا افزایش چشمگیر قیمت قهوه (که معمولا کالایی وارداتیست) قهوه های تقلبی در بازار ایران به وفور مشاهده میگردند. یک باند تهیه قهوه و نسکافه های تقلبی که در باغ شهرهای دشت کوه در جاده شیراز به خرامه، اقدام به تولید و بسته بندی این محصول می کردند ، توسط پلیس آگاهی شیراز دستگیر شدند. این باند چهار نفره، با ترکیب شیرخشک های فاسد، آرد، قهوه بدون کیفیت و دیگر افزودنی های غیرمجاز ، قهوه و نسکافه تولید و با نام برند های معروف بسته بندی و روانه بازار می کردند. فرمانده انتظامی فارس چنین بیان میکند که از این باند بیش از ۳۰ هزار بسته و ۶۰۰ کیلوگرم قهوه و نسکافه تقلبی فله ای کشف و ضبط شده است و متخلفان کار بسته بندی را نیز در مکانی غیر بهداشتی انجام می دادند.

 

اگر صاحب کافه اید و مشغول مطالعه این مقاله از وبسایت برندزکافه هستید، احتمالا در دوران شیوع ویروس کرونا به سر میبرید. به احتمال قوی، کسب و کار شما به سبب کرونا گرفتار مشکلات عدیده ای شده است و عدم استقبال مشتریان، تعطیلی های پی در پی و سایر عوامل، ممکن است کافه دوست داشتنی شما را حتی تا مرز تعطیلی نیز کشانده باشند. اگر میخواهید کافه شما در این شرایط حداقل کورسوی امیدی داشته باشد، با ادامه این مقاله از وبسایت برندزکافه همراه باشید.
از آن‌جایی‌که این ویروس در تماس نزدیک افراد با یک‌دیگر منتقل می‌شود، پروتکل رعایت فاصله اجتماعی در تمام دنیا اعلام شده است. بدیهی است که یکی از الزام‌های رعایت فاصله اجتماعی، تعطیلی اماکن عمومی از قبیل رستوران‌ها و کافه‌ها است. در ابتدای بروز این بحران در ایران پروتکل بهداشتی خاصی تعریف نشده بود؛ بسیاری از کافه‌ها و رستوران به‌منظور حفظ سلامت کارکنان خود و نیز جامعه اقدام به تعطیلی محل فعالیت خود کردند. البته تاثیر کرونا صرفا در زمینه رستوران‌ها، کافه، هتل و… نبوده و ابعاد تاثیر آن در اکوسیستم کسب و کار باید بررسی شود؛ زیرا این تعطیلی فقط محدود به توقف فعالیت یک واحد صنفی نیست. در واقع، این واحد صنفی با بسیاری از مشاغل دیگر، مردم و حتی دولت نیز در ارتباط است و همه این موارد به‌صورت زنجیره‌ای تحت‌تاثیر قرار گرفته‌اند. درمجموع می‌توان چنین گفت که اکوسیستم صنعت رستوران‌داری تحت‌تاثیر قرار گرفته است.
خانه هر کس فضای امن اوست. اما این روزها فضای امن‌مان نیز با ورود ویروسی به نام کرونا مورد تهدید واقع شده و پنهان بودن مناطق آلوده به کرونا از نظر، باعث شده نسبت به بسیاری از مکان‌ها که قبلا در آنها احساس امنیت می‌کردیم، حساس‌تر شویم. پس ضروری به نظر می‌رسد با یک سری ملاحظات پیشگیرانه در دوران شیوع کرونا به خود، خانواده، همسایگان و افرادی که ممکن است با آنها در تماس مستقیم و غیرمستقیم باشیم کمک کنیم و مسئولیت اجتماعی خود را به جا بیاوریم.
یکی از مهمترین چیزهایی که علم اثبات کرده این است که گسترش ویروس کرونا در درجه اول از تماس نزدیک با افراد آلوده منتقل می‌شود. ما در برهه ای از تاریخ قرار داریم که باید حواسمان به بهترین اقدامات بهداشتی، هم برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و هم جلوگیری از ابتلا به بیماری های دیگر، در شرایطی که بیمارستان ها پذیرای بیماران کرونایی هستند باشد.
از آنجایی که یکی از اصلی‌ترین تفریح ایرانی‌ها صرف غذا محسوب می‌شود، شیوع کرونا خسارت قابل توجهی را به رستوران‌دارها وارد کرده است. صنعت رستوران‌داری در ایران دارای زیرشاخه‌های مختلفی از جمله کافه، رستوران، کبابی و… است. فقط در شهر تهران بالغ بر ۱۲,۵۰۰ واحد صنفی فعال در این حوزه برآورد شده است.
الزامات وزارت بهداشت برای رستوران ها و هتل ها
استفاده از سیستم تهویه و یا باز گذاشتن پنجره‌ها.
درصورتی که مواجهه چهره به چهره ناگزیر باشید باید در حداقل زمان ممکن خدمات رسانی صورت گیرد تا صف تشکیل نشود.
حداقل فاصله بین میزها یک متر باشد.
اجتناب از تماس کارکنان با یکدیگر از جمله دست دادن.
اجتناب از تجمع در محیط کار از جمله رختکن، آبدارخانه، انبار و یا اطراف محیط کار.
در صورت فعال بودن اتاق استراحت کارکنان و شاغلان، رعایت فاصله ایمن حداقل یک متر رعایت شود.
ضرورت استفاده از محاف یا شیلد های محافظتی یا ایجاد حفاظ شیشه ای بین متصدیان رستوران و مشتریان.
استفاده از محافظ یا شیلد های محافظتی برای میز صندوق دار و نوار نقاله متحرک یا پیشخوان فروش بین مشتری و متصدی، ضرورت دارد.
چیدمان میز غذا خوری و نشستن مشتری طوری باشد که فاصله حداقل یک متر رعایت شود.
دریافت وجه نقد ممنوع است و پرداخت باید آنلاین صورت گیرد.
کاهش تراکم جمعیت در محیط رستوران (۵۰ درصد ظرفیت)
وزارت بهداشت از مشتریان خواسته ضمن حفظ رعایت فاصله حداقل تا یک متر از متصدیان و کارکنان رستوران، از تماس با محیط های آلوده اجتناب کنند و مدام دست‌های خود را مطابق آنچه سازمان جهانی بهداشت تعیین کرده است، بشویند.
این وزارتخانه محیط های رستورانی را به آموزش کارکنان و آگاهی بخشی مشتریان با نصب تابلو، ملزم کرده است. در سایر کشورها نیز رستوران ها علاوه بر رعایت پروتکل‌هایی این چنین، سعی دارند با نصب برچسب، تابلو و علائمی، مشتریان را آگاه تر کنند و در محیط ها داخلی و بیرونی رستورانها با خط کشی‌هایی، مرز بین مشتریان از یکدیگر در زمان انتظار و صف را مشخص کنند.
وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز در دستورالعمل دیگری با عنوان «سفر هوشمند»، بخشی را به نحوه فعالیت رستوران هتل ها اختصاص داده که چنین ضوابطی را برای از سرگیری فعالیت، تعیین کرده است:
با توجه به ایام خلوتی و به منظور تمرکز خدمات بهداشتی دسترسی مهمانان به تمام فضای نشیمن لابی، رستوران یا صبحانه خوری به نحو شایسته محدود شود یا تا حد ممکن از خدمات روم سرویس استفاده شود.
میزهای رستوران و صبحانه خوری با فاصله یک و نیم متر از یکدیگر چیدمان شوند و از دیوارها، پرده ها، میز صندوق و امثالهم حداقل یک و نیم متر فاصله داشته باشند.
کف سالن دو بار در روز بوسیله زمین شور آغشته به مواد ضدعفونی، گندزدایی شود.
منوهای رستوران قابل نظافت بوده و مرتب ضدعفونی شوند و همراه منو محلول ضدعفونی دست به مهمان داده شود تا در صورت تمایل دست خود را ضدعفونی کند.
ظروف، تجهیزات و لوازم اضافی درمعرض آلودگی محدود شوند، رومیزی ها و لچکی ها جمع آوری تا امکان گندزدایی سطح میزها فراهم شود یا می توان از پوشش های یکبار مصرف استفاده کرد.
تمام ظروف بازگشتی از میز مهمان حتی در صورت استفاده نشدن، با آب گرم شسته شود.
بوفه سالاد و غذا در این ایام تعطیل شود و اقلام خوراکی طبق استاندارد و درجه هتل به صورت بسته بندی و در ظروف یک نفره ارایه شود.
نان به صورت بسته بندی در کیسه یا سلفون کشیده و قرار داده شود.
حتی الامکان از ظروف یکبار مصرف استفاده شود.
دمای پخت استاندارد موادغذایی رعایت شود.
تاحد امکان زنجیره انتقال گرم برای مواد غذایی تامین شود که تا زمان سرو در رستوران گرم بماند.
باتوجه به نظریه ماندگاری طولانی مدت ویروس روی سطوح استیل، در گندزدایی تجهیزات استیل در آشپزخانه ها دقت بیشتری شود.
در زمان انتقال ظرف حاوی غذا از آشپزخانه تا رستوران دقت لازم برای پیشگیری از آلودگی ثانویه رعایت شود.
زمان فعالیت روم سرویس افزایش یابد تا در حدامکان مسافران در اتاق از خدمات غذا و نوشیدنی استفاده شود.

در این مقاله که بصورت اختصاصی توسط برندزکافه تهیه شده است، جدیدترین گجت های مرتبط با قهوه و دم آوری آنرا به شما ارائه خواهیم نمود. گجت های مذکور، اکثرا بگونه ای بسیار خلاقانه طراحی شده اند بطوریکه هر طرفدار و دلباخته دنیای قهوه، عاشق هرکدام از آنها میشود.

شماره یک: Bruvelo

تهیه یک فنجان قهوه شاید روش های مختلفی داشته باشد، اما هرکدام از این روش ها برای افرادی که به دنبال استفاده از حداقل فضا هستند مشکل ساز می‌شوند؛ مشکلاتی مانند نیاز به اجاق گاز، نیاز به فضای زیاد برای یک اسپرسو ساز خانگی یا دستگاه برقی فرانسه و…حتی دستگاه های نسپرسو که نه نیاز به پودر قهوه دارند و نه نیاز به جای زیاد مشکل عدم انعطاف پذیری در مورد قهوه و بازیافت پد قهوه را دارند. حال دستگاهی با نام Bruvelo  ساخته شده است که ابعادی بسیار کوچک در حد یک فلاکس چای استوانه ای دارد، دانه قهوه را خودش آسیاب می‌کند و تمام فرایند تهیه قهوه را در کمتر از چند دقیقه با برنامه ریزی از طریق گوشی موبایل انجام می‌دهد .

شماره دو: دستگاه Pour Over ساخته کمپانی Modbar

کمپانی مادبار سازنده‌ی ماشین‌های اسپرسوساز و سیستم‌های توکار دم کردن قهوه است. در دستگاه‌هایPour Over  این شرکت٬ خروجی آب  دستگاه با دقتی ماشینی بر روی پودر قهوه چکانده می‌شود. ظرف زیر این دستگاه می‌تواند کمکس یا  V60 و یا هر قهوه‌ساز فیلتری دیگری باشد. به همین ترتیب٬ اسپرسوسازهای مادبار تشکیل شده از گروپی که از درون سطح میز بار سربرآورده و طراحی مینیمال در آن به حد کمال رسیده است. برای کف دادن شیر بخش دیگری در نظر گرفته شده که از نظر فیزیکی کاملا مستقل از قسمت اسپرسوساز دستگاه است.

 

شماره سه: BOD

این روز ها دیگر مصرف قهوه به استفاده به صورت گرم  منتهی نمی‌شود و خیلی اوقات، مثلا در تابستان ها افراد دوست دارند قهوه خود را به صورت سرد بنوشند. برای تهیه آیس کافی یا قهوه سرد روش های مختلفی وجود دارد ولی یکی از بهترین روش ها این است که آب و پودر قهوه به مدت حداقل 24 ساعت در هم محلول باشند تا مواد غذایی قهوه به طور کامل درون آب حل شود. اما این فرایند به این سادگی ها نیست و جدا کردن قهوه از آب یا مدت زمان نگه داری قهوه در آب همیشه مشکل ساز است. برای رفع این مشکل گجتی با نام BOD  ساخته شده است که این فرایند را بسیار ساده و دقیق انجام میدهد .

شماره چهار: قهوه ساز کانادیانو

تصور کنید قهوه‌ سازی داشته باشید که هر بار از آن استفاده می‌کنید٬ عطر و رایحه‌ قهوه‌ استفاده‌شده را در حافظه‌ خود نگه دارد و بار بعدی٬ این عطر و طعم را به قهوه‌ دم‌ شده وام دهد. همین ایده‌ ساده٬ دست‌مایه‌ یک شرکت کانادایی شده تا قهوه‌ سازهایی چوبی طراحی کند که به روش قطره‌ای کار می‌کنند. این قهوه‌سازها کانادیانو نام دارند و از چوب گردو٬ افرا و گیلاس تهیه می‌شوند و هرکدام برای گونه‌ خاصی از انواع قهوه مناسبند. به مرور زمان روغن دانه‌‌ قهوه‌هایی با گونه‌ ها و درجات رُست مختلف به خورد چوب می‌رود و قهوه‌های بعدی شما طعمی پیچیده و مطبوع به‌ خود می‌گیرد.

شماره پنج: Ikawa Roaster

هر کس که کمی در مورد قهوه اطلاعات داشته باشد می‌داند که قهوه در ابتدای کار دانه سبز رنگی است که نه عطر چندانی دارد و نه مزه خاصی و پس از فرایند رست کردن تبدیل می‌شود به قهوه دوست داشتنی معروف که همه می‌شناسند. رستر قهوه دستگاهی است که اغلب در اندازه های بزرگ برای مصارف صنعتی تولید می‌شود. حال محصولی با نام  آیکاوا ساخته شده است که شما به کمک آن می‌توانید در منزل یا محل کارتان بدون داشتن هیچ تخصصی در کمترین زمان ممکن اقدام به رست کردن قهوه کنید و برای تهیه یک قهوه دلچسب، یک دانه قهوه کاملا تازه داشته باشید .

شماره شش: Ember

 Ember در واقع یک لیوان هوشمند است که یک لطف بسیار بزرگ به دوست داران نوشیدنی های گرم به ویژه قهوه می‌کند که آن چیزی نیست جز گرم کردن تا درجه حرارت مورد نظر. همه دوستداران قهوه می‌دانند که درجه حرارت مناسب یکی از مهم ترین پارامترهای تاثیر گذار بر روی طعم و مزه قهوه است. Ember به راحتی قهوه شما را در کمترین زمان ممکن به دمای مورد نظر شما میرساند، از طریق تلفن همراه قابل کنترل و برنامه ریزی است و بسیار خوش دست و زیباست.

شماره هفت: Stojo Pocket Cup

شاید شما گجت دوران مدرسه تان یعنی لیوان های پلاستیکی تلسکوپی را به خاطر داشته باشید، طراحی لیوان به صورتی بود که 4 الی 5 بخش پلاستیکی داخل هم قرار داشت که وقتی آن ها را به بیرون می‌کشیدیم تبدیل به یک لیوان میشد. حال لیوانی دقیقا با همین قابلیت با نام Stojo طراحی و ساخته شده است که ساختار آن کمی متفاوت است و به جای آن که بخش ها از داخل بیرون بیایند از انتها درون هم فشرده می‌شوند. این لیوان به راحتی دمایی حدود 100 درجه سانتیگراد را تحمل می‌کند، در جیب و کیف جای می‎شود، وزن زیادی ندارد و به راحتی قابل شست و شو است.

 

پیش از آن که ادامه مقاله پیش رو را مطالعه کنید، متذکر میشویم که روی صحبت این مقاله با کاربر خانگیست؛ بعبارتی اگر باریستا و یا صاحب کافه هستید، بایستی بدانید که در این مقاله قصد نداریم درباره تجهیزات حرفه ای و گران قیمت برای دم آوری قهوه صحبت کنیم.

کاربران خانگی عمدتا از تجهیزات نسبتا ارزان برای تهیه آسان و سریع قهوه استفاده می کنند که در میان آنها، موکاپات و فرنچ پرس رایج ترند. در این مقاله قصد داریم اشتباهات رایج کاربران خانگی در تهیه قهوه با موکاپات و فرنچ پرس را ذکر کنیم.

الف: اشتباهات رایج در دم آوری قهوه با موکاپات

 • استفاده از موکاپات کثیف

با توجه به اینکه دم آوری قهوه با استفاده از موکاپات بسیار آسان است، طبیعیست اگر موکاپات در خانه بارها و بارها مورد استفاده قرار گیرد؛ لذا امکان کثیف شدن آن همواره بالاست. احتمالا پس از هر بار استفاده از موکاپات، روغن قهوه و نیز مقادیری پودر قهوه به جداره های داخلی آن می چسبند پس بایستی موکاپات را هر بار پس از استفاده باز کنید و بشویید.

 • عدم رسوب زدایی به موقع قطعات داخلی

بایستی بدانید که صرفا شستن قطعات و ادوات داخلی کافی نیست بلکه بایستی حداقل هر سه ماه یکبار، اقدام به رسوب زدایی از آنها کنید. رسوبات مذکور معمولا ناشی از سختی و املاح آب مورد استفاده هستند که با شست و شو از بین نمی روند؛ برای برطرف کردن آنها، استفاده از سرکه توصیه میشود.

 • عدم استفاده از آب تمیز و تازه

بیشتر حجم قهوه را آب تشکیل می دهد لذا اگر آب مورد استفاده مناسب نباشد، نهایتا فنجان قهوه خوبی نیز نخواهید داشت. آب مورد استفاده در موکاپات بایستی تمیز، شفاف و بدون بو باشد پس اگر فیلتر آب در خانه دارید، از آن استفاده کنید و یا از آب معدنی بهره بگیرید.

 • خریداری حجم بیش از حد قهوه

احتمالا خرید یکباره حجم زیادی قهوه در شرایط کنونی اقتصادی ایران (که قیمت ها روز به روز افزایش می یابد) به لحاظ اقتصادی مقرون بصرفه است. بهتر است دانه قهوه را در حجم های کم خریداری و خودتان در خانه آن را آسیاب کنید اما اگر در خانه آسیاب دستی ندارید، میتوانید قهوه آسیاب شده نیز خریداری کنید، اما با حجم کم! چرا که عمدتا کاربران خانگی فاقد بسته بندی های استاندارد برای نگه داری صحیح قهوه هستند پس معمولا قهوه در ظروف خانگی با اکسیژن ترکیب شده و تازگی خود را از دست میدهد.

 • عدم استفاده از نسبت های استاندارد میان آب و قهوه

ایرادی که به اکثر کاربران خانگی وارد است، عدم رعایت نسبت های استاندارد میان آب و قهوه می باشد. متاسفانه کاربران خانگی معمولا از قهوه کمتری از حد استاندارد استفاده می کنند. خساست به خرج ندهید! اگر میخواهید طعم فنجان قهوه شما به یکباره دگرگون شود، سخاوتمند باشید و به ازای هر اونس آب، از 9 تا 11 گرم قهوه استفاده نمایید.

 • دم آوری قهوه در دمای نامناسب

متخصصان قهوه معتقدند دمای مناسب مابین 195 تا 205 درجه فارنهایت است. پس اگر آب به دماهایی فراتر از این بازه رسید، بایستی دم آوری را متوقف نمایید.

 • استفاده از موکاپات نامناسب

البته تاثیر مورد آخر به اندازه باقی موارد نیست؛ اما بایستی بدانید ابزار مورد استفاده نیز بایستی از حداقل امکانات برخوردار باشد. موکاپات های گران قیمت اکثرا فاقد توجیه اقتصادی برای خریداری هستند اما این بدان معنا نیست که از موکاپات های بسیار ارزان استفاده نمایید.

ب: اشتباهات رایج در دم آوری قهوه با فرنچ پرس

 • استفاده از قهوه نامناسب

درحالی‌که خطاهای موجود در این فرایند می‌تواند بر طعم قهوه فرنچ پرس تأثیر بگذارد، می‌تواند از کیفیت دانه قهوه‌ای که استفاده می‌کنید نیز باشد. عطروطعم قهوه فرنچ پرس مستقیماً از دانه قهوه می‌آید، بنابراین برای تهیه قهوه با کیفیت از یک فروشگاه معتبر خرید کنید.

در این میان باید تفاوت بین دانه‌های قهوه عربیکا و روبوستا را بدانید. بسته به ترجیحات سلیقه خود، باید تصمیم بگیرید کدام یک را بیشتر دوست دارید. دانه‌های عربیکا معمولاً شیرین‌تر بوده و بوی دلپذیر بیشتری دارند. روبوستا تلخ‌تر است، به این معنی که کافئین بیشتری خواهید داشت.

 • استفاده از درجه آسیاب نامناسب برای قهوه

فیلتر فرنچ پرس به‌گونه‌ای طراحی‌شده است که بتواند قهوه‌ها را به‌درستی عصاره‌گیری و مانع از ورود آن‌ها به فنجان شود. بسته به نوع مدلی که شما دارید، فیلتر به‌اندازه کافی مناسب نیست که بتواند تمام از ورود تمام ذرات به فنجان جلوگیری کند.

قبل از قرار دادن دانه‌های قهوه از طریق فیلتر، باید مطمئن شوید که آن‌ها درست به‌اندازه نمک دریایی هستند. این اندازه به فرنچ پرس اجازه می‌دهد تا به‌طور مؤثری دم‌آوری شود و از آسیاب‌های شناور جلوگیری کنند.

 • استفاده از آب با دمای نامناسب

دمای مطلوب آب برای یک فرنچ پرس در حدود 202 درجه فارنهایت (حدوداً 95 درجه سانتی‌گراد) است که کاملاً جوش نیست. اگر فراتر از این دما باشد، مناسب دم‌آوری با فرنچ پرس نیست و باید منتظر بمانید تا دما تا میزان درست آن کاهش یابد.

اگر از آب خیلی گرم استفاده کنید، قهوه آسیاب شده را می‌سوزاند و روی طعم آن‌ها تأثیر منفی می‌گذارد. برای اطمینان از بهترین طعم قهوه در فرنچ پرس خود، باید مراقب باشید که آن را در این محدوده دمای ایدئال نگه دارید تا یک نوشیدنی قهوه موفقیت‌آمیز حاصل شود.

 • عدم استفاده از ترازو

یکی دیگر از موانع دم‌آوری با فرنچ پرس با کیفیت، نسبت قهوه به آب است. شما به‌مرور زمان در مورد مقدار صحیح استفاده از آن ایده خوبی خواهید گرفت، اما مقیاس شما را قادر می‌سازد تا روی یک روش قابل اعتماد متمرکز شوید.

همه افراد دارای ترجیحات مختلف طعم و مزه هستند، اما شما باید برای اطمینان از بالاترین کیفیت قهوه، یک نسبت قهوه به آب 1:12 داشته باشید. مقیاس برای اندازه‌گیری به شما یک عدد ثابت می‌دهد.

 • عدم استفاده از تایمر

زمان در تهیه یک فنجان با کیفیت قهوه فرنچ پرس بسیار مهم است. اگر از حدس زدن استفاده می‌کنید تا تصمیم بگیرید چه مدت برای دم‌آوری نیاز است، شما قهوه‌ای مناسب نخواهید داشت.

بسته به اینکه آیا شما یک لیوان سبک، معمولی یا قوی می‌خواهید، باید تایمر خود را برای نتیجه دلخواه تنظیم کنید و هر بار که دم کرده‌اید، آن را ثابت نگه دارید. بدون تایمر برای رعایت آن، قهوه شما طعم دقیقی را که می‌خواهید به شما نمی‌دهد.

 • نگه داشتن بیش از حد قهوه داخل فرنچ پرس

اگر قهوه خود را بعد از اتمام مراحل تولید و دم‌آوری در فرنچ پرس نگه دارید، محصول نهایی شما بیش‌ازحد تلخ می‌شود. شما باید مطمئن شوید که تمام قهوه دم‌آوری شده را از فرنچ پرس خارج کرده‌اید. بهترین روش این است که مقداری را که می‌خواهید بنوشید، تهیه کنید و به‌محض انجام کار محتویات باقی‌مانده را استفاده نکنید.

 • اختلاط زودهنگام آب و قهوه

برای اطمینان از بهترین فنجان قهوه فرنچ پرس، باید اجازه دهید قهوه بدون هم زدن بنشیند. اگر تصمیم دارید که مخلوط دم را در ابتدای کار ترکیب کنید، نمی‌توانید به همان اندازه طعم استخراج کنید. هنگامی‌که آب می‌ریزید، مطمئن شوید که همه آن را رها کرده و سپس به آن دست نزنید. وقتی اجازه دهید که دم‌آوری مسیر طبیعی خود را طی کنید، طعم قهوه شما تازه خواهد بود.

 • استفاده از فرنچ پرس کثیف

اگر بعد از استفاده از آن، فرنچ پرس خود را تمیز نکنید، فنجان قهوه آینده شما اسیدی خواهد بود. برای اطمینان از طعم تازه بودن تمام فنجان‌های قهوه‌تان، هر بار باید سیستم تمیز کردن را داشته باشید. هنگام تمیز کردن، به دنبال دانه‌های آسیاب شده قدیمی و روغن‌های مضر و از بین بردن آن‌ها باشید.

استارباکس اعلام کرد که در سه ماهه سوم سال مالی جاری به علت شیوع کرونا بین ۳ تا ۲.۳ میلیارد دلار را از دست داده است. با شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان، این فروشگاه زنجیره ای بسیاری از کافه های خود در سراسر جهان را تعطیل کرد. تعطیلی فروشگاهها در کنار پرداخت حقوق کارکنان، موقتاً سود شرکت را به شدت پایین آورده است. البته بسیاری از فروشگاههای این شرکت در آمریکا و چین بازگشایی شده اند. استارباکس که چشم انداز قبلی خود را در ماه آوریل منتشر کرده بود حال پیشبینی میکند که هر سهم این شر کت به طور خالص ۶۴ تا ۷۹ سنت ضرر کند. اما این شرکت انتظار دارد که عملکرد این شرکت در سه ماهه چهارم سال مالی جاری بهبود یابد و هر سهم شرکت به طور خالص ۱۱ تا ۳۶ سنت سود کند. به این ترتیب استارباکس پیش بینی کرد تا انتهای ژوئن جریان نقدینگی هفتگی شرکت مثبت شود. ضمنا برای سال پیش رو، استارباکس پیش بینی کرد که میزان فروش شرکت در دو بازار بزرگ آن، آمریکا و چین، بین ۱۰ تا ۲۰ درصد افت کند. استارباکس همچنین اعلام کرده است که به صورت موقت استفاده از لیوانهای شخصی را با توجه به شیوع ویروس کرونا متوقف کرده است. به این ترتیب تمام نوشیدنی های این کافی شاپ در امریکا و کانادا تا اطلاع ثانوی در لیوانهای یک بار مصرف عرضه خواهد شد. این اطلاعیه روز گذشته توسط روسان ویلیامز مدیر اجرایی استارباکس در امریکا و کانادا اعلام شد و بر دو اولویت تاکید داشت: توجه به سلامت مشتریان و شرکا و همچنین حمایت از مقامات محلی در حوزه بهداشت و رهبران دولتها در تالش برای جلوگیری از شیوع این ویروس.

فروشگاههای استارباکس اغلب از مشتریان خود درخواست میکردند که پیش از آن که لیوان خود را برای پر کردن تحویل دهند، در آن را باز کنند، چرا که ممکن بود باکتریهای روی در که از دهان منتقل شده، خطرناک باشد. اما در این راهبرد جدید تصمیم بر آن است که به صورت کلی استفاده از این لیوانها با هدف کاهش خطر انتقال بیماری میان مشتریان و کارکنان حذف شود. دانشمندان ادعا کردهاند که این ویروس میتواند تا ۹ روز بر روی سطوح زنده بماند و این شرکت همچنین اعلام کرده است که فرایند تمیز کردن را برای همه فروشگاهها در نظر دارد. همچنین به کارکنانش برای این کار اضافه کاری نیز میدهد. استارباکس همچنین یک تخفیف ۱۰ سنتی برای همه نوشیدنی هایی قرار داده است که در لیوان یک بار مصرف سرو میشوند. لیوانهای یک بار مصرف در چند سال اخیر کمتر مورد استقبال بودند چرا که مصرف کنندگان به نسبت آگاهی بیشتری پیرامون ضایعات کسب کرده بودند. با این حال استفاده از لیوان شخصی تنها در خرید حدود %۵ از قهوه های بیرون بر مورد استفاده قرار میگیرد و در نتیجه به واسطه شیوع کرونا تنها بخش کوچکی از مشتریان مجبورند در خرید قهوه بیرون بر به راه حل هایی متوسل شوند که به گمان آنها دوستدار محیط زیست نیستند. استارباکس همچنین تصمیم گرفت خدمت جدیدی را برای توسعه عرضه انواع نوشیدنی های سرد و گرم عرضه کند که این خدمت، راه اندازی سیستم تحویل درب منزل است که با جعبه های ویژه صورت میگیرد. جدیدترین محصول استارباکس چای سبز درمانی آن است که مشتریان زیادی را به سوی خود جذب کرده و در حال حاضر برای نخستین بار این چای درمانی به صورت مستقیم درب منزل به مشتریان تحویل داده میشود. استارباکس همچنین جعبه های مستطیلی را که دارای چندین قفسه گرم و سرد است طراحی کرده که هر کدام از نوشیدنی های سفارش داده شده بدون هیچ تکانی در آنها قرار میگیرند و به سرعت به مشتری تحویل داده خواهند شد. همچنین در این جعبه ها سیستم هوشمندی نیز طراحی شده که زمان ارسال نوشیدنی تا زمان تحویل را برآورد میکند و سرانجام اطلاعات لازم را در یک لیست کامل در اختیار مدیریت بخش قرار میدهد. نکته قابل توجه اینجاست که لیستی از جدیدترین نوشیدنی های گرم و سرد استارباکس در صفحه مانیتوری در جعبه های تحویل درب منزل آن طراحی شده که به مشتریان نمایش داده میشود. این امر باعث میشود تا مشتریان با آخرین محصولات آشنا شوند و منوی به روز شده استارباکس را بدون لمس دستان در اختیار داشته باشند. مدیرعامل استارباکس، کوین جانسون، اخیراً در یک گفتگوی وبیناری که توسط فدراسیون ملی خرده فروشان برگزار شده بود، به بررسی شرایط به وجود آمده به دلیل پاندمی کرونا برای کسب و کارها و واکنش استارباکس به شرایط جدید بازار پرداخت. جانسون عنوان کرد تیم استارباکس برای اولین بار تاثیر ویروس کرونا را در ژانویه سال گذشته میلادی در شعبات چین خود احساس کرد. همان موقع بود که این برند فروش قهوه که فروش سالیانه معادل ۳۰ میلیارد دلار دارد، از تمام ۳۲ هزار فروشگاه خود در 8۰ کشور جهان خواست که سه اصل مهم را در صدر اولویتهای خود قرار دهند. این سه اصل عبارتند از: در اولویت قرار دادن ایمنی، بهداشت و رفاه کارکنان و مشتریان حمایت از دولت و مقامات دولتی محلی برای کنترل شیوع ویروس کرونا، حضور در محل کار با رویکردی مثبت و سازنده و حس مسئولیت بیشتر از گذشته نسبت به اجتماعات نزدیک محل فروشگاهها. جانسون همچنین در گفتگوی خود اعالم کرد که پوشیدن ماسک برای تمام کارکنان و مشتریان از همان روزهای ابتدایی شیوع ویروس کرونا اجباری بوده و استارباکس منتظر اقدام دولت آمریکا یا هیچ دولت دیگری در این زمینه نمانده است. جانسون یکی از استراتژی های مهم استارباکس در مقطع فعلی را خرید فروشگاه های جدید به ویژه در آمریکا اعلام کرد. مدیرعامل استارباکس اعالم کرد که به دلیل بحران کرونا قیمت زمین در برخی از مناطق گران قیمت آمریکا مانند محله منهتن در شهر نیویورک به شدت افت کرده و در شرایطی که مشتریان زیادی برای این زمینها وجود ندارد، این بهترین فرصت برای استارباکس است تا با خرید زمینها و فروشگاههای جدید، زنجیره فروشگاهی خود را تقویت کند. او همچنین اظهار داشت که استارباکس از مدتها پیش به دنبال ایجاد تغییرات گسترده در طراحی فروشگاه های خود بوده است و اکنون بهترین زمان برای این کار است.

اکنون که این مقاله را از سری مقالات تخصصی برندزکافه میخوانید، احتمالا مطلعید که موج سوم ویروس کرونا در جهان در حال تاخت و تاز است و همه روزه آمار شیوع و مرگ و میر ناشی از آن، رکوردهای تازه ای ثبت میکند. در این مقاله قصد داریم به هر آنچه میان قهوه و کرونا در جریان است بپردازیم.

ابتدا با تاثیر این ویروس بر الگو و میزان مصرف قهوه در جهان میپردازیم. از زمان شیوع بیماری کرونا کووید 19 و پاندمی ویروس کرونا در سرتاسر دنیا اغلب مردم به صرافت این افتادند که سیستم ایمنی بدن‌شان تقویت کنند. تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با انواع عفونت و ویروس از طریق ورزش، خواب کافی در طول شبانه ‌روز و البته مصرف مواد غذایی سرشار از آنتی‌اکسیدان، ویتامین و املاح معدنی مفید تامین می‌شود. از سوی دیگر حالا بیش از نیمی از مردم دنیا در قرنطینه هستند و فرصت زیادی برای پخت و پز و آشپزی و البته تهیه انواع نوشیدنی و دم ‌نوش خانگی دارند. این روزها اغلب افرادی که قهوه صبح را با عجله و در لیوان‌های یک بار مصرف بیرون از منزل میل می‌کردند فرصت کافی دارند که خودشان در منزل انواع روش‌ها دم‌آوری قهوه را امتحان کنند و سر فرصت فنجان قهوه‌شان را بنوشند.

اغراق نیست اگر بگوییم که قهوه نوشیدنی مورد علاقه اغلب مردم دنیاست. اما با تعطیل شدن دنیا به خاطر شیوع جهانی ویروس کرونا حالا غالب ما در حال دورکاری کردن به جای حضور در محل کار هستیم یا اصلا بیکار در خانه نشسته‌ایم تا ببینیم سرانجام این ویروس چه می‌شود. این بدان معناست که دیگر لازم نیست یک قهوه سریع بخوریم چون برای بیرون رفتن هم نیاز به برنامه‌ریزی داریم. یعنی قرار نیست به خاطر خوردن قهوه روزانه از خانه بیرون برویم.

حالا می‌خواهیم بدانیم کرونا  چگونه روی عادت مصرف قهوه شما تأثیر گذاشته است؟ آیا محدودیت حضور در اجتماع و فاصله‌گذاری اجتماعی ممکن است سبب شود که شما قهوه کمتری بنوشید؟ برای فهمیدن این مسئله ما طی چند هفته گذشته از آغاز پاندمی کرونا ویروس و شروع قرنطینه خانگی در کشورهای مختلف دنیا یک نظرسنجی انجام دادیم تا این مسئله را از زبان مردمی که هر روز قهوه می‌نوشند بشنویم. حدود 500 پاسخ از مردم سرتاسر دنیا دریافت کردیم که می‌توانیم با اطمینان خاطر امروز نتیجه‌گیری های مشخص ارائه دهیم.

نخست اینکه شیوع بیماری کرونا ویروس بر میزان مصرف قهوه تاثیر منفی نداشته است. از مجموع 471 پاسخی که دریافت کردیم، فقط سه نفر گفتند که آنها دیگر در طول شیوع بیماری کووید 19 قهوه نمی‌نوشند. برای دستیابی به اهداف این مقاله ما به پاسخ‌های دریافتی از 468 مورد دیگر خواهیم پرداخت.

آنچه می‌بینیم این است که مصرف قهوه از زمان قرنطینه خانگی در سرتاسر دنیا افزایش داشته است. قبل از شیوع ویروس کرونا در دنیا مصرف به طور متوسط روزانه 2.45 فنجان قهوه مصرف می‌شد و حالا این تعداد به 2.77 فنجان رسیده است، یعنی تقریباً یک فنجان سوم اضافی در روز و این نشان دهنده افزایش بیش از 13٪ مصرف جهانی قهوه است.

بیش از نیمی از افرادی که در این نظرسنجی شرکت کردند گفتند که مصرف قهوه آنها به همان میزان باقی مانده است، اما برای افرادی که عادات آشامیدنی خود را تغییر داده‌اند، تعداد فنجان قهوه آن‌ها در طول روز از 2 به 1/1 فنجان کاهش یافته است. به طور متوسط افرادی که مصرف قهوه خود را کاهش داده‌اند به میزان 56 درصد از میزان مصرف قهوه روزانه خود کم کرده‌اند. این در حالی است افرادی که مصرف قهوه خود را افزایش داده‌اند 112 درصد میزان نوشیدن قهوه خود را بالا برده‌اند یعنی بیشتر از دو برابر مصرف قبلی. و بدون شک در برخی مناطق به دلیل فاصله‌گذاری اجتماعی و قرنطینه خانگی، اغلب افراد قهوه خود را به صورت دلیوری و بیرون‌بر دریافت می‌کنند. 47٪ از افراد گفته‌اند که قهوه خود را بصورت آنلاین سفارش می‌دهند و حدود 12٪ دیگر از طریق داشتن حق اشتراک یک کافه قهوه به دست‌شان می‌رسد. فروشگاه‌های مواد غذایی و کافی‌شاپ‌ها در این رقابت جهانی به ترتیب با 14٪ و 18٪ نیاز خریداران باقی مانده خود را تامین می‌کنند. اکثر این افراد، سه نفر از هر چهار نفر، گفتند که در خانه و با یکی از روش‌های دستی دم‌آوری قهوه، قهوه روزانه خود را آماده می‌کنند، 92٪ افراد از دستگاه قهوه‌ساز خانگی استفاده می‌کنند. بعضی هم قهوه فوری می‌نوشند.


خلاصه اگر احساس می‌کنید اخیراً در قرنطینه خانگی بیشتر قهوه می‌نوشید بدانید تنها نیستید. طبق تحقیقات ما مصرف قهوه در دوران ویروس کووید 19 روند رو به بالا و بیشتر تمایل به خرید آنلاین قهوه دارد. در این ایام مردم معمولاً علاقمندند چیزهای جدید را امتحان کنند، هرچند به روش‌های محافظه کارانه از نظر اجتماعی و حضور پیدا نکردن در کافی‌شاپ‌ها. بنابراین قهوه بیشتری بنوشید و از مراسم دم‌آوری قهوه در خانه هم لذت ببرید. ممکن است در حال حاضر آینده جهان کمی نامشخص باشد اما نوشیدن یک فنجان قهوه خوب در خانه برای کسانی که توانایی درست کردن آن را دارد حتی برای کوتاه مدت هم می‌تواند خوب و امیدوار کننده باشد.

بسیار خوب! گویا شیوع این ویروس نتوانسته تاثیری نه چندان منفی بر الگوی مصرف خانگی قهوه بگذارد اما آیا اثری بر مصرف قهوه در میان کارمندان و در محیط های کاری داشته است؟

متاسفانه بله! به نقل از نشریه بلومبرگ، در حالی که پاندمی ویروس کرونا دنیای ما را به دنیای کار از خانه تبدیل کرده است، رسم کافه رفتن در میان روز برای تأمین کافئین روزانه گویی متعلق به گذشته‌ای فراموش شده است. هرچقدر که میزان مصرف خانگی بالا رفته باشد، نمی‌تواند کاهش شدید تقاضا از سوی کارمندان را جبران کند.

وزارت کشاورزی آمریکا پیش‌بینی می‌کند مصرف جهانی قهوه امسال برای اولین بار از سال ۲۰۱۱ افت کند. این در حالی است که با در خانه ماندن افراد به علت پاندمی کرونا میزان خرید قهوه از سوپرمارکت‌ها به شدت افزایش یافته است.

تعطیلی کافه‌ها و رستوران‌ها که معمولاً ۲۵ درصد تقاضای قهوه جهان را تشکیل می‌دهد تأثیر زیادی بر بازار این محصول داشته و ممکن است بازگشت این تقاضا مدتی طول بکشد. برخی از کافه‌ها اعلام کردند که بازگشایی کامل آنها ممکن است حتی به سال بعد بکشد.

طبق تخمین (ریسرچر مارکس اسپکتران) بیش از ۹۵ درصد بازار خارج از خانه قهوه در جهان با وجود پاندمی کرونا برای مدتی تعطیل شده است. حتی با بازگشایی کافه‌ها با تسهیل محدودیت‌های ویژه کرونا، ظرفیت آنها محدود مانده است.

سیتی گروپ نیز تخمین زده است که قیمت پیش‌خرید هر پوند قهوه عربیکا در نیمه دوم امسال ۱۰ درصد سقوط کرده و به ۹۰ سنت برسد.

اما سوال اینجاست؛ بالاخره قهوه (و بطور کلی کافئین و آنتی اکسیدان ها) چه اثری بر سیستم ایمنی و سلامت بدن انسان در مواجهه با کووید 19 دارد؟ آیا این اثر منفی است و مصرف کنندگان خانگی بایستی از مصرف قهوه در شیوع ویروس کرونا بکاهند؟ آیا این اثر مثبت است و بایستی در محیط های کاری، کاهش مصرف قهوه جبران گردد؟

اسید نوکلئیک در ویروس ها یا از DNA و یا از RNA تشکیل شده است که به صورت تک رشته ای، دو رشته ای، خطی، حلقوی، قطعه قطعه، ممتد، سنس منفی و سنس مثبت و یا هر دو سنس دیده می شود.

اولین مرحله در عفونت ویروس اتصال (attachment) است. که در طی آن ویروس با گیرنده های اختصاصی سطح سلول واکنش می دهد. پس از اتصال نفوذ اتفاق می افتد و ویروس وارد سلول می شود. که به سه صورت: نفوذ مستقیم و ادغام یا فیوژن صورت می گیرد.

همزمان یا پس از ورود ویروس به درون سلول پوشش برداری انجام می شود. در مرحله پوشش برداری اسیدنوکلئیک ویروس از اجزای ساختمان خارجی ویریون به طور فیزیکی جدا می شوند. در مرحله پوشش برداری عفونت زایی ویروس اولیه از بین می رود .ویروس ها تنها عوامل عفونی هستند که در چرخه تکثیرشان سلول میزبان باید متلاشی و ویروس رها شود.

مطالعاتی انجام شده روی تاثیر کافئین بر ویروس های DNA و RNA نشان داده است که کافئین تا حدودی هر دو ویروس را مهار می کند. در تحقیقات مورایاما و همکاران (2008) مشخص شد که در حضور کافئین عملکرد ویروس تبخال به شدت کاهش پیدا می کند. اگر چه هیچ یک از ویروس ها در حضور کافئین غیر فعال نمی شود. اما سرعت تکثیر ویروس ها تحت تاثیر قرار می گیرد.

لذا با اینکه هنوز مطالعاتی تایید شده مبنی بر اثر مثبت مصرف قهوه بر جلوگیری از ابتلا و شیوع ویروس کرونا بدست نیامده است، اما با تاثیری که کافئین بر ساختار ویروس (بطور کلی) میگذارد، میتوان امیدوار بود که مصرف قهوه به احتمال قوی اثری مثبت در مواجهه با این ویروس خواهد داشت.

اگر یک کافه را اداره ‌می کنید و می خواهید با ترندهای خاص قهوه که برای تجارت شما استفاده می شود همگام باشید و راهی برای ارائه آنها به مشتریان خود پیدا کنید، قهوه سرد دم یکی از این ترندها است و از آنجایی که این نوشیدنی بسیار سودمند و محبوب است، برای منوی هر کافه ای مناسب می باشد.
همچنین با متدهای زیاد آماده سازی قهوه سرد دم و نیز در دسترس بودنشان، کافیست تصمیم بگیرید که کدام یک از آنها برای بیزینس شما و شادتر نگه داشتن مشتریانتان بهترین انتخاب خواهد بود .
روش های بسیاری وجود دارد که بیزینس شما می تواند بصورت تخصصی به بازار قهوه سرد دم وارد شود که هرکدام بسته به ظرفیت و منابع ، می تواند مزایا و معایب مشخصی برای شما داشته باشد؛ در اینجا متداول ترین آنها ذکر شده اند:
یک: دم آوری تازه
ساده ترین روش تهیه یك قهوه سرد دم برای مشتریان، خیساندن قهوه آسیاب شده در ظرفی پر از آب در دمای اتاق طی چند روز یا چند ساعت است. این گزینه بسیار مقرون به صرفه تر است زیرا نیازی به تجهیزات خاصی ندارد؛ با این وجود، نیازمند صرف زمان زیاد و نیز نیروی کار مجرب است.
البته همواره خطری در رابطه با نوشیدنی هایی که در طول آماده سازی گرم نشده اند به لحاظ پزشکی گوشزد میگردد، زیرا عدم گرمادهی میتواند بقای پاتوژن ها و آلاینده ها را آسانتر کند.
این گزینه برای کسب و کارهایی که بتازگی شروع به آزمایش محصولات پیشنهادی برای تولید قهوه سرد دم میکنند، بسیار عالی است.

دو: بطری های آماده برای نوشیدن
یکی از راه هایی که کافه ها می توانند از آن برای شروع رشد در بازار قهوه سرد استفاده کنند، ارائه قهوه سرد دم در بطری و یا کنسرو کردن آن است. این روش ها نوشیدنی را برای مدت بیشتری حفظ می کنند بدون اینکه به ویژگی های طعمی آن آسیب رسد و میتوانند به صورت جداگانه یا عمده، به یک نمایندگی فروش مانند رستوران یا سالن ورزشی محلی فروخته شوند.
این گزینه برای کافه های کوچک، بسیار مناسب است؛ البته آنها ممکن است نیاز به همکاری با یک تولیدکننده معتبر بطری داشته باشند و نیز اطمینان حاصل نمایند کیفیت بطری ها، ضامن پایداری و حفظ کیفیت قهوه باشد. آنها همچنین بایستی در برندینگ و توزیع محصولات خود سرمایه گذاری کنند که البته این می تواند پرهزینه باشد.
سه: کنسانتره
برای کافه هایی که فضای ذخیره سازی و آماده سازی کمی دارند و هنوز نمی خواهند برای تجهیزات استاندارد هزینه زیادی متقبل شوند، استفاده از کنستانتره قهوه سرد دم راه حل خوبی است.
این گزینه به کافه دار این اجازه را می دهد تا ویژگی های نوشیدنی را بطور دقیق تنظیم کند و نیز ترکیب آن با شیر یا سایر افزودنی ها را براحتی ممکن میسازد.

اروپرس از زمان ظهور خود در نسل سوم قهوه، تاکنون توانسته است طرفداران زیادی را به خود جلب نموده و دلهای عاشقان قهوه را براحتی برباید. شاید دلیل این امر، کوچکی و مهندسی فوق العاده در طراحی آن باشد که با وجود سادگی و قیمت نسبتا پایین، کیفیت بالایی از قهوه را برای شما به ارمغان می آورد.

اروپرس نیز همانند هر ابزار دم آوری قهوه، مهارتهای تخصصی خود را میطلبد. پس تعجب برانگیز نیست اگر کسی مدعی شود در تهیه قهوه با اروپرس، به درجه استادی رسیده است! و نیز تعجبی ندارد اگر همه ساله مسابقات جهانی آن برگزار شود.

مسابقات جهانی اروپرس در طی سالیان، به اسلوب و قالب مشخصی رسیده و توانسته خود را در میان تمامی تورنمنت های مرتبط با قهوه، بخوبی به جهانیان معرفی کند. البته مسابقات جهانی اروپرس در مقایسه با رویدادهایی چون مسابقات جهانی باریستا، از پیچیدگی های کمتری برخوردار بوده و پروسه داوری عجیب و غریبی نیز ندارد!

هر دوره از مسابقات جهانی اروپرس بصورت چند مرحله ای برگزار میشود و در هر مرحله، تعدادی از شرکت کنندگان حذف شده و تعدادی به مرحله بالاتر صعود میکنند و این روند تا تعیین قهرمان ادامه می یابد. در هر مرحله، 3 شرکت کننده به میزان 8 دقیقه زمان دارند تا قهوه خود را با اروپرس تهیه نمایند؛ قهوه هایی که تهیه میشود در فنجان هایی مشابه ریخته شده و به داوران ارائه میگردد. داوران قهوه ها را چشیده و هر داور قهوه مطلوب خود را یادداشت می کند. سپس داوران بصورت همزمان با یکدیگر، به قهوه مطلوب خود اشاره میکنند و قهوه ای که صاحب کل یا اکثر آرا شود، به دور بعدی صعود کرده و رقبا حذف میشوند.

داوران از تکنیک های رایج قهوه آزمایی برای تعیین قهوه مطلوب خود استفاده میکنند. همچنین بدلیل روند بسیار ساده در داوری، خبری از برگه های امتیازدهی نیست و ضمنا مشورت میان داوران نیز ممنوع است. نکته جالب اینجاست که اگر سه داور به سه قهوه متقاوت اشاره کنند، رای هر سه باطل شده و این مجری است که تعیین می کند کدام قهوه به دور بعدی صعود کند!

مسابقات جهانی اروپرس محدودیت های چندانی ندارد؛ صرفا شرکت کنندگان ملزم هستند که تنها از اروپرس اوریجینال، آب و قهوه انتخاب شده توسط برگزار کننده رقابت ها استفاده کنند. به علاوه، محدودیت زمانی 8 دقیقه ای در تهیه قهوه (که قبلا بدان اشاره نمودیم) نیز بر شرکت کنندگان اعمال میشود.

لازم به ذکر است که مسابقات ملی اروپرس در ایران نیز عمری چند ساله دارد و با قوانین مشابه با مسابقات جهانی برگزار میگردد.

یک: تاسیس و اداره کافی شاپ، آسان است و ضمنا به یکباره شما را ثروتمند می کند.

اداره و گرداندن یک کافی شاپ، آسان نیست. کافه یک بیزینس واقعی با مشتریان واقعی است که نیاز به برنامه ریزی “بلند مدت” دارد و تلاش و کار زیادی می طلبد. اگر به کافه به چشم راهی برای یکباره ثروتمند شدن مینگرید، احتمالا بزودی ناامید شده و رغبت و انگیزه اولیه خود را از دست خواهید داد. این میتواند آغازی بر پایان کافی شاپ شما باشد.

 

دو: مدیران موفق، همه چیز را میدانند.

بله! مدیران مقتدری که ظاهرا همه چیز را میدانند، ممکن است جذاب بنظر آیند اما در اداره یک کافه، بدون گوش سپردن به بازخوردها و نظرات، با دردسرهای جدی مواجه خواهید شد. کار کردن در کافه چیزی شبیه به عشق است؛ چرا که وقتی پای استکبار در میان باشد، اشتیاق از بین میرود.

 

سه: لوکیشن تاثیر زیادی ندارد.

لوکیشن از ارکان موفقیت یا شکست یک کافه است. مکانی عالی با اجاره ای بالا، و مکانی ضعیف با اجاره ای پایین، هیچ کدام برای کافه های مستقل مناسب نیستند بلکه تعادلی از آنها نیاز شماست. گاهی اوقات کافه شما در میان شماری از رقبا احاطه شده است که میتوانند بر فروش شما اثر منفی بگذارند، اما این میتواند نکته ای مثبت نیز قلمداد شود چرا که رفت و آمد مشتریان به چنین بازارهایی بیشتر است. اگر در اطرافتان تنها کافه موجود شما باشید، از شر رقبا در امان خواهید بود اما بدانید مشتریان معمولا مسافت زیادی را از خانه یا محل کار خود برای رفتن به کافی شاپ طی نمی کنند، آنها علاقه دارند یا به نزدیکترین کافه بروند، یا به محیطی که پر از کافه و رستوران است.

 

چهار: کافه باید بسیار کوچک، دنج و جمع و جور باشد.

بله، اما کوچک تا چه حد؟! بررسی ها نشان میدهند کافه هایی با زیربنای کمتر از 40 متر مربع، در تامین هزینه های خود اغلب به مشکل میخورند. شماری از آنها برای رفع این مشکل، کافه خود را در بیش از یک طبقه ساخته اند اما مشتریان کافه معمولا بالا و پایین رفتن از پله ها را دوست ندارند!

 

پنج: نیازی به برنامه مالی نیست؛ بیشتر میفروشیم و بیشتر سود میکنیم!

بدانید قرار است چقدر مالیات پرداخت کنید چرا که موعد پرداخت، با مبلغی بیش از آنکه فکرش را بکنید مواجه خواهید شد. در ماههای نخست، ممکن است موجودی حساب بانکی شما عالی بنظر آید اما وقتی پای تسویه حساب با تامین کنندگان و پرداخت دستمزدها به وسط می آید، اگر قبلا کنترل جریان وجوه نقد و بدهی ها را جدی نگرفته باشید، شوکه خواهید شد.

 

شش: مشتریان تغییر در کیفیت و کمیت محصولات را احساس نمی کنند.

اشتباه میکنید! مشتریان کوچکترین جزئیات را به خاطر خواهند سپرد؛ اینکه هر روز چه ساعتی کافه را باز میکنید، کیفیت قهوه های شما به چه صورت است، چگونه به مشتریان خدمات ارائه میدهید و… اینها استانداردهای کافه شماست و حق ندارید از آنها کوتاه بیایید. به عنوان یک قاعده کلی، به یاد داشته باشید که هر مشتری به شما اجازه 2 بار اشتباه را میدهد. بار اول آنرا نادیده میگیرد، بار دوم کمی دلخور میشود و قبل از ارتکاب اشتباه سوم، کافه شما را ترک میکند. انسجام، کلیدی حیاتی است.

 

هفت: خدمات مهم نیست، کیفیت محصول اهمیت دارد.

بدون خدمات، تکراری خواهید شد؛ حتی اگر بالاترین کیفیت ها را ارائه دهید. به یاد داشته باشید خدماتی که در کافه شما به مشتریان عرضه میشود، توسط کارکنان شما صورت میگیرد. پس اگر پایین ترین نرخ دستمزد را پرداخت میکنید، انتظار نداشته باشید مشتریان شما خدمات مناسبی دریافت کنند، حتی اگر زمان و هزینه ای را صرف آموزش به کارکنان خود کرده باشید.

 

هشت: هر اسم عجیب و غریبی برای مشتریان جذاب است!

خیر، لزوما اینطور نیست! در خصوص نام گذاری کافه خود، بسیار هوشمند و تیزبین عمل کنید چرا که تا انتهای عمر کافه شما، مشتریان شما را با آن نام خواهند شناخت و هر تصور جانبی از کافه شما که در ذهن آنها شکل میگیرد، با نام کافه شما عجین است. زیبایی لفظی را جدی بگیرید. باور میکنید کسی نام کافه خود را “کثافت بخور” گذاشته باشد؟! بله، واقعی است! البته همانطور که انتظار میرود، در مدت زمان کوتاهی تعطیل شد.

 

نه: پس انداز فقط برای زندگی شخصی است، نه کافه!

دیر یا زود، با مخارجی غیر مترقبه و خارج از برنامه دست به گریبان خواهید شد. پس صندوقی برای چنین موارد احتمالی بسازید و همواره کسری از دخل کافه را وارد آن کنید، در غیر اینصورت در اولین مواجهه با موارد مذکور، ضربه سختی خواهید خورد. ضمنا کافه ها معمولا پس از 3 سال نیاز به تغییراتی اساسی دارند که میتوان هزینه این تغییرات را از محل این صندوق تامین نمود.

 

ده: با همین تجهیزات درب و داغان به پیش میرویم!

اگر صاحب کافه هستید، بدانید که آسیاب و قهوه ساز قلب کافه شما هستند. مطمئنا کسی که مشکل قلبی دارد، میتواند قدم بزند اما قادر به دویدن نیست. پس بدون بهره گیری از آسیاب و قهوه ساز مناسب و مرغوب، لزوما شکست نمیخورید اما پیشرفتی نیز نخواهید داشت. پس اگر دستگاههای مناسبی دارید، از هیچ هزینه ای برای سرویس منظم آنها دریغ نکنید. اگر دستگاه های شما نامناسب و یا مناسب برای مصارف خانگی هستند، حتی معقول است اگر برای تعویض آنها زیر بار قرض یا وام بانکی بروید.

 

یازده: فقط با کسی صمیمی باش که به تو پول میدهد!

مشتریان به شما پول میدهند، تامین کنندگان از شما پول میگیرند. بدانید ایجاد رابطه ای صمیمی با تامین کنندگان نیز، بسیار مهم است چرا که در غیر اینصورت اگر جریان مالی شما برای مدتی متوقف شد، تامین کننده نیز جریان تحویل مواد اولیه به شما را متوقف خواهد نمود و نتیجتا چیزی برای فروش نخواهید داشت.

قهوه از دیرباز بخشی از بافت فرهنگی-اجتماعی کویت بوده است؛ قرن هاست کویتی ها برای استقبال از میهمانان خود، تسهیل مذاکرات کاری و موارد دیگر، قهوه سنتی عربی مینوشند.

اما جالب است اگر بدانید قهوه های اسپشیالتی، این روزها در کویت مورد علاقه و توجه روزافزون هستند. چرا قهوه های اسپشیالتی میان جوانان کویت تا بدین اندازه محبوب شده و چگونه این نوع قهوه ها با فرهنگ سنتی کویت در حال سازگار شدن است؟

آقای خالد ملاله، مؤسس و رُستر کافه اسپرسو بار (کافه ای با سه شعبه در کویت که از اولین واردکنندگان موج سوم قهوه به کویت بوده است) میتواند ما را در دستیابی به پاسخ سوالات مذکور، یاری نماید.

فرهنگ و سنت مردم کویت در باب قهوه

قهوه عربی به سبک خاصی از نوشیدنی در خاورمیانه اطلاق میشود. خالد ملاله چنین اظهار میکند که اگر به عقب بازگردیم، قهوه ها همگی از یمن تامین میشدند اما این نوع دم آوری قهوه، مخصوص منطقه ماست. این نوع قهوه در ترکیه، سوریه، مصر و سایر مناطق خاورمیانه که تحت تاثیر از امپراطوری عثمانی بوده اند، تهیه میشدند.

بسته به اینکه کجای خاورمیانه هستید، قهوه عربی که پیشخدمت کافه به شما تحویل میدهد، متفاوت میگردد. مثلا در حوالی عربستان سعودی و خلیج فارس، قهوه عربی کمی ملایم تر و سبک تر است اما در نواحی شمالی خاورمیانه، قهوه عربی را تیره تر و سنگین تر سرو میکنند.

خالد ملاله معتقد است قهوه های عربی، بطور کلی نسبت به اسپرسو، سبک تر هستند چرا که اعراب آنها را برای مدت زمانی کوتاه، روی آتش رُست میکردند.

به علاوه، اهالی جنوب خاورمیانه معمولا قهوه عربی را با هل مخلوط میکنند اما در نواحی دیگر، مخلوط کردن آن با میخک و زعفران نیز مرسوم است.

رشد فرهنگ قهوه در کویت

خالد ملاله معتقد است کویتی ها، از پیر و جوان، همگی قهوه عربی مینوشند اما این تنها قهوه ای نیست که در کویت یافت میشود. او مدعی است کویتی ها در سنین 50 تا 60 سال، اغلب قهوه عربی و ترک مینوشند و به اسپرسو علاقه چندانی ندارند. 40 ساله ها کمی به فرهنگ غربی قهوه متمایل شده اند و نسل جوان، بسیار به قهوه اسپشیالتی علاقه مندند.

این روزها هجوم فرهنگ قهوه غربی به کویت، به وفور در سطح این کشور دیده میشود؛ میتوان گفت استارت آن برپایی اولین شعبه استارباکس در کویت، در سال 1999 میلادی بود.

خالد ملاله میگوید زمانی که وارد صنعت قهوه شد، فروشندگان قهوه در سطح شهرها به مغازه های کوچک و غرفه های محدودی خلاصه میشد. با اینحال، ورود شرکت های چند ملیتی در دهه 90 میلادی زمینه ساز ورود موج سوم قهوه به کویت شد.

فرهنگ قهوه در خاورمیانه رو به رشد است: 8 درصد از حجم تجارت جهانی قهوه مربوط به خاورمیانه است. به عنوان مثال، در امارات متحده عربی بیش از 544 میلیون دلار در سال 2015 برای قهوه هزینه شده است.

این روزها در کویت، جولان موج سوم قهوه براحتی احساس میشود. خالد ملاله مدعی است هم اکنون بیش از 250 کافه در کویت وجود دارد که قهوه های اسپشیالتی سرو میکنند. خالد ملاله معتقد است علاقه نسل جدید به تجربه های نو، سبب گسترش قهوه های اسپشیالتی در کویت شده است.

قهوه عربی و غربی: جدال یا همکاری؟

خالد ملاله به جدال یا همکاری باور ندارد. او معتقد است قهوه عربی و غربی در کویت، هرکدام بخشی از نیاز دوستداران قهوه را برطرف میکنند. آنان که سن بیشتری دارند، جذب قهوه خانه ها و قهوه عربی میشوند و جوانترها به کافه های نوین با منوی غربی روی آورده اند. در کشوری که مصرف مشروبات الکلی را غیرقانونی میداند، کافه ها به تنهایی وظیفه ایجاد محفلی برای نوشیدن را ایفا میکنند. البته بعضی از وزرای پارلمان کویت خواستار تک جنسیتی شدن کافه ها شده اند چرا که کافه های مختلط را نوعی تهدید اخلاقی میدانند.

خالد ملاله همچنین فرهنگ قهوه را در کویت و کشورهایی چون عربستان چنین مقایسه میکند که خرده فروشی قهوه در عربستان، بیشتر و گسترده تر است. او دلیل این امر را علاقه مردم عربستان به نوشیدن قهوه در خانه میداند، در حالیکه کویتی ها بیشتر تمایل به کافه دارند.

سوال اینجاست که آیا تمایل روزافزون جوانان کویت به قهوه های اسپشیالتی، قهوه عربی را به حاشیه خواهد برد؟ تقابل این دو نوع قهوه به کجا خواهد رسید و آیا پیشگامان موج سوم قهوه در کویت میتوانند اکثریت مردم را بدان علاقه مند سازند؟

خالد ملاله به این موضوع خوشبین است و البته سعی دارد بطور مستقل، چرخه طعمی را برای قهوه عربی نیز ابداع کند. او معتقد است میتوان موج سوم قهوه عربی را برپا نمود و امیدوار است کویت، روزی بتواند در این امر پیشتاز باشد.

فرهنگ کافه پیوند محکمی با جریان روشنفکری در اروپای قرن 19 میلادی دارد. ژاکوب نربرگ استاد دانشگاه دوک در مقاله خود که در سال 2007 انتشار یافته، چنین تصریح می کند که کافه ها در اروپا عمیقا با بیداری فکری طبقه متوسط مرتبط بوده اند. همین امر میتواند دلیلی باشد که توجیه میکند چرا کافه ها از بدو ورود به ایران، مستعد سرکوب توسط مقامات بوده اند؛ به عنوان مثال میتوان از بسته شدن اجباری “کافه پراگ” تهران در سال 2013 میلادی یاد نمود که ژاکوب نربرگ از آن به عنوان آسیبی جدی به فرهنگ تهران نام میبرد! یکی از طرفداران کافه ژاکوب چنین اظهار میکند که ژاکوب برای ما فقط کافه نبود؛ مثل خانه بود. شبیه پناهگاهی امن بود تا تمام مشکلات و بارهای زندگی روزمره را ساعتی فراموش کنیم.

یورگن هابرماس، فیلسوف آلمانی معتقد بود که کافه جاییست برای بورژوا که بتوانند بدون محدودیت های خانواده، جامعه مدنی و قوانین حکومتی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. ژاکوب نربرگ در بررسی فضای کافه ها در این روزهای ایران، مدعی است که کافه ها در دولت حسن روحانی، از منظر اجتماعی به اهمیت و نقش آفرینی بیشتری دست یافته اند. او معتقد است کافه ها در شرایط کنونی ایران، کاملا مطابق با توصیف یورگن هابرماس عمل می کنند و در واقع به محیطی لیبرال در گستره ای اسلامی بدل شده اند.

تاریخچه قهوه خانه ها در ایران به اوایل قرن 17 میلادی بازمیگردد؛ زمانی که قهوه محبوب تر از چای بود. رودی متیو، مورخ اجتماعی چنین نقل میکند که اولین قهوه خانه ها در ایران حدودا در 1603 میلادی در میدان نقش جهان اصفهان دایر شدند. ژان چاردین، جهانگرد فرانسوی که مابین سال های 1660 و 1670 میلادی به ایران سفر نموده، چنین روایت میکند:

“قهوه خانه های ایران معمولا دارای سالن های بزرگ و مرتفع هستند که زیباترین مکان های شهر به شمار می آیند. تعدادی از آنها، به ویژه در شهرهای بزرگ، حوضچه های آب درون خود دارند. در گوشه و کنار سالن ها، سکوهایی به عرض سه تا چهار فوت قرار گرفته است که روی هرکدام، کسی نشسته و قهوه مینوشد. قهوه خانه ها صبح ها باز می کنند و ظهرها شلوغ ترین مکان شهر هستند. مردم در قهوه خانه ها همواره در حال گفت و گو هستند، آنجا عموم اخبار منتشر میشود و علاقه مندان به سیاست، بی پروا از حکومت انتقاد میکنند چرا که دولت توجهی به آنچه مردم میگویند، ندارد. علاوه بر این، دروایش و شعرا موعظه های اخلاقی را در قالب داستان، بطور نظم و نثر بازگو میکنند و عموم حضار قهوه خانه، به آنها توجهی وافر دارند.”

شرح سایر محققان و مورخان، توصیف ژان چاردن از قهوه خانه های ایران را به عنوان مکانی برای خلاقیت فکری و آمیختگی اجتماعی تایید می کند. نکته مهم اینجاست که قهوه خانه ها محدود به پایتخت (اصفهان) نبوده اند؛ بلکه از قهوه خانه های تبریز، یزد و شیراز به دفعات یاد شده است.

فرهنگ قهوه در ایران صفوی، بسیار توسعه یافته و دارای آمیخته ای از خصوصیات مذهبی و سکولار بود. به تدریج کافه ها در ایران، نمایی از تفکر غربی شدند و کافه نادری در تهران، به عنوان یکی از اولین نمودهای آن، شاهدی بر این مدعاست. چنین کافه هایی به مکان ملاقات میان روشنفکرانی شدند که به جنبش های عقیدتی که منشأ اکثر آنها غرب بود، متعهد بودند.

امروزه مصرف قهوه در ایران رو به افزایش است. اداره گمرک جمهوری اسلامی ایران گزارش میدهد که سالانه بالغ بر 8000 تن قهوه به کشور وارد میشود. با فرض اینکه هر فنجان قهوه بطور میانگین 7 گرم قهوه درون خود دارد، کل مصرف سالانه قهوه در ایران حدودا 1.1 میلیارد فنجان است (ایتالیا با 20 میلیون نفر جمعیت کمتر، مصرف سالانه به میزان 14 میلیارد فنجان قهوه را به خود اختصاص داده است). نکته قابل توجه آنجاست که بر طبق آمار، تنها 10 درصد از قهوه مصرف شده در ایران، از دانه های رست شده قهوه است و مابقی را قهوه های فوری شامل میشود. نستله به عنوان یک برند بزرگ بین المللی، سهم قابل توجهی از بازار قهوه را در ایران داراست که اغلب آن به لاین قهوه فوری نسکافه تعلق دارد.

پیش بینی میشود مصرف قهوه در ایران، سالانه با نرخ 11 درصد به رشد خود ادامه خواهد داد. هم اکنون ارزش بازار قهوه در ایران، سالانه بالغ بر 200 میلیون دلار تخمین زده میشود. پتانسیل مصرف قهوه در ایران، بسیار بالاست اما برای استفاده از آن، تولید بیشتر قهوه جوابگو نیست بلکه بایستی فرهنگ قهوه مورد بازبینی و اصلاح قرار گیرد و این به کافه ها وابسته است؛ کافه هایی نظیر سم کافه و باریستاهایی مثل مهران میرجانی که به تازگی توجه جامعه جهانی قهوه را به خود جلب نموده اند، این وظیفه را به دوش میکشند.

این روزها، اما، نمیتوان فرهنگ کافه و قهوه در ایران را غربی دانست. شرکت هایی که به دنبال حضور در بازار قهوه در ایران دارند، اگر هنوز فرهنگ کافه در ایران را غربی میدانند، مرتکب خطایی استراتژیک شده اند. میتوان گفت هویت فرهنگی کافه ها در ایران، اختصاصی شده و متعلق به ایران و مردمان و فرهنگ بومی آن است.

در دو دهه گذشته چنین مشخص شده است که برندهای برتر قهوه در بازارهای جهانی، آنهایی هستند که بیش از کارآیی، نوید لذت و ارزش می دهند. انتظار میرود تولیدکنندگان بزرگ قهوه، همواره تقاضای مصرف کنندگان را در باب اصالت و فرهنگ مد نظر قرار دهند تا بتوانند ارتباطی عاطفی با مصرف کنندگان برقرار نمایند. یکی از مدیران سابق استارباکس چنین اظهار می کند که هوارد شولتز (مدیر کمپانی استارباکس) با سفر به میلان و مشاهده فرهنگ قهوه در ایتالیا، به بصیرتی دست یافت که سبب شد استارباکس بیشتر از محیطی برای نوشیدن قهوه های عالی و مرغوب، به مکانی اجتماعی و نمایانگر فرهنگی خاص بدل شود.

او بخوبی میدانست که استارباکس، تنها تولیدکننده قهوه مرغوب در جهان نیست. لذا به فکر مزایای دیگری بود که نهایتا توانست آنرا کشف کند. استارباکس به دنبال تشکیل یک اجتماع اختصاصی بود که نهایتا بدان دست یافت و آنرا “مکان سوم” نامید.

بازار ایران، درس پیچیده ای است. همه گیر شدن برند آیفون در ایران، بعنوان یک مثال، نشانگر این موضوع است که کسب توفیق در بازار ایران، نیازمند تحلیل عمیقی از رفتار ایرانیان در بازار می باشد. تولیدکنندگان قهوه بایستی بدانند که ایرانیان بدنبال مکان هایی جدید برای ایجاد پیوندهای اجتماعی هستند. آنها باید بدانند هر کسب و کاری که فضای خود را به مکانی اجتماعی بدل کند، در بازار ایران از شانس بالایی برای موفقیت برخوردار است. مرکز خرید پالادیوم، اینگونه خود را به توفیق رسانده است. موضوع صرفا به کسب و کارها محدود نمیشود؛ بعنوان مثال، فرمول مذکور سبب شهرت و محبوبیت پل طبیعت در تهران شده است. لذا شرکتهای تجاری بایستی بدانند صرفا واردات اجناس و کالاهای مرغوب غربی سبب موفقیت آنها در بازار این روزهای ایران نخواهد شد؛ بومی سازی و ایجاد پیوند با فرهنگ عامه در بازار ایران ضروری است. این موضوعی است که شعب استارباکس در هند با آن مواجه شدند و عملا تا زمانیکه استارباکس به فرهنگ مصرف کننده هندی واقف نبود، به توفیقی در فروش دست نیافت؛ این امر در ایران نیز لزوما صادق بوده و خواهد بود.

ظهور کافه های جدید و احیای کافه های قدیمی در ایران، نشانگر ظهور انتظارات جدید در مصرف کننده ایرانی است و شرکت های ایرانی یا بین المللی با توجه به این امر، میتوانند با خیال آسوده در این بازار فعالیت کنند.

شاید بتوان گفت که قهوه به مانند شلوار جین و موسیقی راک اند رول، بر فرهنگ آمریکایی اثر نهاده است. فرهنگ عامه مردم آمریکا در مصرف قهوه که با معرفی استارباکس به جهانیان جلوه نمود، انقلابی در صنعت قهوه پدیدار کرد. قهوه چگون به آمریکا راه یافت؟ چگونه در آمریکا محبوب شد؟ داستان قهوه در آمریکا چه بود؟

بگذارید از ابتدا شروع کنیم. افسانه هایی درباره پیدایش قهوه را شنیده اید؛ گله داری در اتیوپی که با مشاهده تاثیر میوه قهوه بر بزهای گله، تعدادی میوه قهوه چید و با جویدن آنها، از خاصیت انرژی بخشی آنها باخبر گشت و این موضوع را با صومعه ای محلی در میان گذاشت و…

کمی به جلو برویم؛ پیش از ظهور نسل نوین قهوه، میوه های آن در آماده سازی بعضی شراب ها مورد استفاده قرار میگرفت. تا قرن پانزدهم میلادی، دانه قهوه در عربستان بو داده میشد و به تدریج، قهوه خانه های عمومی در سرتاسر مشرق زمین گسترش یافتند. با سفر به اروپا، قهوه به سرعت به نوشیدنی محبوبی برای وعده صبحانه بدل شد. تا اواسط سده 16 میلادی، بیش از 300 قهوه خانه در لندن برپا شده بود که اغلب، محفلی برای هنرمندان و نویسندگان به شمار میرفت.

سرانجام قهوه در اواسط سده 17 میلادی توسط انگلیسی ها به دنیای مدرن خود وارد شد. تا پیش از این، قهوه خانه ها همچنان محبوب بودند اما تغییر اساسی از جایی آغاز شد که شورش علیه پادشاه جرج سوم، تغییر گسترده ای از چای به قهوه در میان استعمارگران بوجود آورد. لذا تقاضا برای قهوه به یکباره فزونی یافت و پس از آنکه هلندی ها توانستند نهال قهوه را تامین کنند، برای اولین بار بصورت جدی قهوه در محیطی خارج از خاک عربستان کشت یافت. در نتیجه مسافران و تجار، بذرها را به سرزمین های جدید حمل میکردند و درختان قهوه در سرتاسر جهان کاشته شدند؛ این مقدمه ورود قهوه به ایالات متحده آمریکا بود.

تا قرن 18 میلادی، قهوه به یکی از سودآورترین کالاها بدل شده بود. مصرف و محبوبیت آن در آمریکا، به ویژه در طول جنگ های داخلی افزایش یافت. در سال 1864 میلادی، دو برادر اهل پیتسبورگ به نام جان و چارلز آربوکل، اقدام به فروش دانه های رست شده قهوه به گاوچران های غرب نمودند و به یکباره ثروتمند شدند. به علاوه، جیمز فولگر که قهوه را به معدنچیان طلا در کالیفرنیا میفروخت نیز موفقیت مالی عظیمی کسب کرد. با پایان جنگ های داخلی، قهوه فوری به بازار معرفی شد و تا زمان افتتاح استارباکس در سیاتل در سال 1971 میلادی، همچنان محبوب بود.

در مقالات بعدی، به داستان قهوه در آمریکا، پس از ظهور پدیده استارباکس میپردازیم. آنچه مسلم است، این است که انقلاب قهوه همچنان به تاخت و تاز خود ادامه می دهد. و مسلم است که سهم بزرگی از این انقلاب، از آن استارباکس است که به جهانیان آموخت قهوه یک صنعت، و یک هنر است. استارباکس بود که سبب شد تخصص قهوه در میان جوانان رو به افزایش رود، و به ما یاد داد قهوه، همانند یک میوه آبدار و خوشمزه، دارای پیچیدگی های طعمی است که باید کشف و ارائه شوند.

کارشناسان معتقدند در سراسر جهان، روزانه بالغ بر 5/2 میلیارد فنجان قهوه نوشیده می شود. به علاوه پیش بینی میشود که بازار فروش قهوه تا سال 2022، رشدی 67 درصدی را تجربه نماید. خوشبختانه کسب و کارهای مرتبط با قهوه، همواره در مواجهه با نوسانات و ناملایمات بازار از خود مقاومت نشان داده اند. لذا اگر به قهوه عشق می ورزید و روحیه کارآفرینی نیز دارید، دست به کار شوید و کافی شاپ خودتان را تاسیس نمایید.

برای شروع یک کافه به چه نیاز دارید؟

عشقی که به قهوه دارید، به کنار؛ بایستی دستورالعمل های مشخصی را نیز رعایت کنید. جک ویلسون که مجری و موسس یک شبکه رادیویی در زمینه قهوه است، 13 نکته را برای راه اندازی یک کافه موفق به شما که سودای تاسیس کافی شاپ دارید، ذکر کرده است:

 • بیزینس پلن تهیه کنید
 • مکان مناسب را پیدا کنید
 • جانمایی مناسبی برای کانتر، میز و صندلی ها، وسایل باریستا و بارتندر و… (floor plan) طراحی کنید
 • یک حسابدار استخدام کنید
 • منابع تامین مالی را تعیین کنید
 • برای هزینه های شخصی خود، مقداری پول کنار بگذارید
 • پیش از هرگونه خرید، قیمت ها و کیفیت های مختلف را شناسایی و با هم مقایسه کنید
 • با وام دهندگان و تولیدکنندگان قهوه شبکه ای ارتباطی تشکیل دهید
 • برنامه بازاریابی (marketing plan) را تدوین کنید
 • به نمای بیرونی کافه خود اهمیت دهید
 • مثبت بمانید!
 • نیروهای مورد نیاز خود را به تدریج استخدام کنید
 • استانداردهای بالایی برای کافه خود در نظر بگیرید

حال به شرح 13 نکته مذکور میپردازیم:

 • بیزینس پلن تهیه کنید

قبل از تهیه یک بیزینس پلن مفصل، ابتدا برنامه ای ساده و تک صفحه ای بنویسید. لذا در ابتدا بایستی فقط کلیات را در آن لحاظ کنید تا بفهمید بازار شما چیست، مشتری هدف شما کیست، چگونه به او دسترسی دارید، او چگونه به شما دسترسی دارد، خدمات شما انحصاری است یا خیر، آیا صرفا به قهوه اکتفا میکنید یا غذاهای پخته شده و یا احیانا انواع فست فود را نیز اضافه خواهید کرد؟

این برنامه تک صفحه ای، سریع تر و کارآمدتر است و راه شما را برای تهیه یک بیزینس پلن جامع و مفصل، هموار می کند.

(در این قسمت، لینک به تعدادی بیزینس پلن زده میشود؛ نظیر مدلی برای بیزینس پلن برای coffee kiosk و coffeehouse و internet cafe و…)

 • مکان مناسب را پیدا کنید

برای کسب موفقیت، کافه شما بایستی در موقعیتی باشد که پارامترهای ذیل را پوشش دهد:

 • دسترسی مناسبی داشته باشد
 • نمای بیرونی مناسبی داشته باشد
 • احتمال میدهید که (اصطلاحا) پا خور مناسبی داشته باشد!
 • فضای آن متناسب با برنامه ذهنی شما باشد

جک ویلسون معتقد است یافتن یک مکان رویایی، یک شبه رخ نخواهد داد. او برای پیدا کردن مکانی مناسب برای کافه خود، سراسر شهر را پیمود و حتی تردد عابران در نقاط مختلف را نیز بررسی نمود؛ ماهها طول کشید تا جایی را که میخواست، پیدا کند.

به یاد داشته باشید، یافتن مکانی که دسترسی به آن آسان و تردد عابران حول آن زیاد است، ارزش صرف وقت را دارد.

 • جانمایی (floor plan) را مشخص کنید.

تعیین جانمایی کانتر، میز و صندلی ها، وسایل باریستا و بارتندر و… (floor plan) حیاتی است. مشتریان بایستی از فضای مناسبی برای رفت و آمد و نشستن برخوردار باشند و کارکنان نیز بایستی بتوانند براحتی در قسمت کار، رفت و آمد کنند و به تجهیزات دسترسی داشته باشند. تنظیم floor plan نیز ممکن است از شما وقت بگیرد که مطمئنا ارزشش را دارد.

جک ویلسون معتقد است بایستی برای هر سناریوی ذهنی، در کافه خود قدم بزنید تا به بهترین جانمایی برسید. اگر باریستا هستید، چه چیزهایی باید در دسترس شما باشد؟ اگر مشتری هستید، چه نوع صندلی را ترجیح میدهید و دوست دارید چه مسیری را طی کنید تا از صندلی خود به کانتر برسید و سفارش دهید؟

(در این قسمت، لینک به چند وبسایت طراحی آنلاین floor plan و توضیحات آنها زده میشود)

 • یک حسابدار استخدام کنید

جک ویلسون معتقد است یکی از بهترین توصیه هایی که میشود به صاحب یک کافه ارائه نمود، استخدام یک حسابدار است؛ چرا که “شما به اندازه یک حسابدار، در امور مالی بر خود سخت نمیگیرید و دقیق نیستید”

مطمئن باشید که حسابدار شما، بهترین مشاور کسب و کار شماست. لذا کسی را استخدام کنید که به وی ایمان و اعتماد دارید و معتقدید وی میتواند به تحقق اهداف شما کمک کند. اگر امکان استخدام ندارید، از نرم افزارهای حسابداری استفاده کنید. استفاده از این نرم افزارها به شما این امکان را می دهد که پیش بینی ها را با واقعیات مقایسه کنید و تصمیم بگیرید.

 • منابع تامین مالی را تعیین کنید

پیدا کردن منابع مالی برای کافه میتواند دشوار باشد. ابتدا داستان را با دوستان و خانواده خود در میان بگذارید، برنامه تجاری خود را ارائه دهید و از آنها بخواهید در کافه شما سرمایه گذاری کنند.

اگر سرمایه گذاری توسط دوستان و خانواده به هر دلیلی جزء گزینه های شما نیست، وام بگیرید. نترسید، شک نکنید، بهرحال تامین یک منبع مالی برای شما ضروریست.

 • برای هزینه های شخصی خود، مقداری پول کنار بگذارید

چرا؟ مطمئن باشید تا مدتی پس از شروع کار، تمام وقت و انرژی شما درگیر آن خواهد شد. منتظر باشید حتی اگر کسب درآمد از روز اول آغاز شود، بطور بالقوه تا 6 ماه به سوددهی نخواهید رسید. لذا پیشنهاد میشود برای هزینه های شخصی تا 6 ماه، مبلغی را ذخیره کنید.

به علاوه، در نظر داشته باشید که نیمی از پروژه های شکست خورده، روی کاغذ سودآورند. بنابراین بایستی همواره مقداری پول را در دست داشته باشید تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.

 • پیش از خرید، قیمت های مختلف را با هم مقایسه کنید

پیش از خرید هر چیزی، اقلا دو قیمت مختلف را شناسایی کنید تا طی خریدهای خود، بصورت متوالی دچار ضرر نشوید. از اینترنت استفاده کنید و برای هر آیتم مورد نیاز خود، براحتی به کلیه قیمت ها و کیفیت های موجود دسترسی یابید.

 • با وام دهندگان و تولیدکنندگان قهوه، شبکه ای ارتباطی تشکیل دهید.

هرکسی که به نحوی در ارتباط با کار شماست و میتواند بر آن اثرگذار باشد، شریک شما محسوب میگردد. خلاصه این است: شرکای خود را بایستی مدتها پیش از افتتاح کافه خود، بدست آورید.

 • مارکتینگ پلن خود را تدوین کنید

اگر برنامه بازاریابی خود را در افتتاحیه کافه خود شروع کنید، بدانید که حسابی عقب هستید! میخواهید در روز افتتاحیه، مشتریان با هیجان وارد کافه شما شوند. لذا بایستی استراتژی بازاریابی خود را قبلا تنظیم کرده و توسعه داده باشید و از چندین ماه قبل، تبلیغات را با مشتریان بالقوه شروع کنید.

با ارائه قهوه رایگان در ازای تبلیغات محلی، با صاحبان سایر مشاغل شراکت کنید، در رویدادهای محلی شرکت کنید، از تمام رسانه های جمعی استفاده نمایید …

 • به نمای بیرونی کافه خود اهمیت دهید

برای تک تک جزئیات بیرونی کافی شاپ خود، استرس داشته باشید! جک ویلسون معتقد است علائم و نمای بیرونی، اولین چیزی است که مردم می بینند بر این اساس تصمیم می گیرند به کافه شما وارد شوند یا خیر.

به یاد داشته باشید که نمای بیرونی، به تنهایی یک ابزار بازاریابی قلمداد میشود.

 • مثبت بمانید!

مانند هر شغل دیگری، در روند کاری خود با چالش هایی مواجه خواهید شد. داشتن نگرش مثبت، وقتی همه چیز خوب پیش نمی رود، رهبری قدرتمند و مقتدری را برای کارکنان شما تداعی میکند، حتی مشتریان نیز مدیریت قوی در شرایط بحران را درک میکنند.

مثبت نگری لازم است، حتی اگر جعلی باشد. مثبت نگری سبب میشود حتی اگر شرایط مطابق با انتظارات پیش نرفت، انگیزه شما و کارکنان برای ادامه حفظ گردد.

 • نیروهای مورد نیاز خود را به تدریج استخدام کنید.

مطمئنا به حسابدار، باریستا، بارتندر، نظافت چی، مسئول خرید و… نیاز خواهید داشت اما همه آنها را به یکباره استخدام نکنید. اگر ممکن است، از دوستان خود بخواهید طی هفته های آغازین بصورت داوطلبانه به شما کمک کنند؛ سپس به تدریج افراد مورد نیاز را استخدام نمایید.

به علاوه در پروسه استخدام سخت گیر باشید و اگر احساس میکنید فردی برای کسب و کار شما مضر است، براحتی از استخدام وی چشم بپوشید و از گفتن “نه” نهراسید!

 • استانداردهای بالایی برای کافه خود تنظیم کنید

این استانداردها بایستی بر کارکنان کافه شما اعمال گردد و لازمه آن، آموزش های کافی و مناسب است. آموزش سبب ایجاد و حفظ استانداردها میشود، گردش کار را بهبود میبخشد، و نهایتا سبب تهیه نوشیدنی هایی مرغوب میگردد که موجب حفظ وفاداری و رضایتمندی مشتریان خواهد شد.

مجددا تاکید میکنیم، برای ایجاد و حفظ استانداردها، از “آموزش” غافل نشوید.

ویلیام رزبری از پژوهشگران مشهور در باب انسان شناسی، در سال 1996 چنین ادعا نمود که علاقمندان قهوه در آمریکا، در دهه 70 میلادی به سختی میتوانستند به قهوه های اسپشیالتی دسترسی یابند. در آن زمان، قهوه اکثرا در خواروبارفروشی ها در قوطی های فلزی عرضه میشد که متاسفانه میزان برشت آنها به هیچ عنوان مناسب نبود و این امر سبب میشد که نوشیدن قهوه رو به زوال رود. وی چنین گزارش میدهد:

دومین تغییر اساسی پس از جنگ جهانی، کاهش مصرف بود که از سال 1960 شروع شد. در طول دهه 50 میلادی، میزان مصرف مواد غذایی روندی هموار داشت و همراه با نوسانات جزئی بود. از سال 1962 میتوان کاهشی محسوس را مشاهده نمود. در این سال، 7/74 درصد از جمعیت آمریکا مصرف کننده قهوه بودند. تا سال 1988 این مقدار به 50 درصد تنزل یافت. در سال 1962، میانگین مصرف روزانه قهوه 12/3 فنجان بود که این مقدار در سال 1980 به 02/2 فنجان و در سال 1991 به 75/1 فنجان رسید.

اوضاع در سال 1975 با سرمازدگی شماری از مزارع قهوه در برزیل پیچیده تر شد که سبب افزایش قیمت دان قهوه گشت. بسیاری از مصرف کنندگان قهوه خواستار تحریم مصرف آن شدند چرا که حاضر به پرداخت مبلغ بیشتری برای خرید قهوه نبودند. بازار قهوه در سال 1980 کوچکتر و ضعیف تر شد. در این زمان، تولیدکنندگان و خرده فروشان قهوه متوجه شده بودند که نسل جوانان 20 تا 30 ساله علاقه کمی به قهوه دارند و بیشتر از هر چیزی، طرفدار کوکاکولا هستند!

نسل “من”

صنعت قهوه برای احیای خود، نیازمند یک استراتژی نوین برای بازاریابی بود. در این حین، آقای کنت رومان (مدیر کمپانی Oglivy and Mather) پیشنهادی داد: با طبقه بندی محصولات مرتبط با قهوه، بر کیفیت و حجم و ارزش آن تاکید کنید و این صفات را برجسته سازید. او معتقد بود که زمین بازی در حال تغییر است و بازیکنان بایستی بدانند که:

ما در حال ورود به “نسل من” هستیم. در این دوره زمانی، مشتریان سوالاتی چنین دارند: این محصول چه ویژگی بخصوصی برای “من” دارد؟ آیا این محصول مخصوص “من” ساخته شده است؟ آیا با سبک زندگی “من” سازگار است؟ آیا نیازی از “من” را پاسخگوست؟ چقدر برای “من” هزینه دارد؟ آیا برای “من” ضروری است؟ چه اثری بر سلامت “من” دارد؟

قهوه به عنوان یک محصول، ذاتا از تنوع بالایی برخوردار است؛ مکانی که در آن رشد نموده و همچنین اندازه و بافت دان قهوه، پروسه فرآوری و نوع برشت از پارامترهای قهوه به شمار می آیند. همچنین میتوان قهوه های گوناگون را با هم ترکیب نمود و به عطر و طعم های پیچیده ای دست یافت. ویلیام رزبری معتقد بود که پارامترهای مذکور همگی در قیمت گذاری قهوه دخیل هستند اما تنها چیزی که مصرف کننده میبیند، قیمت قهوه است. به عبارتی مصرف کننده از مکان رشد قهوه، کیفیت و سایز و بافت دان قهوه، نحوه فرآوری و برشته سازی قهوه اطلاعی ندارد و این جنبه ها از دید وی پنهان میمانند.

تولیدکنندگان قهوه تصمیم گرفتند طبق پیشنهاد آقای کنت رومان، مصرف کننده را آگاه سازند که دقیقا بهای چه چیزی را می دهد. بدین ترتیب، قهوه های اسپشیالتی پا به عرصه بازار قهوه نهادند و ضمنا برای ذائقه ها و سلایق مختلف، از جمله برای طرفداران نوشیدنی هایی سافت نظیر کوکاکولا، قهوه های مناسبی ارائه شد. طرفداران قدیمی قهوه، نسل جوان، مغازه دارها و کسانی که مدام در حال حرکت و سفر هستند، هرکدام میتوانستند قهوه مناسب خود را بیابند. به لطف پیشنهاد کنت رومان، قهوه کم کم به تمام جنبه های زندگی افراد نفوذ کرد.

حرکت به سمت قهوه های اسپشیالتی عمدتا توسط روسترهای کوچک صورت گرفت. آنها در حالیکه سیاست های کلی برندهای بزرگتر را دنبال میکردند، قهوه های مخصوص را برای مصرف کنندگان ویژه تولید میکردند و بدین ترتیب، اعتبار را وارد دنیای قهوه نمودند. آنها البته در بازار بزرگ قهوه سهم زیادی نداشتند اما توانستند با اندک مصرف کنندگان خود، رابطه ای مستحکم برپا سازند و تجربه خوش طعم تری از مصرف قهوه را به ارمغان آورند. البته شماری از آنها صرفا به نام های جذاب و فریبنده اکتفا نمودند، و تعدادی از آنها نظیر استارباکس، با پیروی از اصول صحیح توانستند در سطح جهانی توسعه یابند.

قهوه ها شخصی تر و بیشتر از پیش، در دسترس شدند و از همه مهمتر این بود که جوانان 20 تا 30 ساله که در دهه 80 میلادی به کلی از قهوه روی گردان شده بودند، به دام افتادند! مردم بصورت گسترده شروع به نوشیدن قهوه کردند، چرا که قهوه برای آنها چیزی شبیه به یک “سبک زندگی” شده بود. قهوه محور معاشرت های مردمی شد و دایره کاربری این نوشیدنی محبوب، روز به روز وسعت بیشتری یافت.

امروزه خوش شانسی به معنای نزدیک بودن مکان زندگی شما به یک کافه است؛ هرچند ممکن است فقط قهوه فوری بفروشد، اما بهرحال فنجانی از کافئین به شما میدهد. امروزه بسیاری از افراد قهوه ساز خانگی دارند و بنابراین براحتی میتوان دید که ما با کافئین احاطه شده ایم. ما در جامعه ای زندگی میکنیم که نیازمند بهره وری بالا، در تمام مدت شبانه روز است. ما مجبوریم شبانه روز کار کنیم، حتی در ساعاتی که مایل به کار نیستیم. لذا از دیدگاه بهره وری نیز، قهوه جایگاهی خدشه ناپذیر دارد. قهوه نه تنها بهترین شروع کننده روز است، بلکه محرک شما در طول شبانه روز می باشد.

دوستداران قهوه معمولا با این تردید مواجه میشوند که مصرف روزانه کافئین ممکن است به سلامت قلبی عروقی آنها آسیب بزند یا خیر. با اینحال مطالعات اخیر در نشان می دهند که حتی مصرف روزانه 25 فنجان قهوه در سلامت عروق و وضعیت شریان های حیاتی بدن، سبب مشکلی نخواهد شد.

اخیرا محققین دانشگاه کوئین مری در لندن (که توسط بنیاد قلب و عروق بریتانیا پشتیبانی مالی میشود) به بررسی الگوهای ارتباط بین مصرف قهوه و سلامت قلبی عروقی بیش از 8000 نفر پرداخته اند. هریک از شرکت کنندگان در این پژوهش در یکی از سه گروه قرار میگرفت: کسانی که روزانه کمتر از یک فنجان قهوه مینوشند، کسانی که روزانه بین 1 تا 3 فنجان قهوه مینوشند و کسانی که روزانه بین 4 تا 25 فنجان قهوه مینوشند. البته مصرف کنندگان بیشتر از 25 فنجان قهوه از مطالعه کنار گذاشته شدند.

شرکت کنندگان در معرض اسکن MRI از قلب خود و آزمایش پالس فرابنفش قرار گرفتند که وضعیت سلامت قلب آنها را نشان میداد. مطالعات قبلی ادعا داشتند که نوشیدن قهوه سبب افزایش سفتی شریان ها شده (arterial stiffness) و بدین ترتیب احتمال سکته قلبی را افزایش می دهد. اما محققین دانشگاه کوئین مری توانستند با لحاظ نمودن فاکتورهای دیگری چون استعمال دخانیات، مصرف الکل، قد، وزن، رژین غذایی، جنسیت، قومیت و فشار خون، بدرستی نشان دهند که مصرف قهوه هیچ اثر مضری بر سلامت شریان ها ندارد؛ این پژوهش در کنفرانس انجمن قلب و عروق بریتانیا ارائه شده است.

کنت فونگ که مسئول تجزیه و تحلیل داده های آماری این پژوهش است، در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی CNN چنین ادعا نموده است: “ما دریافتیم که مصرف بیش از 3 فنجان قهوه در روز، سفتی رگ های خونی را در مقایسه با افرادی که روزانه 1 فنجان قهوه مینوشند، افزایش نمی دهد. لذا پیام اصلی به مردم این است که آنها میتوانند قهوه را به عنوان بخشی از سبک زندگی سالم برگزینند و قهوه دوستان نیز میتوانند از نتیجه این پژوهش مطمئن باشند.”

البته پژوهش مذکور به بررسی اثر قهوه بر سایر پارامترهای حیاتی بدن اشاره نکرده است، لذا متین آوکیران (از محققان انجمن قلب و عروق بریتانیا) معتقد است که هنوز هم تناقضاتی میان پژوهش های صورت گرفته در زمینه قهوه وجود دارد اما اطمینان داریم که مصرف قهوه بر سلامت شریان ها اثرات مضر ندارد.

الیو ریبولی (رئیس پیشگیری و اپیدمیولوژی سرطان در دانشکده پزشکی امپریال کالج) نیز نتایج پژوهش اخیر را تایید نموده و اظهار میکند که این خبر خوبی برای مصرف کنندگان قهوه است که نوشیدن آن، نه تنها برای سلامتی مضر نیست بلکه سودمند نیز می باشد.

اما آیا نوشیدن قهوه به میزان 25 فنجان در روز نیز چنین اثری دارد؟ کنت فونگ ادعا می کند که میتوان با آنالیز وضعیت سلامت افرادی که مقدار قهوه زیادی طی شبانه روز مصرف میکنند، حد نهایی مصرف قهوه را مشخص نمود.

کنت فونگ طی پژوهش اخیر، حد نهایی را 25 فنجان تعیین کرده است؛ بدین معنا که وی معتقد است نوشیدن 25 فنجان قهوه طی شبانه روز، هیچ اثری بر وضعیت سلامت قلبی عروقی شما نخواهد داشت. البته تحقیقات محققین دانشگاه South Australia مدعی هستند که مصرف بیش از 6 فنجان قهوه در یک روز، در طولانی مدت سبب بروز بیماری های قلبی عروقی در سنین بالا میگردد.

مطمئنا اینها حرف آخر درباره اثر قهوه بر سلامت بدن نیستند؛ تحقیقات ادامه دارند و هرکدام به نتایجی دست می یابند که بعضا تناقضات کوچکی با یکدیگر دارند اما همگی بر این نکات دلالت دارند که نوشیدن قهوه با مرگ و میر کمتر، کبد سالمتر، محافظت بهتر در برابر دیابت و بهبود حافظه همراه است و البته میتواند سبب اضطراب و بیخوابی شود. همچنین نحوه برشت قهوه بر آنتی اکسیدان های آن تاثیرگذار است که به موجب خود، اثرات قابل توجهی در پیشگیری از سرطان دارد.

مقاله پیش رو صرفا به تاریخ و سنت فال قهوه میپردازد؛ برندزکافه فال قهوه را از حیث حقیقی یا خرافه بودن آن، بررسی نمیکند.

نوشیدن یک فنجان قهوه ترک به عنوان لذتی که قرن ها به دوستداران قهوه اعطا شده، با آینده بینی نیز عجین است. شماری معتقدند فال قهوه، بهانه ای برای نوشیدن آن است. به هر صورت، فال قهوه یکی از زیباترین آیین های مرتبط با قهوه است و بر شگفتی های این نوشیدنی جادویی می افزاید.

قهوه ترک، هم از حیث طعم، هم از حیث روش تهیه و هم از نظر وسایل و تجهیزات لازم، بی نظیر است. اما شگفتی قهوه ترک به اینها خلاصه نمیگردد؛ بلکه تمایز جادویی آن، بصیرتی است که به شما از آینده میدهد. فال قهوه ترک، سنتی است که علاوه بر محیط های دوستانه یا خانوادگی، بصورت حرفه ای توسط متخصصان آن نیز دنبال میشود.

چگونه تصاویر به دام افتاده در فنجان قهوه میتوانند پرده از آینده بردارند؟ اجازه دهید مراحل را شرح دهیم:

در مرحله اول، بایستی قهوه را فقط از یک طرف فنجان نوشید. سپس نعلبکی را بالای فنجان بگذارید و از صاحب فال بخواهید آرزویی کند. در حالیکه هنوز نعلبکی بالای فنجان را پوشانده است، فنجان را خلاف جهت عقربه ساعت، چند دور بچرخانید. سپس فنجان و نعلبکی را (در حالیکه به یکدیگر چسبیده اند) برگردانید تا نعلبکی روی زمین قرار گیرد و فنجان بصورت وارونه، روی نعلبکی باشد. کمی صبر کنید تا فنجان خنک شود. البته میتوانید در این مرحله، سکه ای را روی فنجان بگذارید تا کف فنجان سریعتر خنک شود. سپس کسی (به غیر از فردی که قهوه را نوشیده است) فنجان را برمیگرداند و شروع به تفسیر نشانه ها و تصاویری میکند که درون فنجان می بیند.

فال قهوه از گذشته و آینده شما میگوید. بعضی فالگیران کف فنجان را به دو نیمه تقسیم میکنند. آنها معتقدند تصاویر موجود در نیمه راست کف فنجان، تفسیر مثبتی دارد؛ حال آنکه نشانه های موجود در نیمه چپ کف فنجان، خبر از حوادث بد، دشمنان، بیماری و سایر مشکلات می دهد. البته، شماری از فالگیران ادعا میکنند که فال فنجان قهوه، میتواند گذشته را بازگوید اما صرفا چهل روز از آینده را پیشگویی میکند. ضمنا معتقدند اگر در مرحله آخر، فنجان به نعلبکی بچسبد و جدا کردن آنها از یکدیگر دشوار باشد، آینده صاحب فال بقدری خوش و خرم است که نیازی به خواندن فال وی نیست! بعلاوه اگر حین جدا شدن فنجان از نعلبکی، تکه های خیس خورده پودر قهوه از کف فنجان به نعلبکی بریزد، صاحب فال بزودی از تمام مشکلات زندگی اش خلاص میگردد. و اگر حین جدا شدن فنجان از نعلبکی قطره های قهوه به نعلبکی بچکد، صاحب فال بزودی بخاطر غم و غصه هایی که به وی هجوم می آورند، اشک خواهد ریخت.

پس از تفسیر نشانه های موجود در فنجان، نوبت به تفسیر نشانه های روی نعلبکی میرسد. فالگیران معتقدند نشانه ها و تصاویر روی نعلبکی، معمولا حاوی سرنخ هایی از وضعیت زندگی خانوادگی صاحب فال است.

اگر قسمت اعظم نعلبکی خالی باشد، نشانه ای از تسکین و یا آرامش در زندگی صاحب فال است. اگر خطوط شلوغ و نامنظمی روی نعلبکی باشد، در آینده ای نزدیک، مرگ یا بیماری سختی در خانه صاحب فال به وقوع خواهد پیوست.

حین خوانش نشانه ها، فالگیر نعلبکی را رو به صورت خود میگیرد و صبر میکند تا قهوه کمی روی نعلبکی جریان یابد. در پایان، فالگیر تلنگری به نعلبکی میزند؛ اگر قطره ای در امتداد شعاع نعلبکی حرکت کند، چیزی که صاحب فال در ابتدا آرزو کرده بود، محقق خواهد شد.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که فالگیران سعی میکنند در خواندن فال، چیزهایی را که صاحب فال را بسیار ناراحت یا بسیار خوشحال میکند، به وی نگویند.

فال قهوه، مخصوص قهوه ترک است. این روزها شمار کافه هایی که قهوه ترک را در منوی خود دارند، بسیار است. پس هرچه زودتر از خودتان با یک فنجان قهوه ترک پذیرایی کنید و از کسی بخواهید فال شما را بگیرد!

چه چیزی سبب محبوبیت فوق العاده قهوه ترک، به عنوان یکی از ارزشمندترین میراث های یونسکو گردیده است؟ جان سیتمن (بنیان گذار انجمن فرهنگ قهوه ترک) از تاریخ جذابی که پشت این قهوه بی نظیر طی شده، پرده برداشته است.

نزدیک به پانصد سال است که ترکیه با این قهوه عجین گشته است. در استانبول، این پایتخت جادویی، قهوه خانه ها به مثابه قلب تپنده اند. خواه صوفی باشید، خواه کارگر و خواه نویسنده، همگان روزانه قهوه ترک مینوشند؛ صرف نظر از تفاوتهایی که با یکدیگر دارند.

اما چه چیزی قهوه ترک را متمایز از رقبا، و تا این اندازه منحصر بفرد نموده است؟ جان سیتمن به “منش ترک” معتقد است؛ بدین معنا که ترک ها این قهوه را در زمان های گپ زدن، وقت گذرانی، انتظار و… وارد کرده اند و به عبارتی قهوه ترک، همانند ستون فقرات مردم ترکیه است.

جان سیتمن بیش از یک دهه، از طرفداران، پژوهشگران و مبلغان قهوه ترک بوده و در این باره به انتشار هشت کتاب کمک نموده است. وی از پایه گذاران کمپینی بود که نهایتا توانست قهوه ترک را به عنوان اولین نوشیدنی، به عنوان یک میراث فرهنگی به ثبت سازمان یونسکو برساند.

جان سیتمن ابتدا اقدام به تاسیس یک کافی شاپ در استانبول، با محوریت قهوه های اسپشیالتی نمود. این امر به سرعت وارد روزنامه ها و جراید شد؛ آنها معتقد بودند یک خارجی در تلاش است به مردم ترکیه نشان دهد چگونه قهوه بنوشند! بدین ترتیب سیتمن به حفظ و تجلیل از سنت مردم ترکیه در دم آوری قهوه علاقه مند شد.

قهوه ترک در قلب و جان فرهنگ مردم ترکیه ریشه دوانده است، تا جایی که تهیه صحیح قهوه ترک در خانواده های کشور ترکیه، چیزی شبیه به یک گواهی نامه تایید صلاحیت است! در خانواده های سنتی، اگر دختری بتواند قهوه ترک را بطور صحیح دم کند، برای تاهل آماده تلقی میشود.

تهیه قهوه ترک به ظاهر آسان میرسد اما نیاز به مهارتی ظریف و هنرمندانه دارد؛ ابتدا دان قهوه را بسیار ریز آسیاب کنید. برای تهیه قهوه ترک، معمولا دان قهوه عربیکا به ربوستا ترجیح داده میشود. جذوه را بردارید و یک فنجان آب سرد و یک قاشق قهوه ترک در آن بریزید. اگر علاقه مندید قهوه ترک شما کمی شیرین باشد، در این مرحله کمی شکر نیاز اضافه کنید اما آنرا هم نزنید؛ بگذارید شکر ته نشین و نهایتا بصورت کاراملی در قهوه شما حل شود.

سپس جذوه را روی شعله قرار دهید، کمی صبر و تماشا کنید تا زمانیکه یک لایه فوم نسبتا غلیظ تشکیل گردد. در این مرحله، جذوه را از شعله بردارید و فوم تشکیل شده را جدا کرده و داخل فنجان بریزید. دوباره جذوه را روی شعله قرار دهید و اجازه دهید مجددا فوم تشکیل شود. در این مرحله، جذوه را از شعله بردارید و محتویات آنرا درون فنجان بریزید. کنترل فوم، از نشانه های مهارت شما در تهیه قهوه ترک است.

سیتمن چنین اظهار میکند که طی سفرهایش به اقصی نقاط دنیا، وقتی درباره روش مذکور با مردم صحبت میکرد، آنها این قهوه را قهوه عربی یا یونانی میدانستند. لذا سیتمن تصمیم گرفت ماموریتی را آغاز کند تا همگان روش مذکور را به نام قهوه ترک بشناسند و بدین ترتیب پرچم قهوه ترک را افراشته کند.

قهوه ترک در گذر زمان

قهوه ترک همواره مورد بحث بوده است، بگونه ای که تئوری های گوناگونی درباره آن، نظیر استفاده یا عدم استفاده شکر در تهیه آن، و یا اینکه در کنار قهوه ترک چه نوع شیرینی بایستی میل شود، همواره مطرح است.

سلطان عثمانی اولین کسی بود که در بنیان فرهنگ قهوه ترک، ایفای نقش نمود. عثمانیان در سال 1516 میلادی درگیر جنگ هایی بودند که در نتیجه توانستند قاهره، و نیز فرهنگ قهوه آن را به قلمرو خود اضافه کنند.

در ابتدا روحانیون مسلمان نظرات مختلفی درباره قهوه داشتند. بعضی از آنان نظیر Ebussuud Efendi مصرف آنرا حرام اعلام کردند و بعضی دیگر نظیر Ebu’l Hassan Şazeli نمازگزاران را تشویق به مصرف قهوه میکردند، چرا که معتقد بودند برای مسلمانانی که نماز شب میخوانند، بیخوابی به ارمغان می آورد.

طبق افسانه ها، شکست ارتش عثمانی در لشکرکشی به اتریش سبب تاسیس اولین کافه در وین شد؛ بدین ترتیب که جاسوسی لهستانی به نام Jerzy Kulczycki با علم به محبوبیت قهوه در استانبول، به ارتش اتریش-مجارستان پیشنهاد داد کیسه های دان قهوه تازه را (که اتریشی ها تصور میکردند غذای شتر است) برای بازگشایی کافه ای به نام Zur Blauen Flasche (بطری آبی) بکار گیرند، که بعدا به الگویی برای قهوه خانه ها در سراسر اروپا بدل گشت.

اکنون قهوه ترک نه تنها برای کهنسالان، بلکه برای جوانان ترکیه ای و حتی مردم اقصی نقاط جهان، شناخته شده و بسیار محبوب است؛ حتی شعب استارباکس در ترکیه، قهوه ترک را به شیوه ای کاملا سنتی تهیه میکنند. مردم ترکیه به جذوه بسیار علاقه مندند، و این نشانه ای از عمق نفوذ قهوه ترک در فرهنگ آنان است.

پس دفعه بعدی که به استانبول میروید، هرگاه خسته و به دنبال جایی برای کمی آرامش هستید، کاری را انجام دهید که ترک ها پانصد سال انجامش میدهند: با دو فنجان قهوه ترک، کنار دوست خود بنشینید و کمی فرهنگ و تاریخ بنوشید!

یکی از مزایای مصرف قهوه قبل از فعالیت ورزشی، خاصیت چربی سوزی آن است. مصرف قهوه قبل از ورزش می‌تواند باعث شود سلول‌های چربی به عنوان منبع انرژی به جای گلیکوژن استفاده شود.

همچنین، مقادیر بالایی از کافئین موجود در قهوه سوخت و ساز بدن را بالا خواهد برد که این خود باعث می‌شود شما در طول روز کالری بیشتری بسوزانید. همچنین، کافئین و دیگر ترکیبات موجود در قهوه به عنوان یک مهار کننده ی اشتها عمل کرده و باعث می شود شما کمتر سراغ خوراکی بروید.

کافئین موجود در قهوه سیستم عصبی را تحریک می‌کند و سیگنال‌هایی را مستقیم به سلول‌های چربی انتقال می‌دهد. این کار با افزایش سطح هورمون اپی نفرین انجام می‌شود. اپی نفرین نیز چربی سوزی و آزاد شدن چربی برای انرژی در بدن را هدایت می‌کند. البته آزادسازی اسیدهای چرب زمانی به کاهش چربی بدن کمک می‌کند که یا در حین فعالیت باشید و یا اینکه رژیم غذایی شما مناسب کاهش چربی باشد.

مصرف کافیین قبل از فعالیت ورزشی باعث بهبود عملکرد ورزشی و کمک به روند چربی سوزی می‌شود. قهوه نیز حاوی کافئین است! بهتر زمان مصرف قهوه (کافئین) یک ساعت قبل از ورزش است.

تولیدکنندگان قهوه های تجاری و اسپشیالتی عموما قهوه های خود را تحت عناوین ترکیبی (blend) و تک خاستگاه (single-origin) طبقه بندی میکنند. این طبقه بندی در راستای شرح منشأ قهوه است؛ بطوریکه قهوه blend ترکیبی از چندین نوع دانه قهوه است که در کنار یکدیگر یک پروفایل (طعم یاد) مشخص را ایجاد می کنند. درحالیکه قهوه های single-origin تنها از یک کشور و یا یک مزرعه قهوه بدست می آیند.

دلایل مختلفی برای عمومیت قهوه های blend وجود دارد؛ دلایلی نظیر پایداری طعم یاد قهوه از جمله آنهاست. در کمپانی های تولید قهوه، عموما محتویات دقیق قهوه های ترکیبی جزء اسناد محرمانه به شمار می رود و معمولا در لیبل قهوه های blend، اطلاعات دقیقی از منشأ و ترکیب دانه ها ارائه نمی شود. البته این قاعده در مورد قهوه های اسپشیالتی صدق نمی کند.

واژه “تک خاستگاه” معمولا برای توصیف قهوه هایی استفاده می شود که فقط از یک کشور بدست آمده اند. البته، معرفی و توصیف قهوه صرفا با ذکر نام یک کشور، دقیق نیست چرا که هر کشور دارای مناطق آب و هوایی و کشتزارها و مزارع گوناگون است. ذکر این نکته حائز اهمیت است که به عنوان مثال 100 درصد برزیلی بودن یک قهوه به معنای 100 درصد مرغوب بودن آن نیست؛ بلکه برای تشخیص مرغوبیت بایستی بدانید که دانه های قهوه از چه مزارعی بدست آمده و به چه شیوه ای فرآوری گردیده است. لذا ممکن است تفاوت میان دو نوع دانه قهوه با خاستگاه یکسان، بسیار زیاد باشد.

هنگامیکه تولیدکنندگان قهوه های اسپشیالتی از واژه تک خاستگاه برای توصیف قهوه خود بهره می برند، معمولا اطلاعات دقیقتری از منشأ قهوه را ارائه می کنند؛ اطلاعاتی نظیر خاک موجود در کشتزار، ارتفاع کشتزار و… . این قهوه ها عموما در تیراژ پایین و یا بصورت سفارشی تهیه می شوند و ضمنا پایداری طعم یاد آنها بسته به عواملی نظیر کیفیت بسته بندی آنها می باشد.

دستگاه اسپرسو “Espresso Machine” مبتنی بر عبور آب با دما، فشار و دبی بالا از میان قهوه آسیاب شده است که سبب استخراج عصاره قهوه میگردد. در صورت استفاده صحیح، نوشیدنی حاصله در حجم کم، اما قوی خواهد بود بگونه ای که تعادل مناسبی میان طعم تلخ و اسیدی داراست.

از تمپر برای فشرده کردن قهوه آسیاب شده استفاده می شود. تمپر هوا را از قهوه آسیاب شده خارج کرده و لایه ای فشرده و یکنواخت می سازد. لایه مذکور بایستی در مقابل فشار و دبی بالای آب پایداری داشته باشد و اجازه دهد استخراج عصاره قهوه بطور یکنواخت انجام گردد.

سبد فیلتر (filter basket) داخل پورتافیلتر قرار میگیرد. پورتافیلتر معمولا یک یا دو خروجی دارد.

پورتافیلتر در این قسمت بسته می شود. در این بخش، آب روی یک صفحه فلزی، روی بستری از قهوه ریخته شده و عصاره گیری از آن صورت میگیرد.

بسیاری از اسپرسو سازهای خانگی توانایی تولید فشار بخار در مقایر غیر ضروری را دارا هستند. دستگاه های حرفه ای توانایی ایجاد فشار بخار تا 15bar دارند. بعضی از این دستگاه ها قابلیت پیش دم (pre-infusion) نیز دارند که سبب میشود قبل از عصاره گیری، بستر قهوه به آرامی و به میزان کمی مرطوب گردد.

دستگاه های تولید اسپرسو عموما یک یا دو بویلر درون خود دارند که برای افزایش دمای آب به منظور دم آوری، و همچنین برای تولید بخار (برای ایجاد فوم شیر) و ضمنا آب جوش مورد استفاده قرار میگیرد.

نازل خروج بخار بایستی قابلیت قرارگیری در زوایای مختلف را داشته باشد تا بتوانید بخار خروجی را با هر زاویه ای که مد نظر دارید، به فنجان تزریق کنید. نازل بخار بایستی همیشه تمیز باشد.

معمولا اتیوپی (در قاره آفریقا) را به عنوان زادگاه قهوه عربیکا می شناسند؛ چرا که مطالعات اخیر نشان می دهند که جنوب سودان، شایستگی بیشتری برای کسب این عنوان دارد. اتیوپی مزارع قهوه کمی دارد، اما حدودا 15 میلیون نفر در سرتاسر اتیوپی در پروسه تولید قهوه، از کاشت دانه ها تا صادرات مشارکت دارند. اتیوپی دارای تنوع گیاهی و جغرافیایی فوق العاده ای است که در اکثر نقاط جهان، شرایطی مشابه با آن به چشم نمی خورد. البته دانه های قهوه ایتوپی معمولا فاقد یکسانی در سایز و هندسه می باشند.

 • 5 درصد از بازار قهوه در جهان (اتیوپی پنجمین تولید کننده بزرگ قهوه در جهان است)
 • نوع عمومی: عربیکا
 • فصل برداشت: اکتبر و دسامبر
 • پروسه فرآوری: washed/natural
 • حجم تولید در سال 2012: 8 میلیون کیسه

ایتالیایی ها معمولا کاپوچینو را صبح ها (و اگر بخواهیم دقیقتر بگوییم، قبل از 11 صبح) می نوشند؛ اما این نوشیدنی محبوب (که بصورت کلاسیک، جزئی از صبحانه است) هم اکنون در سرتاسر جهان، در تمام ساعات شبانه روز مصرف میشود. از دید شماری از طرفداران قهوه، کاپوچینو زیباترین هارمونی میان قهوه و شیر را داراست.

 • 2 فنجان متوسط
 • دستگاه تولید اسپرسو (اسپرسو ماشین)
 • پیچر
 • 16 تا 20 گرم قهوه با درجه آسیاب ریز (fine)
 • حدودا 130 تا 150 سی سی شیر
 • پودر شکلات یا دارچین (اختیاری)
 • فنجان های خود را با قرار دادن روی ماشین اسپرسو و یا با استفاده از آب داغ، گرما دهید.
 • شیر را درون پیچر بریزید و به آن تا دمای 60 تا 65 درجه سلسیوس، بخار دهید و مراقب باشید در این پروسه، شیر -اصطلاحا- سر نرود. وقتی کف پیچر به اندازه ای داغ شود که نتوان آنرا لمس نمود، شیر در دمای مناسب است.
 • اسپرسو را درون فنجان بریزید و شیر را به آن اضافه کنید. به یاد داشته باشید، شیر را بگونه ای باید درون فنجان بریزید که روی اسپرسو در قسمت لبه فنجان را نپوشاند. با اینکار، در اولین جرعه، طعم قوی قهوه را به تنهایی خواهید چشید. به عنوان قاعده ای نانوشته، لایه فوم شیر بایستی حدودا 1 سانتی متر از لبه فنجان فاصله داشته باشد.
 • اگر تمایل دارید، میتوانید با یک صافی ریز، مقداری دارچین یا پودر شکلات را روی کاپوچینو بریزید.

انتخاب قهوه مناسب برای دم آوری، دیگر پروسه ای دشوار و تخصصی نیست؛ حتی اگر یک فروشنده تخصصی قهوه در نزدیکی منزل شما نباشد. هم اکنون فروشندگان آنلاین زیادی در زمینه قهوه فعالیت دارند که اطلاعات کافی را برای راهنمایی شما در انتخاب دانه قهوه مناسب، به شما ارائه می کنند.

قهوه های ارائه شده توسط شماری از فروشندگان محلی (نظیر سوپرمارکت ها)، از حیث تازگی (freshness) قابل مقایسه با دانه های تازه رست شده نیست. البته بایستی این موضوع را نیز در نظر داشت که افت ناچیز در کیفیت و تازگی قهوه (حتی در بسته بندی های استاندارد) اجتناب ناپذیر است. لذا این وظیفه شماست که قبل از خریداری، از صحت و کیفیت کار تأمین کننده قهوه اطمینان حاصل کنید. به علاوه، روش هایی وجود دارند که با بهره گیری از آنها میتوانید کیفیت قهوه را بسنجید و به قهوه مرغوب تری دسترسی داشته باشید.

اگر قهوه را از سوپرمارکت خریداری میکنید، از کیفیت بسته بندی اطمینان حاصل کنید. به یاد داشته باشید بسته بندی هایی که اجازه نفوذ هوا به داخل خود را می دهند، سبب افت محسوس در کیفیت قهوه پس از چند روز میشوند.

ممکن است همه یا بخشی از اطلاعات زیر بر روی بسته بندی قهوه ذکر شده باشند. بهتر است با آنها آشنا شوید:

 • تاریخ: ممکن است تاریخ روست شدن / بسته بندی شدن قهوه را روی بسته بندی آن بیابید؛ صرفا تاریخ best before – تاریخی که به شما می گوید بهتر است قهوه تا چه تاریخی مصرف شود – کفایت نمی کند. 
 • منشأ: منشأ تولید قهوه نیز ممکن است روی بسته بندی آن ذکر شده باشد. چه برای قهوه های تک خاستگاه و چه برای قهوه های ترکیبی، منشأ تولید و رشد دانه های قهوه از اساسی ترین اطلاعات به شمار می رود.
 • درجه برشتگی: ممکن است بتوانید میزان برشتگی دانه های قهوه را از اطلاعات روی بسته بندی آن بخوانید. هرچند که متاسفانه ادبیات دقیقی برای شرح درجه برشتگی وجود ندارد. به عنوان مثال، درجه برشتگی از نوع “medium roast” میتواند بیانگر یک طیف رنگ قهوه ای باشد و اطلاعات دقیقتری را بیان نمی کند.
 • One Way Valve: دانه های قهوه در شرایط تازه بودن خود، کربن دی اکسید آزاد می کنند. خروجی یکطرفه (شیر یکطرفه) به کربن دی اکسید اجازه خروج از بسته بندی می دهد اما از ورود اکسیژن به بسته بندی جلوگیری میکند؛ چرا که ورود اکسیژن سبب از بین رفتن ترکیبات آروماتیک قهوه می گردد.
 • اطلاعات رهگیری قهوه: این اطلاعات میتواند شامل نام و مشخصات مزرعه، بنگاه کشاورزی، مزرعه دار و سایر مواردی باشد که به شما در تشخیص اصالت قهوه یاری می دهند.
 • طعم یاد و اطلاعات وابسته: ممکن است طعم یاد (پروفایل طعم) قهوه و اطلاعات وابسته، نظیر ارتفاع مزرعه و حضور یا عدم حضور درختان سایه دار نیز ذکر شوند.

اکسیژن، حرارت، نور، رطوبت و رایحه های قوی سبب افت کیفیت دانه های قهوه میشوند. لذا از خرید قهوه از محیط هایی که شامل یک یا تعدادی از موارد مذکور هستند بپرهیزید. به علاوه برای مقابله با فاکتور اکسیژن، قهوه هایی را که در بسته بندی های نامناسب به فروش میرسند، انتخاب نکنید.

بدیهی است که ارزان ترین قهوه هیچ گاه نمی تواند مرغوب ترین باشد؛ اما سوال اینجاست که آیا رابطه ای مستقیم میان قهوه های گران و قهوه های مرغوب وجود دارد؟

خیر! متاسفانه در میان قهوه های گران قیمت، قهوه هایی تهیه شده از مدفوع حیوانات، منشأ گرفته از جزایری با اسامی عجیب و غریب و… یافت می شود که به هیچ عنوان مشخصات یک قهوه مرغوب را با خود ندارند. به عبارتی، شما ممکن است بهای سنگینی را بابت “برند” و نه بابت “طعم فوق العاده قهوه” پرداخت کنید.

قهوه را در محفظه ای فاقد هوا، در محیطی خشک و تاریک و به دور از رایحه های قوی نگه داری کنید. هیچ گاه قهوه را درون یخچال و فریزر قرار ندهید. البته، اگر میخواهید دانه های قهوه را برای مدت طولانی نگه داری کنید، آنها را فریز کنید (و افت کیفیت قهوه را به جان بخرید!) اما هر بار که میخواهید از آنها استفاده کنید، فقط مقداری را که نیاز دارید گرم کنید و از فریز کردن مجدد دانه هایی که قبلا فریز شده اند بپرهیزید. 

قهوه تازه (که بخوبی روست شده است) بایستی رایحه ای قوی و دلنشین داشته باشد. اما اگر به دنبال نشانه بهتری از تازگی قهوه میگردید، کربن دی اکسید نشانه مناسب و مطمئنی است.

در قهوه تازه، واکنش میان آب و کربن دی اکسید سبب ایجاد فوم و حباب هایی درون فوم میگردد که این موضوع در قهوه کهنه دیده نمی شود؛ چرا که قهوه کهنه حاوی مقادیر بسیار کم کربن دی اکسید است.

دستگاهی کلاسیک که بعضا تحت عنوان cafetiere نیز شناخته می شود، وسیله ای مناسب جهت دم آوری است. فرنچ پرس آسان و سریع است؛ بدین صورت که آب و قهوه تحت فشار یک شبکه فلزی قرار میگیرند و پس از خارج شدن روغن ها و ذرات ریز، ترکیبی فوق العاده ایجاد میکنند.

Plunger یک فیلتر مش بندی شده را به سمت بستر قهوه (که در قسمت کف فرنچ پرس قرار دارد) هدایت می کند.

به یاد داشته باشید که فیلتر را بایستی بعد از هر بار سرو قهوه، باز نموده و تمیز کنید.

بهتر است قبل از دم آوری، آب را دو بار هم بزنید. یکبار برای اشباع شدن دانه های قهوه، و یکبار هم برای ته نشین شدن آنها.

 • مرحله اول: فرنچ پرس را با آب داغ بشویید. آب را بیرون بریزید، فرنچ پرس را روی ترازو قرار داده و وزن ترازو را صفر کنید (ترازو را tare کنید)
 • مرحله دوم: قهوه را اضافه کنید. به یاد داشته باشید که بهترین نسبت قهوه به آب برای فرنچ پرس، 30 گرم به 500 میلی لیتر است. مجددا ترازو را tare کنید.
 • مرحله سوم: آب را به میزانی که قبلا گفتیم، اضافه کنید. توجه نمایید که بایستی دمای آب در محدوده 90 تا 94 درجه سانتی گراد باشد.
 • مرحله چهارم: آب و قهوه را دو بار هم بزنید (دلیل را قبلا گفته ایم!)
 • مرحله پنجم: 4 دقیقه صبر کنید تا قهوه دم بکشد. مجددا مخلوط را به آرامی هم بزنید.
 • مرحله ششم: کف و ذراتی را که روی سطح آب جمع شده اند، با قاشق بردارید.
 • مرحله هفتم: فیلتر را قرار دهید و به آرامی به پایین فشار دهید تا ذرات قهوه کف فرنچ پرس جمع شوند. اگر در این مرحله مقاومت بیش از اندازه ای هنگام فشار دادن فیلتر احساس کردید، احتمالا قهوه را بیش از حد داخل فرنچ پرس ریخته اید، یا آسیاب قهوه بیش از حد ریز بوده است.
 • مرحله هشتم: فشار فیلتر را حفظ کنید؛ پس از چند دقیقه، قهوه را نوش جان کنید!
 • اغلب فرنچ پرس ها قابل شستشو در ماشین ظرفشویی هستند؛ با این حال به مدل آن توجه کنید و توضیحات آن را بخوانید.
 • پس از هر بار سرو قهوه، حتما فرنچ پرس را باز و قطعات آن را از هم جدا کنید. ذرات قهوه ممکن است در قسمت هایی از فرنچ پرس مانده باشد که طعم قهوه شما را تلخ یا ترش می کنند.

330 مزرعه قهوه به مساحت 15 هکتار در کنیا وجود دارد که نیمی از آنها متعلق به کشاورزانی است که هرکدام حدودا 2 جریب زمین دارند. آنها میوه های قهوه را به کمپانی های تولید قهوه در کنیا می فروشند، بطوری که هر کمپانی با صد تا دو هزار کشاورز در ارتباط است.

قهوه های کشت شده در کنیا از نوع عربیکا (SL، K7 و Ruiro) هستند. اغلب دانه های قهوه به منظور صادرات، بصورت شسته (washed) فرآوری می شوند.

 • کمتر از 0.5 درصد از بازار قهوه در جهان (اتیوپی بیست و دومین تولید کننده بزرگ قهوه در جهان است)
 • نوع عمومی: عربیکا
 • فصل برداشت: آوریل و ژوئن
 • پروسه فرآوری: washed/some natural process

لته (کافه لته) نیز یکی از آیتم های کلاسیک صبحانه در ایتالیاست. لته نسبت به انواع دیگر نوشیدنی های بر پایه اسپرسو، طعمی متعادل دارد و همراه با شیر بیشتری است. هم اکنون لته در سراسر جهان دارای محبوبیتی بالاست و نه فقط در صبحانه، بلکه در تمام ساعات شبانه روز سرو میگردد.

 • فنجان را با گذاشتن روی اسپرسو ماشین و یا با آب داغ، گرم کنید. به اندازه 25 میلی لیتر اسپرسو دم آورید و داخل فنجان بریزید.
 • 210 میلی لیتر شیر را تا دمای 60 تا 65 سانتی گراد گرم کنید، و یا به میزانی که پیچر به اندازه ای داغ شود که با دست براحتی حس گردد.
 • پیچر را به لیوان بسیار نزدیک کنید و به آرامی، شیر را با حرکات عرضی (side to side) به اسپرسو اضافه نمایید.
 • لته آرت را در صورت تمایل انجام دهید. لته را فوری و به همراه یک قاشق برای هم زدن، سرو نمایید.

بسیاری از افراد هزینه های سنگینی را بابت خرید تجهیزات گران قیمت دم آوری قهوه می کنند؛ غافل از این که دست یابی به قهوه با طعم، بو و بافت مناسب، قبل از هر چیزی نیازمند قهوه تازه به همراه آسیاب خوب است.

آسیاب های مخصوص اسپرسو با قهوه های فیلتری متفاوت است؛ لذا بایستی قبل از انتخاب آسیاب، نوع مناسب خود را تعیین کنید. آسیاب های تیغه ای رایج تر هستند. کنترل سایز ذرات قهوه در این نوع آسیاب ها آسان نیست. ضمنا به تجربه خواهید یافت که اگر حجم قهوه را تغییر دهید، سایز ذرات آسیاب شده نیز کمی تغییر خواهد کرد. استفاده از آسیاب های تیغه ای سبب تشکیل خاک قهوه در کف فنجان می شود، بخصوص اگر از فرنچ پرس استفاده کنید. مزیت آسیاب های تیغه ای این است که نسبتا ارزانند. اگر میتوانید هزینه بیشتری پرداخت کنید، پیشنهاد می کنیم از آسیاب های آج دار استفاده نمایید. آج در این نوع آسیاب از نوع تخت یا مخروطی است. آسیاب های آج دار معمولا سایز یکنواختی از ذرات قهوه تولید می کنند. بعضی آسیاب ها دارای تنظیمات stepped هستند؛ به عبارتی روی درجه آسیاب خاصی تنظیم شده اند. بعضی دیگر دارای تنظیمات stepless می باشند که با آنها میتوانید آسیاب دانه های قهوه را تا هر میزان و سایزی که می خواهید انجام دهید. آسیاب های آج دار لزوما گران نیستند، بخصوص اگر دستی باشند؛ ولی اگر میتوانید پول بیشتری خرج کنید یا اگر مصرف قهوه روزانه شما کم نیست، آسیاب های برقی گزینه های مناسبتری هستند.

این نوع آسیاب از آسیاب های مخصوص اسپرسو ارزانترند. عمدتا قابل تنظیم هستند اما نمی توانند قهوه را تا حدی که برای اسپرسو مناسب است، آسیاب کنند. در مورد این نوع آسیاب نیز حتی الامکان از خرید مدل های تیغه ای خودداری کنید؛ چرا که سبب کنترل بسیار کمی بر سایز ذرات آسیاب شده خواهد شد. در این شرایط قهوه غیراستاندارد خواهید داشت، حتی اگر از قهوه مرغوب و روش و تجهیزات دم آوری صحیح استفاده نمایید.

این دسته از آسیاب ها مخصوصا جهت تهیه ذرات آسیاب شده بسیار ریز طراحی شده اند. عمدتا از آسیاب های مخصوص قهوه دمی سنگین تر هستند و قیمت بالاتری نیز دارند. البته اگر به دنبال تهیه یک اسپرسو خوب در خانه باشید، این نوع آسیاب جزء ملزومات به شمار می رود.

 • قهوه ترک نیازمند درجه آسیاب بسیار ریز (super fine grind) است.
 • اسپرسو نیازمند درجه آسیاب ریز (fine grind) است.
 • قهوه فیلتری نیازمند درجه آسیاب متوسط (medium grind) است.
 • فرنچ پرس نیازمند درجه آسیاب درشت (coarse grind) است.

قهوه در تانزانیا، اولین بار توسط مبلغان مذهبی در سال 1898 میلادی معرفی شد. امروزه در تانزانیا قهوه روبوستا نیز به چشم می خورد، اما سهم اعظم قهوه در تانزانیا از نوع عربیکا است. حجم تولید قهوه در تانزانیا نوسانات زیادی دارد؛ بطوریکه از 534000 کیسه در سال 2011 به بیش از 1 میلیون در سال 2012 رسیده است.

بیش از 20 درصد کل صادرات از تانزانیا، قهوه است. متاسفانه نسبت تعداد میوه های قهوه به تعداد درختان قهوه در تانزانیا پایین است که این موضوع به چالش های طبیعی در رشد میوه قهوه در تانزانیا باز میگردد. ضمنا قیمت قهوه در تانزانیا بسیار کم و میزان آموزش و تجهیزات نیز اندک است.

تقریبا تمام قهوه های کشت شده در تانزانیا متعلق به زمین داران کوچک است که مزارع خانوادگی دارند. حدودا 450000 خانوار در کشت قهوه مشارکت دارند، و تعداد افرادی که بصورت مستقیم یا غیر مستقیم با کل صنعت قهوه در تانزانیا مرتبطند، بالغ بر 2.5 میلیون نفر است.

شما در تانزانیا براحتی میتوانید قهوه را مستقیما و با قیمتی اندک از مزرعه داران خریداری کنید، اما صادرکنندگانی نیز وجود دارند که قهوه تانزانیا را با قیمتی بالاتر، و البته کیفیتی بسیار بیشتر به شما می فروشند. فروش قهوه تانزانیا توسط صادرکنندگان سبب ایجاد چرخه پایدار تولید در این کشور شده است.

 • 0.6 درصد از کل بازار قهوه در جهان
 • ترکیب تولید قهوه: 70 درصد عربیکا، 30 درصد ربوستا
 • پروسه فرآوری قهوه عربیکا: washed
 • پروسه فرآوری قهوه ربوستا: natural
 • فصل برداشت قهوه عربیکا: جولای و فوریه
 • فصل برداشت قهوه ربوستا: آوریل و دسامبر
 • هجدهمین تولیدکننده بزرگ قهوه در جهان

فلت وایت اصالتا از استرالیا و زلاندنو آمده است اما از منطقه ای به منطقه دیگر، دستور تهیه آن کمی متفاوت می باشد. فلت وایت شبیه به کاپوچینو است، با این تفاوت که طعم قهوه قوی تر . فوم کمتری دارد و معمولا با لته آرت ارائه میگردد.

 • ابتدا فنجان را روی دستگاه اسپرسو قرار دهید یا با آب داغ کمی بشویید تا پیش گرم شود. به اندازه 50 میلی لیتر اسپرسو دم آورید و داخل فنجان بریزید.
 • حدودا 130 میلی لیتر شیر را تا دمای 60 تا 65 درجه سانتی گراد گرم کنید، و یا به میزانی که پیچر به اندازه ای داغ شود که با دست براحتی حس گردد.
 • پیچر را به لیوان بسیار نزدیک کنید و به آرامی به اسپرسو اضافه نمایید.

98 تا 99 درصد از فنجان قهوه شما را آب تشکیل می دهد. بنابراین کیفیت آب مورد استفاده در دم آوری قهوه در طعم قهوه بسیار موثر است.

آب مورد استفاده در دم آوری قهوه بایستی بدون بو و رنگ باشد. ترکیب عناصر معدنی، نمک ها و فلزات در آب میتواند بر دم آوری موثر باشد ولی متاسفانه فاکتورهای مذکور، در ظاهر و طعم کلی آب چندان قابل تشخیص نیستند. آب در بعضی مناطق دارای درصد بسیار ناچیزی از املاح است، در حالیکه در مناطق دیگر آب حاوی درصد قابل توجهی از عناصری چون کلر و آمونیوم می باشد. اگر آب مورد استفاده توسط شما از نوع سخت (حاوی مقادیر نسبتا زیادی از املاح معدنی) است، ممکن است نتوانید به خوبی عصاره گیری از ذرات قهوه را انجام دهید؛ در این حالت قهوه شما اصطلاحا under-extract می شود. در این شرایط شما به مقدار بیشتری قهوه و یا درجه آسیاب ریزتری نیاز خواهید داشت. از طرفی، آبی که فاقد و یا حاوی مقادیر بسیار ناچیزی از املاح باشد، بیش از حد از دانه های قهوه عصاره گیری کرده و قهوه را اصطلاحا over-extract می کند. به علاوه ممکن است قهوه شما کمی ترش یا تلخ گردد.

اگر آب مورد استفاده توسط شما بسیار سخت باشد، میتوانید از فیلترهای کاغذی و یا فیلترهای کربنی استفاده نمایید. براحتی حس میکنید که آب فیلتر شده و فیلتر نشده، چه تفاوت محسوسی را در طعم نهایی قهوه سبب میشوند.

رایج ترین عبارت در توصیف کیفیت آب، میزان ذرات جامد حل شده در آب است که بر حسب میلی گرم بر لیتر و یا ppm (تعداد در 1 میلیون ذره) بیان شده و با TDS نشان داده می شود. TDS در واقع جمع ذرات ارگانیک و غیر ارگانیک است که در آب حل شده اند. دیگر اصطلاح مورد استفاده، Grains of Hardness است که درصد یون های کلسیم در آب را بیان می کند. به علاوه، pH آب نیز بایستی نرمال باشد؛ pH خیلی زیاد یا خیلی کم سبب ایجاد طعم های ناخوشایند میگردد.

دم آوری قهوه با فیلتر کاغذی، راهی آسان برای تهیه قهوه است. شما به دستگاه Pour Over، فیلتر کاغذی، قهوه با درجه آسیاب متوسط و ترازوی دیجیتال نیاز خواهید داشت.

 • فیلتر را بشویید، نگه دارنده فیلتر و پیچر یا ماگ را با آب گرم بشویید.
 • پیچر یا ماگ را روی ترازوی دیجیتال قرار داده و ترازو را tare کنید.
 • قهوه را روی فیلتر بریزید و ترازو را مجددا tare کنید. یک نسبت مناسب میان قهوه و آب، 60 گرم قهوه به 1 لیتر آب است.
 • مقداری آب را در دمای 90 تا 94 درجه سانتی گراد روی قهوه بریزید و حدودا 30 ثانیه صبر کنید.
 • به ریختن آب روی قهوه ادامه دهید تا زمانیکه مطمئن شوید حجم مورد نظر آب از فیلتر عبور نموده است.

تقریبا 3 تا 4 دقیقه طول میکشد تا آب از ذرات قهوه عصاره گیری کرده و از فیلتر عبور کند. البته این به حجم قهوه، درجه آسیاب آن و البته به طعمی که مدنظر شماست، بستگی دارد.

نگه دارنده فیلتر در بسیاری از دستگاه های Pour Over براحتی قابل شست و شو در ماشین ظرفشویی است. باقی قسمت های دستگاه را نیز میتوانید با اسفنج و آب و مایع ظرفشویی، تمیز نمایید.

قهوه های روآندا یکی از شیرین ترین، و دارای بیشترین طعم در میان قهوه های آفریقای شرقی هستند.

نخستین درختان قهوه در روآندا در سال 1904 کاشته شدند و صادرات قهوه در روآندا در سال 1917 آغاز گشت. وجود ارتفاعات زیاد به همراه بارش های پایدار و مستمر سبب کیفیت بالای قهوه های روآندایی شده است. حدودا نیمی از صادرات روآندا از قهوه است لذا حکومت از آن برای افزایش سطح رفاه اقتصادی بهره می برد.

روآندا از تعداد زیادی مراکز فرآوری قهوه در حال انفجار است! برآورد شده است که تعداد آنها به بیش از 500000 عدد میرسد.

یکی از اصلی ترین چالش های قهوه روآندایی، یک باکتری به نام potato است که سبب میشود قهوه دارای عطر و طعمی شبیه به سیب زمینی خام گردد. با اینحال، هنوز هم قهوه روآندایی از بهترین های بازار است.

 • 0.2% از کل بازار قهوه در جهان
 • نوع عمومی: 99% عربیکا، 1% ربوستا
 • فصل برداشت قهوه عربیکا: مارس و آگوست
 • فصل برداشت قهوه ربوستا: مه و ژوئن
 • سی و دومین تولیدکننده بزرگ قهوه در جهان