Brandzcafe

دستگاه اسپرسو “Espresso Machine” مبتنی بر عبور آب با دما، فشار و دبی بالا از میان قهوه آسیاب شده است که سبب استخراج عصاره قهوه میگردد. در صورت استفاده صحیح، نوشیدنی حاصله در حجم کم، اما قوی خواهد بود بگونه ای که تعادل مناسبی میان طعم تلخ و اسیدی داراست.

از تمپر برای فشرده کردن قهوه آسیاب شده استفاده می شود. تمپر هوا را از قهوه آسیاب شده خارج کرده و لایه ای فشرده و یکنواخت می سازد. لایه مذکور بایستی در مقابل فشار و دبی بالای آب پایداری داشته باشد و اجازه دهد استخراج عصاره قهوه بطور یکنواخت انجام گردد.

سبد فیلتر (filter basket) داخل پورتافیلتر قرار میگیرد. پورتافیلتر معمولا یک یا دو خروجی دارد.

پورتافیلتر در این قسمت بسته می شود. در این بخش، آب روی یک صفحه فلزی، روی بستری از قهوه ریخته شده و عصاره گیری از آن صورت میگیرد.

بسیاری از اسپرسو سازهای خانگی توانایی تولید فشار بخار در مقایر غیر ضروری را دارا هستند. دستگاه های حرفه ای توانایی ایجاد فشار بخار تا 15bar دارند. بعضی از این دستگاه ها قابلیت پیش دم (pre-infusion) نیز دارند که سبب میشود قبل از عصاره گیری، بستر قهوه به آرامی و به میزان کمی مرطوب گردد.

دستگاه های تولید اسپرسو عموما یک یا دو بویلر درون خود دارند که برای افزایش دمای آب به منظور دم آوری، و همچنین برای تولید بخار (برای ایجاد فوم شیر) و ضمنا آب جوش مورد استفاده قرار میگیرد.

نازل خروج بخار بایستی قابلیت قرارگیری در زوایای مختلف را داشته باشد تا بتوانید بخار خروجی را با هر زاویه ای که مد نظر دارید، به فنجان تزریق کنید. نازل بخار بایستی همیشه تمیز باشد.

دستگاهی کلاسیک که بعضا تحت عنوان cafetiere نیز شناخته می شود، وسیله ای مناسب جهت دم آوری است. فرنچ پرس آسان و سریع است؛ بدین صورت که آب و قهوه تحت فشار یک شبکه فلزی قرار میگیرند و پس از خارج شدن روغن ها و ذرات ریز، ترکیبی فوق العاده ایجاد میکنند.

Plunger یک فیلتر مش بندی شده را به سمت بستر قهوه (که در قسمت کف فرنچ پرس قرار دارد) هدایت می کند.

به یاد داشته باشید که فیلتر را بایستی بعد از هر بار سرو قهوه، باز نموده و تمیز کنید.

بهتر است قبل از دم آوری، آب را دو بار هم بزنید. یکبار برای اشباع شدن دانه های قهوه، و یکبار هم برای ته نشین شدن آنها.

 • مرحله اول: فرنچ پرس را با آب داغ بشویید. آب را بیرون بریزید، فرنچ پرس را روی ترازو قرار داده و وزن ترازو را صفر کنید (ترازو را tare کنید)
 • مرحله دوم: قهوه را اضافه کنید. به یاد داشته باشید که بهترین نسبت قهوه به آب برای فرنچ پرس، 30 گرم به 500 میلی لیتر است. مجددا ترازو را tare کنید.
 • مرحله سوم: آب را به میزانی که قبلا گفتیم، اضافه کنید. توجه نمایید که بایستی دمای آب در محدوده 90 تا 94 درجه سانتی گراد باشد.
 • مرحله چهارم: آب و قهوه را دو بار هم بزنید (دلیل را قبلا گفته ایم!)
 • مرحله پنجم: 4 دقیقه صبر کنید تا قهوه دم بکشد. مجددا مخلوط را به آرامی هم بزنید.
 • مرحله ششم: کف و ذراتی را که روی سطح آب جمع شده اند، با قاشق بردارید.
 • مرحله هفتم: فیلتر را قرار دهید و به آرامی به پایین فشار دهید تا ذرات قهوه کف فرنچ پرس جمع شوند. اگر در این مرحله مقاومت بیش از اندازه ای هنگام فشار دادن فیلتر احساس کردید، احتمالا قهوه را بیش از حد داخل فرنچ پرس ریخته اید، یا آسیاب قهوه بیش از حد ریز بوده است.
 • مرحله هشتم: فشار فیلتر را حفظ کنید؛ پس از چند دقیقه، قهوه را نوش جان کنید!
 • اغلب فرنچ پرس ها قابل شستشو در ماشین ظرفشویی هستند؛ با این حال به مدل آن توجه کنید و توضیحات آن را بخوانید.
 • پس از هر بار سرو قهوه، حتما فرنچ پرس را باز و قطعات آن را از هم جدا کنید. ذرات قهوه ممکن است در قسمت هایی از فرنچ پرس مانده باشد که طعم قهوه شما را تلخ یا ترش می کنند.

دم آوری قهوه با فیلتر کاغذی، راهی آسان برای تهیه قهوه است. شما به دستگاه Pour Over، فیلتر کاغذی، قهوه با درجه آسیاب متوسط و ترازوی دیجیتال نیاز خواهید داشت.

 • فیلتر را بشویید، نگه دارنده فیلتر و پیچر یا ماگ را با آب گرم بشویید.
 • پیچر یا ماگ را روی ترازوی دیجیتال قرار داده و ترازو را tare کنید.
 • قهوه را روی فیلتر بریزید و ترازو را مجددا tare کنید. یک نسبت مناسب میان قهوه و آب، 60 گرم قهوه به 1 لیتر آب است.
 • مقداری آب را در دمای 90 تا 94 درجه سانتی گراد روی قهوه بریزید و حدودا 30 ثانیه صبر کنید.
 • به ریختن آب روی قهوه ادامه دهید تا زمانیکه مطمئن شوید حجم مورد نظر آب از فیلتر عبور نموده است.

تقریبا 3 تا 4 دقیقه طول میکشد تا آب از ذرات قهوه عصاره گیری کرده و از فیلتر عبور کند. البته این به حجم قهوه، درجه آسیاب آن و البته به طعمی که مدنظر شماست، بستگی دارد.

نگه دارنده فیلتر در بسیاری از دستگاه های Pour Over براحتی قابل شست و شو در ماشین ظرفشویی است. باقی قسمت های دستگاه را نیز میتوانید با اسفنج و آب و مایع ظرفشویی، تمیز نمایید.